Kolektory - ciepło za darmo

Kolektory - ciepło za darmo
Dobór parametrów instalacji solarnej do ogrzewania wody:
 • wydajność kolektora: 40-60 l wody na 1 m² kolektora
 • powierzchnia kolektora: 1,5 m² na 1 osobę
 • pojemność zbiornika c.w.u. – 50-100 l na 1 osobę
 • uwzględniona rezerwa wody: 1-2 dni bez słońca

elementy systemu solarnegoZależnie od potrzeb...
Instalacje słoneczne mogą ogrzewać wodę:

 • sezonowo – układ do ogrzewania sezonowego składa się z kolektora i zasobnika. Woda podgrzewa się w kolektorze i podnosi do zasobnika. W naszych warunkach klimatycznych jest to rzadko stosowane rozwiązanie, ponieważ w tym układzie trzeba wypuszczać wodę z kolektorów przed zimą, a nawet we wrześniu mogą zdarzyć się przymrozki, które zniszczą całą instalację.
 • przez cały rok– ten układ jest dodatkowo wyposażony w podgrzewacz, dzięki któremu nie jesteśmy zależni od pogody. Czynnikiem roboczym jest roztwór glikolu lub innych związków. Można stosować trzy układy podgrzewania i dogrzewania ciepłej wody:
  • z szybkim dogrzewaniem ciepłej wody – włącza się tylko wtedy, gdy chcemy skorzystać
   z ciepłej wody
  • z dwustrefowym zasobnikiem ciepłej wody – w pionowym zasobniku woda jest rozwarstwiona na dwie części: górna cieplejsza i dolna chłodniejsza. W cieplejszej części wymiennik zasilany jest gorącą wodą z kotła lub grzałką elektryczną. W dolnej, chłodniejszej części zamontowany jest wymiennik kolektorowy.

Najbardziej popularne kolektory cieczowe ze względu na budowę – dzielą się na płaskie i rurowe próżniowe. Pierwsze składają się z absorbera promieni słonecznych połączonego z miedzianymi rurkami. Przez rurki przepływa ciecz, która odbiera ciepło z absorbera. Wszystko to znajduje się
w izolowanej obudowie przykrytej od strony zewnętrznej grubą szklaną szybą. Kolektory rurowe próżniowe sprzedawane są w dwóch rozwiązaniach: pierwszy - z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego; drugi – z rurką ciepła. Kolektor z bezpośrednim przepływem czynnika roboczego ma kilkanaście szklanych rur z czego każda jest wyposażona w absorber z pojedynczym układem rurki w rurce. W zewnętrznej rurce jest wytworzona próżnia, dzięki której zmniejsza się straty ciepła podczas przewodzenia. Drugi rodzaj z rurką ciepła różni się zasadą działania. W szklanej rurze absorber jest połączony z jedną rurką o specjalnej budowie. Kolektory próżniowe mają większą sprawność energetyczną i mniejszą utratę ciepła od kolektorów płaskich.

Ile za to zapłacimy

Cena kolektora zależy od jego mocy i producenta. Kolektory próżniowe są droższe od płaskich. Orientacyjna cena kolektora to około 1000 zł. Do ceny kolektora należy doliczyć zasobniki, zespoły pompowe, sterowniki, akcesoria połączeniowe i mocowania. Trzeba pamiętać także o tym, że kolektor ma określony wymiar i są one różne u różnych producentów. Cena montażu obejmuje zamontowanie kolektora, wykonanie instalacji, podłączenie zasilania i uruchomienie. Aby gwarancja była pełnomocna często producenci wymagają uruchomienia instalacji przez autoryzowanego serwisanta. Do kosztów możemy jeszcze doliczyć okresowe przeglądy wymagane w gwarancji. Każdy producent powinien wydać na swoje urządzenie Certyfikat wykonania zgodnie z normą lub aprobatami technicznymi oraz w przypadku kontaktu z ciepła wodą atest Państwowego Zakładu Higieny na wszystkie użyte materiały.

UWAGA! Do wytwarzania prądu z energii słonecznej przeznaczone są baterie słoneczne – mylone
z kolektorem słonecznym. Bateria przetwarza energię słoneczną na prąd o napięciu 12, 24- lub 220V. Podobnie jak kolektory umieszcza się na dachach bezpośrednio na pokryciu lub na stojakach nad powierzchnią dachu. Umieszczone w ramach okiennych zamiast szyby mogą służyć jako elementy zaciemniające. W ciągu roku w Polsce z 1 m² baterii można uzyskać średnio
100 kWh energii słonecznej. Baterie słoneczne nie są w naszym kraju popularne, ze względu na wysokie ceny tego urządzenia.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Staszczyk

Zdjęcia: Fakro, Junkers

Polecamy Ci również

Zobacz także