Konserwacja dachu - gwarancja trwałości

Pokrycie z blachodachówki
Dachy z blachodachówki są trwałe. Jednak - jak w przypadku każdego pokrycia - o taki dach trzeba zadbać.

Gwarancja na stalowe pokrycie dachowe wynosząca nawet kilkadziesiąt lat to już niemalże norma. Warto jednak wiedzieć, że jednym z warunków funkcjonowania gwarancji jest konserwacja dachu.

Kiedy na pokrycie dachowe otrzymujemy 20, 30, a nawet 50 lat gwarancji niestety nie oznacza to, że przez cały ten okres nie będziemy musieli dbać o nasz dach. Pokrycie dachowe jest narażone na nieustanne działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, dlatego tylko odpowiednie zabiegi pielęgnacyjno-konserwacyjne pozwolą zachować je w dobrym stanie przez kilkadziesiąt lat. Promieniowanie UV, zanieczyszczenia, agresywne związki występujące w ptasich odchodach, czy sadzy, z czasem przyczynią się do osłabienia pokrycia dachowego. Pod warstwą zanieczyszczeń i brudu trudno też dostrzec drobne uszkodzenia pokrycia, które mogą przekształcić się w poważne usterki. Wprawdzie dach jest „obmywany” przez deszcze, ale nie możemy liczyć na to, że pokrycie zostanie dokładnie oczyszczone tylko w ten sposób.
–  Na prowadzonych przez nas szkoleniach produktowych stawiamy duży nacisk na uświadomienie jak ważna jest okresowa konserwacja dachu. Zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych – mówi Tomasz Herner Zastępca Dyrektora Handlowego firmy Blachy Pruszyński. Zapisy, dotyczące konserwacji dachu, to zwykle jeden z warunków utrzymania gwarancji, niestety nie wszyscy inwestorzy są tego świadomi.

 

Konserwacja i mycie dachu – krok po kroku

Aby nasz dach pozostał w dobrym stanie przez 30 lat wskazane w gwarancji, powinniśmy dokonywać jego przeglądu raz na rok, a raz na 5 lat – umyć pokrycie.
Mycie dachu można porównać do konserwacji samochodu – a zatem najlepiej wykorzystać do tego celu myjkę wysokociśnieniową, przemysłową, o ciśnieniu 130 atmosfer. Po zmoczeniu dachu ciepłą wodą – o temperaturze nie przekraczającej jednak 65 stopni – zalecamy nanieść aktywną pianę, taką samą jaką używa się do mycia samochodu  w myjni. Jeśli dach jest matowy bardzo dobrze byłoby użyć jeszcze szczotki o miękkim włosiu - tak by dokładnie wyczyścić chropowatą strukturę dachu. Następnie niezmiernie ważne jest bardzo dokładne wypłukanie połaci, tak by usunąć środek czyszczący – kontynuuje specjalista z firmy Blachy Pruszyński.
Na czystym pokryciu łatwiej też dostrzec drobne usterki (np. małe ogniska korozji) i szybko zareagować. Przyczyną powstawania rdzy na stalowym pokryciu może być np. nieusuwana sadza. 
Sadza zawiera siarkę, która w połączeniu z wodą deszczową staje się bardzo agresywna – komentuje Tomasz Herner. W przypadku takiego przykrego odkrycia wystarczy miejsce oczyścić z rdzy i zamalować farbą zaprawkową w kolorze pokrycia.

Każdego rodzaju pokrycie – dotyczy to również dachówek ceramicznych – powinno być od czasu do czasu kontrolowane w newralgicznych miejscach, takich jak okolice komina i pozostałe obróbki na dachu. Dbamy o samochody, dom, okna, podłogi, ogródki – pamiętajmy też o dachu – podsumowuje specjalista Blachy Pruszyński.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Blachy Pruszyński

Polecamy Ci również

Zobacz także