Kolektory słoneczne

Kolektory solarne służą głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Są one w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie 4-7 osobowej rodziny na ciepłą wodę aż w 70% przez co najmniej 8 miesięcy w roku, a w 30% przez 4 miesiące. Niewiele osób wie jednak, że energia słoneczna może także wspomóc ogrzewanie domu w zimowe miesiące.

kolektory słoneczneOdpowiedni zestaw nowoczesnych kolektorów solarnych z zasobnikami zastąpi nawet 40% całościowego rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, a w rezultacie poważnie ograniczy wysokość rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę.
Darmową energię przez cały rok zapewnią nam na przykład kolektory Dietrisol Pro i Power – najnowsze propozycje firmy De Dietrich.

Działanie systemu De Dietrich Dietrisol polega na tym, że współdziała on z instalacją centralnego ogrzewania. Kolektory oraz kocioł grzewczy niejako "dzielą" między sobą zadanie ogrzania domu.

Zasobnik wody grzewczej jest zasilany z dwóch źródeł: systemu solarnego oraz  kotła grzewczego. W ten sposób zastępujemy energię, jaką systemy grzewcze czerpią z paliw energią słoneczną. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla naszych portfeli – ciepło czerpane ze słońca nic nie kosztuje. Zastosowanie odpowiedniej liczby kolektorów solarnych Pro lub Power marki De Dietrich może zredukować wysokość naszych rachunków nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku.

Prosta arytmetyka
Aby kolektory solarne zapewniały nam energię cieplną przez cały rok, musimy zadbać o spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, powinny to być nowoczesne urządzenia o dużej sprawności (absorpcji promieni słonecznych). Kolektory o dobrych parametrach technicznych są w stanie wykorzystać w zasadzie każdy promień słońca. Na przykład płaski Dietrisol Pro firmy De Dietrich ma absorber napylony kompozytem Brillanta - substancją, która charakteryzuje się wysoką pochłanialnością energii słonecznej. Absorber znajduje się w wykonanej ze specjalnego tworzywa tzw. wannie, zapewniającej najwyższą odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz dobre własności izolacyjne, które do minimum ograniczają straty ciepła.

Od góry wanna przykryta jest hartowanym szkłem kwarcowym o  przenikalności >95 %. Z kolei rurowo-próżniowy Dietrisol Power zbudowany jest z 14 wysokopróżniowych rur IRC. W ich wnętrzu znajdują się lustra, które skupiają promienie słoneczne i kierują je na rurę absorbera. W tym przypadku straty energii minimalizuje izolacja próżniowa. Wydajność kolektorów optymalizujemy poprzez zamontowanie ich na dachu pod odpowiednim kątem. Właściwy kąt nachylenia kolektorów używanych przez cały rok powinien wynosić 40 - 50°. System solarny powinien być dobrany „na miarę” przez projektanta - indywidualnie dla każdego domu.

system solarnyTechnologia pełna słońca
System solarny De Dietrich Dietrisol składa się z kolektora (elementu pochłaniającego energię słoneczną), zasobnika stacji pompowej oraz systemu regulacji. Działanie systemu polega na tym, że w rurkach kolektorów płynie ciecz (glikol propylenowy), która jest podgrzewana poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Gdy ciecz osiągnie odpowiednią temperaturę, jest pompowana do wężownicy podgrzewacza solarnego, gdzie przekazuje ciepło tzw. wodzie grzewczej.
Woda grzewcza jest zaś magazynowana w objętości. Służy do kilku celów: podgrzewa ciepłą wodę użytkową płynącą w kranach, wędruje także bezpośrednio do grzejników. Całość systemu solarnego jest oczywiście wspomagana przez kocioł centralnego ogrzewania: w momencie, gdy kolektor dostarczy zbyt mało energii, np. zachmurzone niebo by zapewnić odpowiednią ilość ciepła, specjalny czujnik automatycznie włącza kocioł.

Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii system Dietrisol jest bardzo wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Podczas produkcji kolektorów Pro i Power firma De Dietrich zastosowała materiały, dzięki którym urządzenia są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Użytkownik nie musi się więc obawiać wysokiej temperatury, śniegu, gradu czy też deszczu. Zastosowane materiały powodują też, że urządzenia są lekkie – co znacznie ułatwia montaż.

Bezpieczeństwo systemu uzyskano dzięki uniemożliwieniu przegrzania się kolektora – jeśli zgromadzi on za dużo ciepła, specjalna pompa obniży temperaturę wody do bezpiecznego poziomu. Innym elementem gwarantującym bezpieczeństwo jest emalia kwarcowa, która pokrywa od środka zasobnik. Zapobiega ona korozji oraz sprawia, że jakość wody otrzymywanej przez domowników jest najwyższa.

System Dietrisol marki De Dietrich w dużej mierze uniezależnia nas od rosnących cen paliw. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że wspomagając ogrzewanie korzysta z tego, co oferuje natura. Powoduje to ograniczenie emisji szkodliwych związków chemicznych do atmosfery.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: De Dietrich

Polecamy Ci również

Zobacz także