Kolektory słoneczne z dopłatami szansą dla polskiej wsi

Kolektory słoneczne z dopłatami szansą dla polskiej wsi

Ostatnia dekada to czas przyspieszonej modernizacji polskiej wsi. Pieniądze płynące z Unii Europejskiej oraz nowoczesne wyposażenie rolnicze zmieniły oblicze prowincji i znacznie zbliżyły ją do większych ośrodków miejskich. Kolejnym wielkim krokiem dla milinów gospodarstw może być przejście na Odnawialne Źródła Energii, które staną się impulsem do dalszego rozwoju.

kolektory słoneczneOdnawialne Źródła Energii (OZE) to wszystkie te zasoby, które nie wyczerpują się wraz
z ich wykorzystywaniem. Są to między innymi promieniowanie słoneczne, wiatr i geotermia. Ich zdecydowaną przewagą nad klasycznymi źródłami energii takimi jak gaz, węgiel czy ropa, jest również ich cena… a właściwie jej brak. Po instalacji odpowiednich urządzeń możemy bowiem korzystać z nich w sposób nieograniczony i bez ponoszenia kosztów.
Jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu są kolektory słoneczne, które służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń. To bardzo ważne zwłaszcza na wsi, gdzie domy są często duże, a ciepła woda przydaje się nie tylko do mycia, ale również do prac gospodarczych.

kolektory słoneczne w gospodarstwie agroturystycznymCzysta agroturystyka

Kolektory słoneczne mają dwie podstawowe zalety. Po pierwsze pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Po drugie zaś są czyste
i nie zatruwają powietrza, bo korzystanie z nich nie powoduje emisji dymu.
W przypadku rolnictwa i turystyki wiejskiej kolektory mają nieprzecenioną wartość. Według statystyk Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Polsce aktywnych jest 10-12 tys. gospodarstw agroturystycznych, które oferują blisko 100 tys. miejsc noclegowych. Zauważyliśmy, że urlopowicze coraz częściej zwracają uwagę na to, czy w czasie wakacji będą mogli odetchnąć świeżym powietrzem, co możliwe jest również dzięki instalacji kolektorów. Jeśli polska wieś ma konkurować z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami turystycznymi, musi dbać o naturę – tłumaczy Krzysztof Romaniak z firmy Hoven.

kolektory słoneczne na wsiInwestycja, która się opłaca

Dzięki dopłatom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 45%, ceny kolektora i jego instalacja zwraca się średnio w 3-5 lat. Dane te dotyczą jednak uśrednionego zużycia ciepłej wody użytkowej i grzewczej. W przypadku, gdy ciepła woda służy do prowadzenia prac w gospodarstwie, a także udostępniana jest gościom w przypadku agroturystyki, oszczędności mogą pojawić się jeszcze szybciej.
– Teraz jest najlepszy czas na inwestycję w kolektory. Wahania cen gazu, węgla czy ropy powodują, że nigdy nie możemy być pewni, ile zapłacimy za ciepło w kolejnym roku. Kolektory słoneczne w dużej mierze uwalniają nas od tradycyjnych paliw i obniżają nasze koszty. Firmy takie jak nasza, oferują również pełne wsparcie przy pozyskaniu dofinansowania na instalacje solarne, dzięki czemu formalności po stronie klienta ograniczone są do minimum – mówi Krzysztof Romaniak.

Instalacja kolektorów to szansa dla gospodarstw rolnych, agroturystycznych, jak również wszystkich mieszkańców wsi, którym zależy na oszczędności i czystości środowiska.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Hoven

Polecamy Ci również

Zobacz także