Klimatyzacja na poddaszu

klimatyzacja na poddaszuNiemal naturalną rzeczą jest, że latem na poddaszu panują wyższe temperatury niż na niższej kondygnacji budynku. Często upał pod dachem jest nawet trudny do zniesienia. Rozwiązaniem może okazać się klimatyzacja.

Najpopularniejsze urządzenia
Klimatyzatory przenośne.
To najprostsze rozwiązanie. Aby zainstalować takie urządzenie, nie trzeba kuć ścian i prowadzić przewodów. Wymóg jest tylko jeden – bliskość okna. Przez lekko uchylone okno, elastyczną rurą, odprowadzane jest na zewnątrz ciepłe powietrze z pomieszczenia. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo niska wydajność (zwłaszcza z powodu uchylonego okna), ponadto są dosyć hałaśliwe. Trzeba też pamiętać, że tego typu klimatyzator to dodatkowy sprzęt w pomieszczeniu, zajmujący miejsce.

Klimatyzatory typu split. Składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Występują w różnych wersjach, w zależności od sposobu montażu. Najpopularniejsze są urządzenia ścienne. Wyglądają efektownie, a producenci prześcigają się wręcz w projektowaniu ich w nowych, ciekawszych formach. Śmiało więc można je eksponować na ścianach. Do wysokich pomieszczeń, a takimi są przeważnie właśnie poddasza, polecane są klimatyzatory podsufitowe, które instaluje się bezpośrednio do konstrukcji np. stropu. Urządzeniami uniwerslanymi są natomiast klimatyzatory przypodłogowe (wyglądają podobnie jak grzejnik). Inną wersją są klimatyzatory kasetonowe, stosowane w pomieszczeniach z sufitami podwiesznymi, w których są montowane.

Jednostkę zewnętrzną stanowi centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem. W przypadku poddasza ustawia się ją na balkonie, montuje na elewacji, dachu lub kominie. Obie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną) łączy się ze sobą za pomocą dwóch, przeważnie miedzianych, izolowanych rurek. Dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – unika się w ten sposób skomplikowanych prac montażowych.

Multisplit. Jest to rozwiązanie systemowe, umożliwiające stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzującego kilka pomieszczeń jednocześnie. Jedna jednostka zewnętrzna podłączona jest do kilku jednostek wewnętrznych. Na rozbudowany system warto się zdecydować już na etapie projektowania lub budowy domu.

klimatyzacja w sypialni na poddaszuKryteria doboru
Przed zakupem klimatyzatora warto zastanowić się, czy urządzenie ma tylko chłodzić powietrze, czy także je ogrzewać. Na rynku dostępne są klimatyzatory wyposażone w pompę ciepła, które przy niższych temperaturach (np. w okresach przejściowych) ogrzewają pomieszczenie lub stanowią uzupełnienie innego źródła ciepła.
Ważny jest także wybór odpowiedniej mocy, która zależy od powierzchni i kubatury klimatyzowanego pomieszczenia. Przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW wystarczy na schłodzenie/ogrzanie około 10 m². Specjaliści biorą także pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia i ilość przebywających w nim osób, nasłonecznienie i oświetlenie, a także obecność urządzeń elektrycznych generujących ciepło (np. komputer, lodówka), liczbę okien i drzwi.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest klimatyzator z tzw. inwerterem – właśnie taki warto wybrać. Jest to urządzenie zapewniające płynną regulację pracy sprężarki w urządzeniu zewnętrznym. Dzięki temu klimatyzator samoczynnie dostosowuje się do temperatury i warunków panujących w pomieszczeniu, automatycznie dobierając optymalną prędkość sprężarki. Urządzenie ochładza tylko taką ilość powietrza, która jest potrzebna w danym momencie. Rozwiązanie to zabezpiecza klimatyzator przed znacznymi wahaniami napięcia w sieci, co zwiększa jego trwałość i niezawodność, a co ważne, zapewnia oszczędności energii, nawet do 30-40%. Dodatkową zaletą klimatyzatorów inwerterowych jest cicha praca obu jednostek.

Praktyczne funkcje
W bardziej zaawansowanych klimatyzatorach istnieje możliwość ustawienia temperatury, jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniu, a wtedy doborem odpowiedniego trybu pracy zajmuję się już automatyka. Odpowiedzialny jest za to tryb pracy auto, w którym klimatyzator sam dobiera najlepszy bieg do utrzymania zadanej temperatury. I tak np. urządzenie może zacząć grzać, jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 21°C, a chłodzić, jeśli przekroczy np. 24°C. Praktyczna wydaje się też funkcja szybkiego chłodzenia, umożliwiająca w krótkim czasie obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Z kolei dzięki funkcji auto-restart, po zaniku napięcia w sieci i ponownym jego włączeniu klimatyzator sam się automatycznie włączy. Na rynku dostępne są również modele pracujące w trybie osuszania, przydatne w domach o podwyższonej wilgotności, a także trybie wentylowania (efekt wiatru), polecane z kolei, gdy brakuje ruchu powietrza w pomieszczeniu. Najnowsze urządzenia wyposażone są w specjalny system oczyszczający, działający 24 godziny na dobę, nawet gdy urządzenie jest wyłączone. Jeśli ilość zanieczyszczeń w powietrzu przekroczy określony poziom, automatycznie włącza się funkcja oczyszczania, która błyskawicznie poprawia jego jakość. Z kolei specjalna funkcja kontroli wilgotności pozwala uniknąć nadmiernego osuszenia powietrza, zachowując stałą temperaturę podczas pracy w trybie chłodzenia. Umożliwia to utrzymanie komfortowych warunków otoczenia, eliminując uczucie suchości oczu i gardła.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także