Koszt dachu

0
Koszt dachu

dach dwuspadowyWykonanie dachu pochłania znaczą część kosztów przy budowie domu, dlatego wybór dachu i odpowiednie jego pokrycie musi być przemyślane.

Na pewnych materiałach nie powinno się oszczędzać, a zatem jak obliczyć koszty związane z kładzeniem dachu?

Wybór projektu dachu – tu możesz oszczędzić

Podstawą do obliczenia kosztów dachu jest projekt budynku ponieważ już na tym etapie powinniśmy uwzględnić ile jesteśmy w stanie wydać na jego realizację. Odpowiedni plan pozwoli uniknąć nam zbędnych wydatków. Cena dachu jest zależna od kształtu im bardziej jest on skomplikowany, tym drożej wyniesie budowa połaci.

Prosty dach – najtańszy

Najtańszym kształtem dachu jest dach dwuspadowy bez elementów ozdobnych - składa się z dwóch połaci i dwóch bocznych ścian szczytowych. Tak więc jeżeli nie chcemy wydać majątku na dach to najlepszym wyborem będzie ta prosta architektoniczna forma. To bardzo korzystne rozwiązanie
z tego względu, że na dach o dwuspadowej konstrukcji zużyjemy mniej materiałów, jest łatwy
w wykonaniu i wymaga mniejszych nakładów pracy. W momencie kiedy wybierzemy dach
o nietypowym kształcie musimy liczyć się ze sporymi wydatkami ponieważ będziemy musieli zużyć więcej materiałów: drewna na więźbę dachową, materiału pokryciowego, akcesoriów dachowych, folii na pokrycie połaci oraz dodatkowej ilości materiału do wykonania izolacji. Ponadto finezyjny kształt połaci to masa skomplikowanych miejsc, wymagających odpowiedniej obróbki, co wiąże się
z większą ilością pracy firmy dekarskiej.

wole okoPokrycie dachu a jego cena

W celu oszacowania kosztów jakie musimy ponieść przy budowie dachu  należy przyjąć za wyjściowy parametr cenę za metr kwadratowy materiału pokryciowego oraz jego wielkość. Możemy zaoszczędzić wybierając materiały małoformatowe, np. dachówki betonowe lub ceramiczne, które dzięki temu, że wymagają mniej obróbek dekarskich (docinania) niż wielkoformatowe – nie generują wielu odpadów. Jako materiał małoformatowy dachówki ułatwią wykonanie nawet skomplikowanych elementów i zminimalizują straty produktu,
a co za tym idzie – również koszty.  Proponowane dachówki są łatwe w montażu. Warto wiedzieć, że dachówki betonowe nie posiadają zamka górnego – co jest szczególnie ważne przy skomplikowanych kształtach, gdyż pozwala to na większą swobodę przy regulacji rozstawu łat bez konieczności dodatkowego cięcia. To istotne, gdyż czasochłonny montaż automatycznie podnosi koszt robocizny.
Nie zapominajmy, że pod każdym pokryciem musi znaleźć się folia wstępnego krycia bądź sztywne poszycie pokryte papą (ta metoda jest coraz mniej popularna). Często pod większością pokryć trzeba umieścić jeszcze ruszt z kontrłat i łat. Należy doliczyć także dodatkowe elementy wykończeniowe i systemowe – im bardziej skomplikowany dach tym, takich elementów jak więcej.

Na czym nie warto oszczędzać? Czyli zaufaj sprawdzonej marce

Pokrycie jest w stanie ochronić budynek przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych dlatego musi być wykonany solidnie, prawidłowo i beż żadnych błędów i przede wszystkim
z odpowiednich materiałów. Dachówki ceramiczne i betonowe są bardzo wytrzymałe i mogą wytrzymać kilkadziesiąt lat. Również, jeśli chodzi o folie wstępnego krycia, to nie warto na nich oszczędzać. Dlatego tak ważne są materiały z których będzie wykonany dach, warto zaopatrywać się u  renomowanego producenta. Tak naprawdę ostateczną cenę dachu jest ciężko obliczyć, ponieważ składa się na nią wiele czynników.

Samodzielnie czy z ekipą?

Dach jest bardzo trudną konstrukcją do wykonania, więc jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia lepiej samemu go nie wykonywać.  Błędy wykonawcze mogą zostać popełnione na każdym etapie procesu budowlanego – zarówno w samej konstrukcji dachu, pod pokryciem, jak i nad nim. Inwestycja w odpowiednią ekipę dekarską z pewnością się nam opłaci i przyśpieszy budowę dachu. Pamiętajmy, że dobre wykonawstwo ma swoją cenę. Dlatego nie oszczędzajmy poprzez zatrudnianie niesprawdzonych fachowców, ponieważ wzrasta ryzyko błędów,  które w przyszłości będą wymagać kosztownych poprawek. W ten sposób zamiast zredukować wydatki, podniesiemy je.

Oceń artykuł
2,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także