Kawalerka na poddaszu

Nietypowy kształt oraz niewielkie wymiary tego pomieszczenia sprawiają, że kawalerka na poddaszu staje się sporym wyzwaniem dla projektantów wnętrz. Jak zamienić taką kawalerkę w przyjemne i wygodne mieszkanie? O czym koniecznie trzeba pamiętać przy aranżacji takiego wnętrza?

Światło: podstawowy czynnik w aranżacji małego wnętrza

Jasne barwy oraz zapewnienie możliwie jak największej ilości naturalnego światła – oto podstawowe zasady związane z aranżacją małych wnętrz. Na poddaszu wiele ciekawych możliwości stwarzają okna oraz ich nietypowe rozmieszczenie.
W starych kamienicach zazwyczaj spotyka się lukarny, które pięknie wyglądają, jednak znacznie ograniczają możliwości oświetlenia mieszkania. W nowszych budynkach spotkać się można z oknami połaciowymi, które być może nie są tak efektywne, za to pozwalają wprowadzają znacznie więcej światła do wnętrza.
W obu przypadkach okna te należy umiejętnie i maksymalnie wykorzystać w aranżacji, czyniąc z nich główną atrakcję wnętrza. Należy też w taki sposób rozstawić meble, by móc najważniejsze czynności (pisanie, czytanie)  wykonywać przy naturalnym świetle. Biurko, fotel – oto meble, które doskonale sprawdzą się w pobliżu okien. W rozjaśnieniu wnętrza mogą też pomóc lampki boczne oraz lustra: rozjaśniające, a jednocześnie powiększające optycznie wnętrze.

Jak praktycznie umeblować  kawalerkę na poddaszu?

Jasne barwy oraz lustra mogą powiększyć wnętrze. Niestety – tylko optycznie. W małych mieszkaniach wybór odpowiednich mebli staje się sprawą bardzo ważną. Mobilne meble, które mogą (w zależności od potrzeb) pełnić kilka funkcji, dwustronne meblościanki służące jako ścianki działowe oraz stoliki z rozkładanymi blatami – oto podstawowe wyposażenie, z którym coraz częściej można się spotkać w kawalerkach. Dodatkowym utrudnieniem może okazać się niezwykły kształt mieszkań na poddaszu. Na szczęście w kamienicach poddasza takie są dość wysokie, a producenci mebli nie tylko oferują meble na wymiar, ale i dostosowują ich kształty do pochyłych ścian oraz nietypowych kątów. Dzięki temu właściciel kawalerki może w praktyczny sposób wykorzystać każdy skrawek powierzchni i uzyskać ciekawy efekt końcowy.
Kawalerka na poddaszu, choć zazwyczaj sprawia sporo problemów w aranżacji, może stać się wnętrzem nie tylko pięknym, ale i wyjątkowo kreatywnym. W takim mieście jak Warszawa, pełnym zabytkowych kamienic, maleńkie mieszkaniana poddaszu nie należą do rzadkości.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Morizon

Zdjęcia: dezeen.com, freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także