Konserwacja rynien stalowych i PVC – zadbaj o rynny wiosną

0
Czyszczenie rynien
Wiosną trzeba pamiętać o wyczyszczeniu rynien, sprawdzeniu ich stanu po zimie oraz wykonaniu zabiegów konserwacyjnych.

Konserwacja rynien sprawi, że będą one dłużej w pełni sprawne i wydajne. Konserwację rynien możemy przeprowadzić samodzielnie – podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak czyścić rynny

O rynny trzeba regularnie dbać. Do podstawowych zabiegów należy czyszczenie rynien – trzeba to robić regularnie, przynajmniej dwa razy w roku (wiosną i jesienią), ale nie zaszkodzi, jeśli rynny będziemy czyścić częściej. Wpadające do nich liście i inne zanieczyszczenia zmniejszają wydajność rynien, mogą też prowadzić do ich zapchania.

Dowiedz się: Jak dobrać i zamontować system rynnowy - podstawowe zasady

Większe zanieczyszczenia usuwany z rynien ręcznie, możemy też użyć specjalnych łopatek (są dostępne w marketach budowlanych). Pamiętajmy, żeby do czyszczenia rynien NIE używać ostrych przedmiotów, np. metalowych szczotek, łopatek czy pazurków - mogą one uszkodzić porysować powierzchnię rynien i spowodować późniejsze problemy.

Na koniec rynny warto przepłukać wodą z węża ogrodowego.

Jak konserwować rynny

Jednak poza regularnym dbaniem o czystość rynien, musimy również poświęcić trochę czasu na ich konserwację. Konserwacja systemu rynnowego powinna być przeprowadzona raz w roku – bez względu na to, czy mamy rynny z PVC, czy rynny ze stali, albo innych materiałów.

Coroczna konserwacja rynien sprawi, że będą skutecznie i bezproblemowo odprowadzać wodę z dachu przez wiele lat. Konserwacja rynien nie jest trudna – i jeśli tylko rynny nie są umieszczone zbyt wysoko (tzn. są w zasięgu drabiny), bez problemu możemy wykonać ją sami. Konserwacja rynien w praktyce sprowadza się do sprawdzenia ich szczelności i naprawy ewentualnych usterek.

Podpowiadamy: Kiedy warto naprawiać orynnowanie domu, a kiedy lepiej wymienić rynny na nowe

Konserwacja rynien krok po kroku

Konserwację rynien zaczynamy od sprawdzenia ich szczelności. Jak sprawdzić szczelność rynien? To łatwe.

Najprostsza metoda to wlanie wody do rynien np. przy użyciu węża ogrodowego. Następnie uważnie obserwujemy wszystkie połączenia.Pamiętajmy, żeby napełniając rynny wodą, zablokować odpływ do rury spustowej.

Jeśli woda zacznie wyciekać, oznacza to, że w rynnach są nieszczelności. Możemy to naprawić, stosując specjalne uszczelniacze – do wyboru mamy preparaty kauczukowe, bitumiczne oraz silikonowe. Ich aplikacja nie jest trudna, pamiętajmy żeby przestrzegać zaleceń producenta, umieszczonych na opakowaniu.

Następnie warto dokładnie obejrzeć wszystkie elementy systemu, żeby sprawdzić, czy na ich powierzchni nie są widoczne rysy, czy inne uszkodzenia mechaniczne. Pozwoli nam to usunąć ewentualne usterki, zanim spowodują większe problemy. Szczególnie uważajmy na zarysowania na rynnach stalowych, które mogą się przekształcić w ogniska korozji. Wszelkie zarysowania trzeba oczyścić z brudu, a następnie nanieść warstwę zabezpieczającą, np.lakier zaprawkowy.

Pamiętajmy, że każdy, nawet najlepszy system rynnowy wymaga regularnego czyszczenia i okresowej konserwacji.

Przeczytaj też: Jak odzyskać i wykorzystać deszczówkę w ogrodzie

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galeco

Polecamy Ci również

Zobacz także