Jakie okna na poddasze?

Moda na domy ze spadzistymi dachami oraz coraz większe zainteresowanie urządzaniem wnętrz mieszkalnych na poddaszach sprawiły, że rośnie zainteresowanie oknami nadającymi się do takich pomieszczeń.

Lukarny oraz okna połaciowe mogą stać się nie tylko sposobem na oświetlenie wnętrza urządzonego na poddaszu, ale i prawdziwą ozdobą dachu. Co warto wiedzieć na ich temat?

Prosto i wygodnie, czyli okna połaciowe

Łatwy montaż oraz brak konieczności ingerencji w konstrukcję dachu sprawiają, że okna połaciowe są najchętniej wybieranym przez mieszkańców poddaszy rozwiązaniem. Ich konstrukcja pozwala na umieszczenie okna w połaci dachu pod kątem idealnie dostosowanym do jego nachylenia oraz na równomierne oświetlenie wnętrza.
Choć prosta forma sprawia, że okno połaciowe nie staje się wyjątkową i przyciągającą wzrok ozdobą dachu, można dzięki niemu osiągnąć ciekawe efekty w aranżacji wnętrza. Pomieszczenie na poddaszu dzięki równomiernemu oświetleniu staje się bardziej funkcjonalne. Światło sprawia również, że niewielkie wnętrze sprawia wrażenie znacznie większego niż w rzeczywistości.
Ci, którzy dbają nie tylko o wygodę i funkcjonalność, ale również o atrakcyjny wygląd, mogą skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań pozwalających przemienić takie okno w ciekawy element dekoracyjny w aranżacji wnętrz. Szeroki wybór żaluzji i rolet tworzonych właśnie z myślą
o użytkownikach poddasza pozwala na ozdobienie takiego okna w dowolny sposób. Akcesoria takie mogą pełnić latem dodatkową funkcję jako ochrona przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia.

Lukarny, czyli precz z rutyną na dachu

Pięknie prezentują się te domy, których dachy zdobią lukarny. To bardziej reprezentacyjne, a jednak rzadziej wybierane rozwiązanie. Dlaczego? Główną przyczyną jest konieczność ingerencji w konstrukcję dachu, na co właściciel domu musi uzyskać stosowne zezwolenie. Ozdobienie dachu taką nadbudówką wiąże się również z dodatkowymi kosztami, które skutecznie mogą zniechęcić właścicieli domów urządzających swe poddasza. Lukarny, czyli małe nadbudówki z tradycyjnymi, pionowymi oknami mogą sprawić również sporo problemów w kwestii oświetlenia wnętrza. Okno wbudowane w lukarnę sprawia, że we wnętrzu światło skupia się w pobliżu wnęki, reszta pomieszczenia zaś jest słabo oświetlona. Lukarny mają jednak i swe zalety. Pionowe okno nie tylko prościej utrzymać w czystości, ale i łatwiej ozdobić firankami i zasłonkami. Dzięki takim dodatkom wnętrze urządzone na poddaszu może zyskać atrakcyjny wygląd i zyskać wyjątkowy, nastrojowy charakter.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: domy.pl

Zdjęcia: freshome.com, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także