Kosz dachowy - błędy wykonawcze

1
Kosz dachowy źle wykonany
Obróbki blacharskie dachu to newralgiczny element. Źle wykonane - gwarantują przecieki. W tym wypadku zrobione są absolutnie wbrew sztuce.

Kosz to wklęsłe połączenie połaci dachowych. Z punktu widzenia szczelności dachu jest to więc miejsce o znaczeniu strategicznym. Na szczęście nietrudno o jego poprawne wykonanie. Czy aby na pewno?

Kosz w zależności od rodzaju pokrycia dachowego wykonany może być na kilka sposobów. W prezentowanym przypadku na dachu ułożono dachówkę - w takich okolicznościach kosz buduje się z blachy. Woda spływając z połaci wpada do kosza, a stamtąd odprowadzana jest  do rynien. Funkcja kosza i zasada jego pracy wydają się oczywista. Praktyka pokazuje, że jednak nie dla wszystkich.

Zobacz: Jak powinien być wykonany kosz dachowy

Po co jest kosz najwidoczniej nie wiedział wykonawca prezentowanego na zdjęciach dachu. Specjalnie nie używamy w stosunku do niego słowa „dekarz”, żeby nie obrazić nikogo z tej grupy zawodowej.  Prezentujemy przedziwną konstrukcję pomysłu wspomnianego fachowca. Trzeba przyznać, że wykonane przez niego obróbki blacharskie z pewnością były bardzo pracochłonne.

Zobacz zdjęcia

Źle wykonany kosz dachowy

Woda spływająca z połci dachu nie ma szans ujść do kosza.

Rafał Gaj
Źle wykonany kosz dachowy

Ścianki kosza wystają ponad pokrycie. Oczywiście woda będzie spływać pod kosz, a dach - przeciekać.

Rafał Gaj
Źle wykonany kosz dachowy

Ten sam kosz widziany od spodu. Wykonawca pamiętał przynajmniej o mocowaniu dachówek, ale to jedyna dobra wiadomość, bo zrobił to gwoździami (co nie jest zalecanym rozwiązaniem).

Rafał Gaj
Źle umiejscowiony komin i źle wykonane obróbki

Umiejscowienie komina w koszu to błąd architekta. Będzie hamował spływ wody i powodował przecieki. Niezależnie od wykonanych obróbek (tu - również źle).

Rafał GajOceń artykuł
4,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski, Rafał Gaj

Zdjęcia: Rafał Gaj, Michał Tyczynski

Polecamy Ci również

Zobacz także