Kosztorys dachu

Sporządzenie kosztorysu dachu to istotny element budowy każdego domu - Koszty związane z wykonaniem pokrycia dachowego mogą bowiem wpływać na realizację kolejnych etapów budowy. Dlatego warto wcześniej dokonać analizy, aby nie dać się zaskoczyć i móc dobrze zaplanować dalsze prace.

Aby dokonać analizy kosztów związanych z przykryciem dachu, najlepiej udać się do firmy handlowej oferującej pokrycia oraz akcesoria dachowe. Do wykonania całościowego kosztorysu potrzebny jest rzut dachu, jednak najlepiej mieć ze sobą cały projekt, w którym zawarte są wymiary połaci dachowych oraz wszelkie informacje konstrukcyjne, potrzebne do dokonania obliczeń.
W posiadanym projekcie zwykle jest określony rodzaj pokrycia, kolor oraz model dachówki. Po konsultacji z autorem projektu możliwe jest jednak dostosowanie projektu do własnych oczekiwań.

Pełny kosztorys materiałowy, obok rodzaju pokrycia, powinien zawierać również akcesoria dachowe, które są nieodzownym elementem każdego dachu. Pamiętajmy, aby stosować tylko oryginalne akcesoria dachowe. Tańsze „zamienniki”, mające gorsze parametry techniczne, mogą istotnie wpłynąć na trwałość pokrycia oraz jego prawidłowe funkcjonowanie (wentylacja, szczelność, itp.).

Inwestor, który zgłosi się do dobrej firmy handlowej szybko uzyska pełną specyfikację oraz informacje dotyczące kosztu zakupu materiałów potrzebnych do wykonania zaprojektowanego dachu. Jeżeli dana firma zajmuje się również wykonawstwem przedstawi nam ponadto kosztorys robocizny. Jeżeli nie świadczy usług wykonawczych powinna przekazać kontakt do współpracujących z nią ekip dekarskich. W przypadku wymiany starego pokrycia na nowe na istniejącym budynku, firma dekarska po obejrzeniu obiektu określi, jakie elementy należy wymienić oraz dokona kalkulacji kosztów robocizny.

Oceń artykuł
3,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Braas, RuppCeramika

Zdjęcia: Pruszyński

Polecamy Ci również

Zobacz także