Konserwacja drewnianej podbitki dachowej

1
Drewniana podbitka dachowa
Drewnianą podbitkę dachową należy regularnie konserwować. Dzięki temu nie będzie problemu z jej trwałością i wyglądem.

Drewniana podbitka dachowa wymaga konserwacji. Umieszczona wysoko i trudno dostępna przysparza niekiedy problemów przy malowaniu.

Konserwacja podbitki - prace wstępne

Do konserwacji podbitki dachowej warto zastosować produkt niekapiący. Podbitkę dachową powinniśmy malować co 4-5 lat. Dzięki temu zachowamy jej ładny wygląd, a przede wszystkim skutecznie unikniemy problemów związanych z atakującymi drewno pleśnią, grzybami, czy owadami. Kilkuletnia podbitka dachowa wymaga zazwyczaj delikatnego przeszlifowania, dzięki któremu pozbędziemy się złuszczonej powłoki lakieru. Powierzchnię drewna należy następnie odpylić i odtłuścić.

Malowanie renowacyjne podbitki dachowej

Do malowania renowacyjnego możemy zastosować np. niekapiącą lakierobejcę o konsystencji żelu. Lakierobejce żelowe renomowanych producentów pełnią funkcję dekoracyjną i ochronną zarazem. Nadają drewnu satynowy połysk, uwydatniają jego rysunek. Cechują się przy tym wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Dostępne są w kilku  wariantach kolorystycznych. Ponieważ preparat jest niekapiący, jego aplikacja na podbitkę dachową jest szczególnie wygodna.

Zobacz też: Jaką podbitkę dachową wybrać

Naprawa zniszczonej podbitki dachowej

Jeżeli stan drewna jest bardzo zły, zaleca się zeszlifowanie pozostałości lakieru aż do warstwy surowego, zdrowego drewna. Najlepiej oczywiście w ogóle nie doprowadzić stolarki do tego stanu. Kiedy jednak mamy już do czynienia z mocno zniszczoną podbitką, warto sięgnąć po dodatkowe środki ochronne.

Przeszlifowaną i oczyszczoną powierzchnię drewna zabezpieczamy najpierw dwiema warstwami bezbawnego, głęboko wnikającego w strukturę drewna impregnatu. Niestety, ten preparat będzie kapać. Zaopatrzmy się zatem w odzież ochronną, w tym gogle lub maskę osłaniającą oczy. By nie zachlapać elewacji, warto zabezpieczyć ją folią, a prace prowadzić w bezwietrzny dzień (folia nie będzie łopotać).

Wilgotność drewna poddawanego impregnacji nie powinna przekraczać 16%. Oznacza to, że do impregnacji najlepiej przystąpić jest po kilku słonecznych dniach, podczas których drewno w naturalny sposób odda zgromadzoną wilgoć. Zaimpregnowaną podbitkę zabezpieczyć należy zawierającą pigment i filtry UV powłoką dekoracyjno-ochronną. Chronić będzie ona drewno przed szarzeniem i rozkładem celulozy pod wpływem promieni słonecznych.

Oceń artykuł
3,91 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Drewnochron

Polecamy Ci również

Zobacz także