Jakie pokrycie na dach nowoczesnego domu. Przegląd materiałów dachowych

31
Nowoczesny dom
Pokrycie dachowe musi pasować do charakteru domu.

Wybierając pokrycie na dach musimy wziąć pod uwagę względy techniczne, ale ważny jest też wygląd pokrycia i dopasowanie go do charakteru i stylu domu. Podpowiadamy, jakie pokrycia dobrze sprawdzają się w domach o nowoczesnej architekturze.

Na wybór pokrycia dachowego wpływają oczywiście kwestie techniczne, takie jak kąt nachylenia połaci dachowej. Ważna jest również masa pokrycia, wpływająca na obciążenie więźby i konstrukcji domu. Dlatego pokrycie musi być uwzględnione w projekcie domu i odpowiednio do niego dobrane. Ale planując pokrycie na dach wymarzonego domu, trzeba także wziąć pod uwagę względy estetyczne, a przede wszystkim – dopasowanie do stylu i charakteru budynku. To co będzie pięknie wyglądać na stylowym dworku, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku domu o nowoczesnej architekturze. Obecnie bardzo silnym trendem są domy o oszczędnej architekturze, zwartej bryle i pozbawione „zbędnych” elementów zdobniczych. Piszemy, jakie pokrycia dachowe najlepiej pasują do tego typu nowoczesnych domów.

Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę, wybierając kolor pokrycia dachowego

Nowoczesny dom

Styl i wygląd pokrycia dachu musi pasować do charakteru domu.

HomeKONCEPT
Pokrycie dachu

Do nowoczesnych domów szczególnie dobrze pasują pokrycia, tworzące jednolitą powierzchnię.

HomeKONCEPT
Nowoczesny dom - pokrycie dachu

Trzeba też zwrócić uwagę na kolor - szczególnie modne są odcienie szarości, aż do czerni.

HomeKONCEPT
Dom kryty dachówką płaską

Dachówka ceramiczna jest pokryciem o wielu kształtach i kolorach. Hitem na nowoczesne dachy jest dachówka płaska.

Bogen
Ceramiczna dachówka płaska

Dachówka ceramiczna, również płaska, może być wykończona w różny sposób, mieć różny kolor i stopień połysku.

Bogen
Dach kryty blachą na rąbek

Układanie blachy płaskiej na rąbek stojący daje bardzo ciekawe możliwości stosowania nietypowych kształtów i form.

Rheinzik
Blacha na rąbek

Blacha na rąbek to bardzo szczelne pokrycie o nowoczesnym wyglądzie. Parametry techniczne zależą od rodzaju blachy.

Rheinzik
Łupek kamienny na dachu

Łupek kamienny pięknie wygląda zarówno na dachu, jak i elewacji.

Ratscheck - SKN
Płytki włóknocementowe

Do nowoczesnych domów bardzo dobrze pasują także płytki włóknocementowe.

Creaton
Dach kryty płytkami włóknocementowymi

Płytki włóknocementowe są wytrzymałe i stosunkowo lekkie. Tworzą estetyczne pokrycie o nowoczesnym charakterze.

Creaton

Dachówki ceramiczne na dach nowoczesnego domu

Dachówki ceramiczne to najbardziej klasyczne pokrycie dachu. Ale mają one wiele form i kolorów, dlatego – odpowiednio dobrane – sprawdzą się również na dachach nowoczesnych domów. Najlepiej do nich pasują dachówki płaskie, o prostokątnym kształcie. Tworzą one jednolitą płaszczyznę, która podkreśla prostotę bryły budynku.

Nowoczesne dachówki płaskie to tzw. dachówki zakładkowe, co sprawia, że tworzą szczelne pokrycie, a ich montaż jest sprawny i szybki. Wymaga jednak dokładności, bo wszelkie niedoróbki na gładkiej połaci są dobrze widoczne. Minimalny kąt nachylenia dachu pod takie dachówki to 20-25°, jednak możliwy jest i mniejszy, ale wtedy trzeba zadbać o dodatkowe zabezpieczenie połaci przed wodą.

Dachówki płaskie są dostępne w różnych kolorach i rodzajach wykończenia, jednak najbardziej na topie są ciemne kolory – odcienie szarości (łącznie z bardzo ciemnym antracytem), a nawet czerń. Powierzchnia dachówek może być zupełnie matowa lub błyszcząca, przy czym połysk jest zróżnicowany w zależności od sposobu wykończenia, czyli tego, czy dachówki są angobowane, czy glazurowane.

Decydując się na dachówki ceramiczne musimy pamiętać, że to dość ciężkie pokrycie – metra kwadratowy płaskich dachówek zakładkowych ma masę ok. 44–47 kg i to musi być uwzględnione w projekcie więźby i domu. Do zalet dachówek ceramicznych należy ich trwałość i bezobsługowość.

Poznaj: Zasady układania płaskiej dachówki ceramicznej

Pokrycie dachu z blachy na rąbek stojący

Pokrycie z blachy na rąbek stojący to również jedno ze starszych sposobów krycia dachu, które doskonale odnajduje się w nowoczesnych budynkach. Płaska blacha, połączona rytmicznie powtarzającymi się rąbkami, wygląda prosto i elegancko. Najczęściej w tej technice wykorzystuje się blachę stalową (odpowiednio zabezpieczoną przeciw korozji) lub szlachetniejsze, ale i droższe – blachy tytanowo-cynkowe lub miedziane. To pokrycie można stosować na dachach o bardzo różnym nachyleniu – od niemal płaskich, do prawie pionowych. Pokrycie tworzą arkusze blachy, których brzegi zagina się ze sobą, tworząc tzw. rąbek. Od pewnego czasu to pokrycie jest dostępne także w postaci paneli.

Blacha tworząca pokrycie jest lekka, jednak układa się ją na sztywnym poszyciu z desek lub płyt, co całościowo zwiększą masę dachu. Trwałość i zabiegi konserwacyjne zależą przede wszystkim od metalu, z jakiego jest wykonana blacha.

Pokrycie dachu z łupku kamiennego

Bardzo efektownym pokryciem, które sprawdzi się na dachu nowoczesnego domu jest łupek. To kamień, który od wieków jest używany do krycia dachów. Jeśli chodzi o estetykę, to ważny jest kształt płytek łupkowych oraz sposób ich układania. Fachowiec – dekarz łupkowy – dobierze formę do naszych oczekiwań. Naturalny kolor łupku to przede wszystkim grafit, choć są i inne. Ma on też delikatny i szlachetny połysk.

Łupkiem można kryć dachy o nachyleniu od 25°, ale warto wiedzieć, że górna granica to 90°, co oznacza, że można go stosować również jako materiał elewacyjny na ściany. Tak zastosowany łupek wygląda bardzo spektakularnie i świetnie pasuje do nowoczesnych domów.

Choć pokrycie z kamienia często wydaje się bardzo ciężkie, to bywa lżejsze od dachówek ceramicznych – metra kwadratowy pokrycia z łupku ma masę 25–40 kg (w zależności od sposobu krycia). Łupek układa się na sztywnym poszyciu (pełnym deskowaniu).

Dowiedz się więcej o: Pokryciu z łupku kamiennego i jego układaniu tzw. dzikim

Płytki włóknocementowe

Jako pokrycie nowoczesnego domu sprawdzą się także płytki włóknocementowe. Szczególnie czworokątne o gładkiej powierzchni i ciemnoszarym kolorze. Niektóre modele przypominają łupek i podobnie jak on – mogą być różnie układane, a także stosowane na elewacjach. Płytki włóknocementowe można układać na dach o kącie nachylenia od 25°. Należą do lżejszych pokryć – metr kwadratowy waży od 13 do 20 kg, a rodzaj podkładu (poszycia) pod nie, zależy od sposobu układania.
Płytki włóknocementowe są trwałe, a odpowiednio dobrane i położone mogą stworzyć połać dachową o bardzo estetycznym i nowoczesnym wyglądzie.

Układanie pokrycia dachowego

Bez względu na to, jakie pokrycie wybierzemy, jego ułożenie powierzmy dekarzowi, który specjalizuje się w danym rodzaju pokrycia. Jest to szczególnie ważne w przypadku łupku, bo jego układanie wymaga doświadczenia i świetnej znajomości materiału, ale również przy innych pokryciach postawmy na specjalistę. Tym bardziej, że omówione pokrycia wymagają dużej staranności. W przypadku gładkich płaszczyzn dachów, wszelkie niedociągnięcia będą szczególnie widoczne. Nie mówiąc już o ich poważniejszych skutkach, związanych z eksploatacją dachu.

Podpowiadamy: Jak wybrać fachowego dekarza

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także