Jakie pokrycie na dach nowoczesnego domu. Przegląd materiałów dachowych

8
Nowoczesny dom
Pokrycie dachowe musi pasować do charakteru domu.

Wybierając pokrycie na dach musimy wziąć pod uwagę względy techniczne, ale ważny jest też wygląd pokrycia i dopasowanie go do charakteru i stylu domu. Podpowiadamy, jakie pokrycia dobrze sprawdzają się w domach o nowoczesnej architekturze.

Na wybór pokrycia dachowego wpływają oczywiście kwestie techniczne, takie jak kąt nachylenia połaci dachowej. Ważna jest również masa pokrycia, wpływająca na obciążenie więźby i konstrukcji domu. Dlatego pokrycie musi być uwzględnione w projekcie domu i odpowiednio do niego dobrane. Ale planując pokrycie na dach wymarzonego domu, trzeba także wziąć pod uwagę względy estetyczne, a przede wszystkim – dopasowanie do stylu i charakteru budynku. To co będzie pięknie wyglądać na stylowym dworku, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku domu o nowoczesnej architekturze. Obecnie bardzo silnym trendem są domy o oszczędnej architekturze, zwartej bryle i pozbawione „zbędnych” elementów zdobniczych. Piszemy, jakie pokrycia dachowe najlepiej pasują do tego typu nowoczesnych domów.

Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę, wybierając kolor pokrycia dachowego

Nowoczesny dom

Styl i wygląd pokrycia dachu musi pasować do charakteru domu.

HomeKONCEPT
Pokrycie dachu

Do nowoczesnych domów szczególnie dobrze pasują pokrycia, tworzące jednolitą powierzchnię.

HomeKONCEPT
Nowoczesny dom - pokrycie dachu

Trzeba też zwrócić uwagę na kolor - szczególnie modne są odcienie szarości, aż do czerni.

HomeKONCEPT
Dom kryty dachówką płaską

Dachówka ceramiczna jest pokryciem o wielu kształtach i kolorach. Hitem na nowoczesne dachy jest dachówka płaska.

Bogen
Ceramiczna dachówka płaska

Dachówka ceramiczna, również płaska, może być wykończona w różny sposób, mieć różny kolor i stopień połysku.

Bogen
Dach kryty blachą na rąbek

Układanie blachy płaskiej na rąbek stojący daje bardzo ciekawe możliwości stosowania nietypowych kształtów i form.

Rheinzik
Blacha na rąbek

Blacha na rąbek to bardzo szczelne pokrycie o nowoczesnym wyglądzie. Parametry techniczne zależą od rodzaju blachy.

Rheinzik
Łupek kamienny na dachu

Łupek kamienny pięknie wygląda zarówno na dachu, jak i elewacji.

Ratscheck - SKN
Płytki włóknocementowe

Do nowoczesnych domów bardzo dobrze pasują także płytki włóknocementowe.

Creaton
Dach kryty płytkami włóknocementowymi

Płytki włóknocementowe są wytrzymałe i stosunkowo lekkie. Tworzą estetyczne pokrycie o nowoczesnym charakterze.

Creaton

Dachówki ceramiczne na dach nowoczesnego domu

Dachówki ceramiczne to najbardziej klasyczne pokrycie dachu. Ale mają one wiele form i kolorów, dlatego – odpowiednio dobrane – sprawdzą się również na dachach nowoczesnych domów. Najlepiej do nich pasują dachówki płaskie, o prostokątnym kształcie. Tworzą one jednolitą płaszczyznę, która podkreśla prostotę bryły budynku.

Nowoczesne dachówki płaskie to tzw. dachówki zakładkowe, co sprawia, że tworzą szczelne pokrycie, a ich montaż jest sprawny i szybki. Wymaga jednak dokładności, bo wszelkie niedoróbki na gładkiej połaci są dobrze widoczne. Minimalny kąt nachylenia dachu pod takie dachówki to 20-25°, jednak możliwy jest i mniejszy, ale wtedy trzeba zadbać o dodatkowe zabezpieczenie połaci przed wodą.

Dachówki płaskie są dostępne w różnych kolorach i rodzajach wykończenia, jednak najbardziej na topie są ciemne kolory – odcienie szarości (łącznie z bardzo ciemnym antracytem), a nawet czerń. Powierzchnia dachówek może być zupełnie matowa lub błyszcząca, przy czym połysk jest zróżnicowany w zależności od sposobu wykończenia, czyli tego, czy dachówki są angobowane, czy glazurowane.

Decydując się na dachówki ceramiczne musimy pamiętać, że to dość ciężkie pokrycie – metra kwadratowy płaskich dachówek zakładkowych ma masę ok. 44–47 kg i to musi być uwzględnione w projekcie więźby i domu. Do zalet dachówek ceramicznych należy ich trwałość i bezobsługowość.

Poznaj: Zasady układania płaskiej dachówki ceramicznej

Pokrycie dachu z blachy na rąbek stojący

Pokrycie z blachy na rąbek stojący to również jedno ze starszych sposobów krycia dachu, które doskonale odnajduje się w nowoczesnych budynkach. Płaska blacha, połączona rytmicznie powtarzającymi się rąbkami, wygląda prosto i elegancko. Najczęściej w tej technice wykorzystuje się blachę stalową (odpowiednio zabezpieczoną przeciw korozji) lub szlachetniejsze, ale i droższe – blachy tytanowo-cynkowe lub miedziane. To pokrycie można stosować na dachach o bardzo różnym nachyleniu – od niemal płaskich, do prawie pionowych. Pokrycie tworzą arkusze blachy, których brzegi zagina się ze sobą, tworząc tzw. rąbek. Od pewnego czasu to pokrycie jest dostępne także w postaci paneli.

Blacha tworząca pokrycie jest lekka, jednak układa się ją na sztywnym poszyciu z desek lub płyt, co całościowo zwiększą masę dachu. Trwałość i zabiegi konserwacyjne zależą przede wszystkim od metalu, z jakiego jest wykonana blacha.

Pokrycie dachu z łupku kamiennego

Bardzo efektownym pokryciem, które sprawdzi się na dachu nowoczesnego domu jest łupek. To kamień, który od wieków jest używany do krycia dachów. Jeśli chodzi o estetykę, to ważny jest kształt płytek łupkowych oraz sposób ich układania. Fachowiec – dekarz łupkowy – dobierze formę do naszych oczekiwań. Naturalny kolor łupku to przede wszystkim grafit, choć są i inne. Ma on też delikatny i szlachetny połysk.

Łupkiem można kryć dachy o nachyleniu od 25°, ale warto wiedzieć, że górna granica to 90°, co oznacza, że można go stosować również jako materiał elewacyjny na ściany. Tak zastosowany łupek wygląda bardzo spektakularnie i świetnie pasuje do nowoczesnych domów.

Choć pokrycie z kamienia często wydaje się bardzo ciężkie, to bywa lżejsze od dachówek ceramicznych – metra kwadratowy pokrycia z łupku ma masę 25–40 kg (w zależności od sposobu krycia). Łupek układa się na sztywnym poszyciu (pełnym deskowaniu).

Dowiedz się więcej o: Pokryciu z łupku kamiennego i jego układaniu tzw. dzikim

Płytki włóknocementowe

Jako pokrycie nowoczesnego domu sprawdzą się także płytki włóknocementowe. Szczególnie czworokątne o gładkiej powierzchni i ciemnoszarym kolorze. Niektóre modele przypominają łupek i podobnie jak on – mogą być różnie układane, a także stosowane na elewacjach. Płytki włóknocementowe można układać na dach o kącie nachylenia od 25°. Należą do lżejszych pokryć – metr kwadratowy waży od 13 do 20 kg, a rodzaj podkładu (poszycia) pod nie, zależy od sposobu układania.
Płytki włóknocementowe są trwałe, a odpowiednio dobrane i położone mogą stworzyć połać dachową o bardzo estetycznym i nowoczesnym wyglądzie.

Układanie pokrycia dachowego

Bez względu na to, jakie pokrycie wybierzemy, jego ułożenie powierzmy dekarzowi, który specjalizuje się w danym rodzaju pokrycia. Jest to szczególnie ważne w przypadku łupku, bo jego układanie wymaga doświadczenia i świetnej znajomości materiału, ale również przy innych pokryciach postawmy na specjalistę. Tym bardziej, że omówione pokrycia wymagają dużej staranności. W przypadku gładkich płaszczyzn dachów, wszelkie niedociągnięcia będą szczególnie widoczne. Nie mówiąc już o ich poważniejszych skutkach, związanych z eksploatacją dachu.

Podpowiadamy: Jak wybrać fachowego dekarza

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także