Koszt dachu dwuspadowego

Koszt dachu dwuspadowego

Są sposoby, aby zdecydowanie zmniejszyć koszty budowy i wykończenia dachu. I nie wiąże się to wcale z wykorzystaniem tanich, wątpliwej jakości materiałów, czy rezygnacją z efektu estetycznego.

Przemyślany kształt
Cena wykonania dachu zależy od wielu czynników. Na koszt niebagatelny wpływ ma między innymi projekt dachu. Pamiętajmy, że architektoniczna prostota i stylistyczny umiar mają nie tylko wartość estetyczną, ale przekładają się także na korzystniejszą cenę realizowanej inwestycji. Koszty wykonania dachu zależą przede wszystkim od jego kształtu. Dach o prostej konstrukcji wymaga mniej materiałów, jest łatwiejszy w wykonaniu i mniej pracochłonny. Im większy stopień skomplikowania, większa liczba płaszczyzn, załamań, tym dach będzie droższy i zasadę tę przyjmuje się niemal jak budowlany aksjomat.

dom z dachem dwuspadowymNajtańszy w budowie będzie dach dwuspadowy, należący zresztą do jednych z najstarszych form dachu. Charakteryzują go dwie połacie dachu i dwie boczne ściany szczytowe. Niektórym dom z takim dachem może wydawać się mało atrakcyjny i przypominać np. budynek gospodarczy. Ale architektura zmierza właśnie w kierunku prostoty, a dowodem na to są, cieszące się coraz większym zainteresowaniem, domy energooszczędne i pasywne. Główne założenie budownictwa pasywnego – zmniejszenie zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku – uzyskuje się między innymi dzięki odpowiedniemu projektowi. Kształt architektoniczny wynika z poszukiwania optymalnych warunków korzystania z energii słonecznej. Taki budynek ma zwartą bryłę, o rzucie zazwyczaj prostokąta i niewielkiej powierzchni ścian zewnętrznych. Dom pasywny to najczęściej prostopadłościan przykryty prostym, właśnie dwuspadowym dachem. Pozbawiony jest okapu, który ograniczałby dostęp do wnętrza promieni słonecznych. Jedynym urozmaiceniem są uskoki ścian szczytowych, poprawiające nasłonecznienie pomieszczeń, dzięki którym dodatkowo oszczędza się energię.

Śledząc internetowe fora budowlane można zauważyć, że wielu inwestorów decyduje się na budowę domu z dachem dwuspadowym, a głównym kryterium tego wyboru nie są co prawda względy estetyczne, a właśnie relatywnie niska cena wykonania. Ponadto wszelkiego typu załamania połaci, nietypowe rozwiązania, nawet budowa lukarn czy wolich oczek wymaga od cieśli i dekarzy większego doświadczenia i nakładu pracy, a to również kosztuje.

Prosty w kształcie jest także dach czterospadowy (kopertowy). Charakteryzują go cztery połacie, przeważnie o jednakowym nachyleniu. Jest również tanią inwestycją, choć jej koszty z pewnością przewyższają budowę dachu dwuspadowego (ma chociażby cztery grzbiety do wykończenia).

skomplikowany dach jest droższy w budowieNajdroższy w budowie jest dach wielospadowy. Wielopłaszczyznowość wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniej liczby elementów do wykończenia kalenic (górnych krawędzi), grzbietów oraz załamań połaci służących odwodnieniu dachu, czyli koszy. Skomplikowany w formie dach to także bardziej rozbudowany, a więc droższy system rynnowy. Warto wiedzieć, że koszt dachu znacznie podnosi budowa lukarn, ozdobnych wolich oczek, a także wykuszy. Wymagają one oddzielnych konstrukcji i systemów odwadniających, a także większej ilości materiału pokryciowego. Choć stanowią one ciekawe detale architektoniczne, urozmaicają kształt dachu i bryłę całego budynku, znacznie podnoszą wydatki. Lepiej w tym przypadku zdecydować się na oświetlenie poddasza

Dla porównania
Dach dwuspadowy o powierzchni 210 m² kryty blachodachówką wymaga zakupu, oprócz materiału pokryciowego o takiej powierzchni, pasa nadrynnowego w ilości 20 sztuk (dł. 2 mb), pasa podrynnowego także w ilości 20 sztuk, wiatrownicy górnej w ilości 12 sztuk oraz 12 sztuk wiatrownicy bocznej. Na wykończenie kalenicy tego dachu potrzeba 10 gąsiorów (kalenic baryłkowych). Koszt materiału pokryciowego dachu wynosi w sumie ok. 8500 zł.

Materiał na dach czterospadowy o zbliżonej powierzchni będzie kosztował 20 % więcej. Potrzeba w tym przypadku już po 32 sztuki pasa nadrynnowego i podrynnowego oraz podwójną ilość kalenic baryłkowych (20 sztuk).

Materiał na pokrycie dachu czterospadowego (o powierzchni 245 m²) z dwiema lukarnami to wydatek już rzędu 15 000 złotych.

W przypadku dachówek cementowych i ceramicznych te różnice w cenach będą jeszcze większe, ponieważ droższe są elementy systemowe – akcesoria wykończeniowe i dachówki kształtowe.

Oceń artykuł
4,18 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Wienerberger

Polecamy Ci również

Zobacz także