Kosz dachowy - błędy wykonawcze

Kosz to wklęsłe załamanie połaci dachowych. Z punktu widzenia szczelności dachu jest to więc miejsce o znaczeniu strategicznym. Na szczęście nietrudno o jego poprawne wykonanie. Czy aby na pewno?

Kosz w zależności od rodzaju pokrycia dachowego wykonany może być na kilka sposobów. W prezentowanym przypadku na dachu ułożono dachówkę - w takich okolicznościach kosz buduje się z blachy. Woda spływając z połaci wpada do kosza, a stamtąd odprowadzana jest  do rynien. Funkcja kosza i zasada jego pracy wydają się oczywista. Praktyka pokazuje, że jednak nie dla wszystkich.
Po co jest kosz najwidoczniej nie wiedział wykonawca prezentowanego na zdjęciach dachu. Specjalnie nie używamy w stosunku do niego słowa „dekarz”, żeby nie obrazić nikogo z tej grupy zawodowej.  Prezentujemy przedziwną konstrukcję pomysłu wspomnianego fachowca. Trzeba przyznać, że wykonane przez niego obróbki blacharskie z pewnością były bardzo pracochłonne.

kosz dachowy - błędy wykonawczeźle wykonany kosz dachowy

1 i 2. Woda z połaci znajdzie pewne ujście - niestety pod kosz. Do samego kosza może najwyżej bezpośrednio nakapać z chmury.

widok kosza od dołuumiejscowienie komina w koszu

3. Ten sam kosz widziany od spodu. Komentarz jest zbędny. Wykonawca pamiętał przynajmniej o mocowaniu dachówek, ale to jedyna dobra wiadomość, bo zrobił to gwoździami (co nie jest zalecanym rozwiązaniem).
4. Tu wątpliwości budzi umiejscowienie komina w koszu – w tym miejscu problemy z obróbkami będzie miał nawet wytrawny dekarz. To już błąd architekta. Warto zwrócić uwagę na wykonanie otworów w kominie – tędy do środka będzie dostawać się woda.

Oceń artykuł
4,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kalicka, Rafał Gaj

Zdjęcia: Rafał Gaj, Michał Tyczynski

Polecamy Ci również

Zobacz także