Koszt wykonania dachu

0
Koszt wykonania dachu

Koszt wykonania dachu może stanowić lwią cześć kosztów wykonania stanu surowego budynku. Często o ostatecznej wysokości wydatków potrzebnych do wykonania tego elementu dowiadujemy się już podczas realizacji - a w rezultacie założony przez nas budżet na budowę domu zostaje przekroczony. Jak więc dokładnie obliczyć koszty budowy dachu?

Podczas projektowania dachu podstawą naszej decyzji jest najczęściej jego estetyczny wygląd. Jednak już na tym etapie powinniśmy myśleć o tym, ile wydamy na realizację wymarzonego projektu. Jeśli tego nie zrobimy, może czekać nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci wielu dodatkowych kosztów. Wydatki, jakie poniesiemy na wykonanie dachu, zależą bowiem od wielu czynników - nie tylko od ceny za metr kwadratowy pokrycia. Warto mieć świadomość, że liczy się także rodzaj więźby, stopień skomplikowania połaci czy rodzaj użytych materiałów. Inwestor musi więc na każdym etapie wykonania dachu podjąć wiele decyzji, z których każda wpływa na ostateczne wydatki. Cena metra kwadratowego pokrycia, takiego jak dachówki ceramiczne czy cementowe, to jedynie wyjściowy parametr. Podstawą do obliczenia dokładnych kosztów dachu powinien być dla nas projekt domu. Renomowani producenci pokryć posiadają sieć autoryzowanych punktów handlowych, w których można zrobić wycenę na jego podstawie.
Z projektem dachu dobrze też zwrócić się do ekipy wykonawczej. Dobra firma dekarska uwzględni koszt robocizny oraz dokładnie wyliczy, ile materiałów składających się na kompletny system dachowy będziemy potrzebowali.

Koszt wykonania dachu - zdjęcie 1Projekt dachu w klasie ekonomicznej
Koszty dachu zależą w dużym stopniu od projektu domu, a zwłaszcza stopnia skomplikowania połaci dachowej. Im więcej załamań połaci oraz elementów ozdobnych, tym dach będzie droższy. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy projektowaniu domu? Podstawowe zagadnienie to płaszczyzna dachu. Wielopłaszczyznowy dach wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniej  liczby elementów potrzebnych do wykończenia kalenic (górnych krawędzi) oraz koszy (wykończeń załamań połaci służących odwadnianiu dachu), im więcej płaszczyzn tym wyższe koszty.  W przypadku blachy czeka nas dużo obróbek blacharskich, a w rezultacie wiele odpadów. Dachówki ceramiczne i cementowe mają tę zaletę, że duży wybór dachówek kształtowych oraz elementów systemowych umożliwia prawidłowe wykonanie większości trudnych miejsc bez obróbek dekarskich. Dachówki specjalne są nieco droższe od podstawowych, oszczędzamy jednak na robociźnie i stratach materiału przy przycinaniu elementów (tak się dzieje w przypadku pokryć wielkoformatowych, jak na przykład blacha). Dodatkowe koszty czekają nas, jeśli dach posiada dużo krawędzi skośnych, które wymagają wielu obróbek (przycinania dachówek, zastosowania taśm uszczelniających, klamerek utrzymujących przycięte elementy).
Płaszczyznę dachu komplikują na przykład lukarny czy wykusze. Wymagają one oddzielnych systemów odwadniających. Należy również pamiętać, że wszelkie niestandardowe rozwiązania - nietypowe załamania połaci będą trudne do wykończenia. Na podstawie projektu dachu ocenimy także koszty robocizny. Zasada jest dość prosta: im bardziej skomplikowany dach, tym więcej pracy wymaga jego prawidłowe wykonanie. Najbardziej pracochłonne są kosze oraz ozdobne "wole oka" (rodzaj półokrągłej lukarny). Pamiętajmy jednak, że dobre wykonawstwo musi kosztować. Nie oszczędzajmy więc poprzez wynajmowanie niesprawdzonych ekip - ryzykujemy błędami, które w przyszłości będą wymagać kosztownych poprawek.

Koszt wykonania dachu
Koszt wykonania dachu - zdjęcie 2Na rynku jest ogromny wybór materiałów budowlanych, które znacznie różnią się cenami. W przypadku dachu na całość składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie). Na tych materiałach nie warto oszczędzać. Jeśli kupimy niesprawdzone wyroby bez odpowiednich certyfikatów, przetrwają one krócej - a wiec w niedługiej perspektywie czekać nas może naprawa a nawet wymiana pokrycia.
Pierwszym krokiem jest wybór pokrycia dachowego. Wyjściowym parametrem powinna być cena za metr kwadratowy materiału, która pozwala oszacować przybliżony koszt wykonania dachu. Ale  do wykonania dachu potrzebnych będzie jeszcze wiele dodatkowych elementów - kształtowych, wykończeniowych i systemowych (np. odwadniających czy mocujących). Na ostateczną cenę metra kwadratowego dachu wpływa także wielkość elementów. Małoformatowe pokrycia, jak dachówki cementowe  czy ceramiczne, wymagają mniej obróbek dekarskich (docinania np. przy koszach) niż wielkoformatowe (blacha), podczas których dużo materiału się marnuje. Wybierając takie pokrycie nie płacimy za wyrzucany materiał, a w rezultacie cena metra kwadratowego gotowego pokrycia jest mniejsza. Pamiętajmy, że pokrycie ma nam służyć przez wiele lat. Dokonując wyboru materiału zwracajmy uwagę na gwarancję producenta: co dokładnie obejmuje i jakie zawiera obwarowania. Często zapiski "małym drukiem", których nie czytamy, wprowadzają wiele niemożliwych do spełnienia warunków. Gwarancja powinna być jasna i nie budząca wątpliwości.
Trwałość pokrycia także ma znaczenie. Dachówki ceramiczne i cementowe wytrzymują kilkadziesiąt lat, nie będziemy więc zbyt szybko ponosić kosztów wymiany pokrycia. Warto zastanowić się także nad wyborem elementów systemowych. Na przykład w przypadku więźby musimy zdecydować, czy ma ona być impregnowana przez dekarza na budowie czy metodą ciśnieniową u wytwórcy. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale drewno jest trwalsze i lepiej chronione przed ogniem czy pleśnią. Znaczenie mają także folie wstępnego krycia - nie warto na nich oszczędzać. Markowe folie zabezpieczają wewnętrzne warstwy dachu przed zawilgoceniem, a jednocześnie charakteryzują się wysoką wytrzymałością i trwałością. Mimo, że są niewidoczne, nie warto więc na nich oszczędzać.
O ostatecznej cenie dachu decyduje wiele elementów - łatwo się w nich pogubić. Zaufajmy więc markowym wyrobom, a przed decyzją o projekcie i zakupie materiałów zróbmy wycenę w specjalistycznym punkcie.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Zdjęcia: Braas, RuppCeramika

Polecamy Ci również

Zobacz także