Kształty dachów – nietypowe konstrukcje

Zastanawiając się nad kształtem dachu naszego domu najczęściej bierzemy pod uwagę dach płaski lub różne warianty dachu stromego.

Jeśli jednak szukacie czegoś bardziej fantazyjnego i niepowtarzalnego, proponujemy dachy o nietypowych kształtach – półokrągłe, obłe, asymetrycznie zaokrąglone, a nawet dachy naśladujące swym kształtem... chmurę lub muszlę. Oczywiście taki dach to nie lada wyzwanie dla architekta, dekarza i inwestorskiej kieszeni, ale nowoczesna architektura lubuje się w tym co nietypowe i wymagające. Zobaczcie pomysły na nietypowe kształty dachów – od małego domku w ogrodzie, po oryginalne domy jednorodzinne.

Pawilon ogrodowy – zaprojektowany przez Platform 5 Architekcts to pomysł na wolno stojące biuro w ogrodzie. Ściany tego pawilonu płynnie przechodzą w dach, zaopatrzony w dwa duże okna połaciowe. Cała konstrukcja jest wykonana z drewna dębu amerykańskiego, poddanego specjalnej obróbce.

 

Podobny koncept - ścian i dachu jako jednej całości wykorzystano przy budowie domu w Melbourne (McBride Charles Ryan Architects). Kształt dachu i ścian razem tworzą obrys „chmury”, a przeszklone ściany szczytowe tylko wzmacniają to wrażenie.

 

Fantazyjną formą dachu wyróżnia się też dom Florydzie, zaprojektowany przez TOTeMS Architecture. Dach wysunięty daleko poza obrys domu tworzy zadaszenie rozległego tarasu, a widoczna konstrukcja z drewna klejonego stanowi oryginalną i wyrazistą dekorację.

 

Podobną, uwidocznioną konstrukcję, zastosowano w nowoczesnym domu w Portland. Architekt, Robert Harvey Oshatz, zastosował kilka przenikających się połaci dachowych, które przesądzają o całej architekturze tego domu.

 

Z kolei bardziej ciągła i jednolita konstrukcja dachu i ścian wyróżnia dom „Muszla” w japońskim Nagano. Zaokrąglony kształt ścian i dachu, przełożył się także na formę wnętrza, której nie „psują” żadne ostre kąty.

 

Na tym tle dom „Wydma” wzniesiony w północnej Holandii wygląda prawie typowo. Jednak i ten dom wiele zawdzięcza kształtowi dachu. To wariacja na temat dachu dwuspadowego, ale w oryginalnej formie. To dzięki dachowi ten wysoki i wąski dom wygląda naprawdę spektakularnie.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: homedit.com

Polecamy Ci również

Zobacz także