Jeden materiał - dwie funkcje

Jeden materiał - dwie funkcje

Podczas renowacji dachu budynku mieszkalnego wystąpiły nieoczekiwane problemy. Nie można było zastosować izolacji nakrokwiowej. Architekci i dekarze opracowali przy pomocy folii wstępnego krycia rozwiązanie problemu.

Jeden materiał - dwie funkcje - zdjęcie 1

Układanie folii wstępnego oraz jednocześnie poprawa izolacyjności termicznej i redukcja mostków termicznych. Przy renowacji dachu stawiana jest  poszczególnym elementom związanym z dachem  bardzo wysoko poprzeczka  – chodzi tu oczywiście o świadectwo energetyczne. Minimalna wartość współczynnika U poddawanej renowacji przegrody wynosi 0,30 W/(m²·K). Przy termo renowacji należy także uwzględnić takie rzeczy jak mostki termiczne, które mogą powstawać  przy wszelkiego rodzaju przepustach, ścianach szczytowych, ogniomurach itp. Doskonałym sposobem wyeliminowania takich  miejsc i elementów staje się pełno powierzchniowa izolacja nakrokwiowa.

Podobny przypadek miał miejsce przy renowacji dachu prezentowango budynku mieszkalnego. W celu otrzymania wolnej od mostków termicznych izolacji cieplnej zdecydował się inwestor na zastosowanie izolacji nakrokwiowej. Rozwiązanie takie miało poprawić nie tylko klimat, a co za tym idzie jakość mieszkania na poddaszu ale i pozytywnie wpłynąć na pozbycie się grzyba oraz poprawić bilans energetyczny obiektu.

Trudny scenariusz

Po usunięciu wierzchniej warstwy pokrycia dachowego ujawniły się problemy konstrukcyjne. Nikt nie liczył się z aż takimi utrudnieniami. Krawędzie krokwi nie były na jednej wysokości. Napotkano także na włożoną podczas uprzednich prac remontowych w pole między krokwiowe żelbetową płytę która  groziła zarwaniem wewnętrznych elementów dachu. Taki stan rzeczy uniemożliwił zamontowania płyt izolacyjnych. Koniecznym było wypoziomowanie krokwi i niwelacja wysokości krawędzi. Takie rozwiązanie niosło za sobą ogromne problemy. Zdecydowano się  ostatecznie na  podwojenie wysokości krokwi a powstałą przestrzeń pomiędzy krokwiami postanowiono wypełnić wełną mineralną, która miała być osłonięta z jednej strony wiatro- i paroizolacją a od strony zewnętrznej folią wstępnego krycia.

Z pierwotnej koncepcji przejęto wyłącznie zastosowanie poziomej warstwy pełniącej funkcję wiatro- i paroizolacji. Z uwagi na to, że zaprojektowano ułożenie izolacji termicznej w polach pomiędzy nowo zamontowanymi krokwiami zdecydowano się na użycie bardzo odpornego i wytrzymałego materiału. Folia na wentylowane dachy spadziste z szalunkiem doskonale współgra z izolacją nakrokwiową. Można ja także stosować jako  folię wstępnego krycia lub jako (jak w opisywanym przypadku) wiatro i paroizolację.  

Jeden materiał - dwie funkcje - zdjęcie 2Jeden materiał - dwie funkcje - zdjęcie 3
1.
Po ułożeniu izolacji cieplnej w podwojonej wysokości polach międzykrokwiowych rozpoczęto pracę rozwijania folii z izolacją cieplną.
2. Zastosowanie folii wstępnego krycia z izolacją  termiczną pozwala unikać tworzenia się mostków termicznych.

Mostki termiczne pożeraczami energii
Znajdujące się w przestrzeni izolacyjnej krowie, ściany zewnętrzne, ścianki działowe, oraz szczyt sprawiają, że pojawia się możliwość powstawania mostków termicznych, które skutecznie obniżają bilans energetyczny modernizowanej przegrody.  W tych obszarach spada wyraźnie w chłodne dni temperatura od strony pomieszczenia. Może to spowodować wykraplanie się pary wodnej w punkcie rosy, a skutkiem tego może być  powstawania pleśni. Takiego typu niepożądane zjawiska dla przegród budowlanych  można skutecznie wyeliminować poprzez zastosowanie przemyślanych, uzupełniających rozwiązań izolacyjnych.

Rozwiązanie zadania: Folia wstępnego krycia z izolacją termiczną. Prezentowany materiał jest otwartą dyfuzyjnie, wodo- i wiatroszczelną folią wstępnego krycia zintegrowaną ze specjalistyczną, 3 centymetrową warstwą izolacji cieplnej z włókien poliestrowych, która dopuszczona została do użytku jako materiał izolujący przez niemiecki instytut techniki budowlanej DiBt. Folia wyposażona została w pasek samoklejący, który umożliwia wiatroszczelne wykonanie połączeń  folii. Sklejone zakłady pozwalają także na zablokowanie przedostającego się od zewnątrz zimnego powietrza.

Dwa w jednym

Dekarz podczas układania folii może jednocześnie wykonać dwie czynności. Po pierwsze eliminuje pozostawione w przegrodzie wszelkiego rodzaju mostki termiczne, a jednocześnie folia spełnia od zewnątrz rolę folii wstępnego krycia.
Natychmiast po rozwinięciu folii sklejono poziome zakłady (dzięki zintegrowanym samoprzylepnym pasom klejącym ) a folię przymocowano mechanicznie przy pomocy kontrłat. Przy takiej ilości i różnorodności przyłączeń (drewno, płyty OSB, tynk, powierzchnie betonowe) oraz bitumem izolowanych powierzchni dachowych i lukarn należało wszystko to  nie tylko odpowiednio zaizolować ale i szczelnie połączyć. Za pomocą posiadanych dodatków systemowych, takich jak pasy przyłączeniowe, taśmy uszczelniające miejsca mocowania (uszczelki pod kontr łaty) taśmy uszczelniające przejścia rur i kominków wentylacyjnych, taśm dwustronnie klejących i klejów w kartuszach można było w fachowy sposób wykonać prace remontowe.

Konstruktywna i owocna współpraca wszystkich uczestników pokazała, że możliwe jest rozwiązanie problemów natury  izolacyjno, dyfuzyjno, technicznych poprzez zastosowanie przemyślanej konstrukcji, odpowiednich materiałów, dodatków systemowych i profesjonalnej pracy.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Dorken

Polecamy Ci również

Zobacz także