Kształty dachów - zalety i wady dachu dwuspadowego

1
Dach dwuspadowy
Dach dwuspadowy jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Gdy dom stoi samotnie na ogromnej działce otoczonej drzewami, zawsze będzie wyglądał dobrze - bez względu na to, czy będzie to ucieleśnienie marzeń inwestora o mieszkaniu w zamku-miniaturce ze strzelistymi wieżami czy nowoczesny budynek o futurystycznej bryle.

Forma dachu a styl domu

Inaczej rzecz wygląda, gdy budynek trzeba wpisać w otoczenie innych. Wówczas każdy obiekt pełni rolę trybiku w bardziej złożonej architektonicznej maszynie i jeśli w otoczeniu tradycyjnych domów wyrośnie jeden "zamek", pojawia się zgrzyt, który nawet średnio wrażliwego na estetykę człowieka może przyprawić o ból zębów.

Nic tak mocno nie wpływa na styl budynku jak dach. To on decyduje o tym, czy budynek będzie sprawiał wrażenie ciepłego i rodzinnego, zimnego i sterylnego biura czy nas zwyczajnie ośmieszy. Dach podkreśli walory elewacji i ukryje jej ewentualne wady, jednocześnie może stać się przyczyną geometrycznego bałaganu i kompletnie zaburzyć proporcje budynku. Może świadczyć także o wyczuciu estetyki i dobrym smaku właściciela, lub kompletnym ich braku. Jak więc uniknąć potknięcia? Wystarczy wszystko dobrze przemyśleć, upewnić się czy architekt wie w jakim otoczeniu będzie stał projektowany przez niego dom, nie upierać się za wszelką cenę przy rozwiązaniach, które będą jaskrawo wyróżniać nasz dom z otoczenia innych. Najprostsza metoda na sukces to budowa domu krytego dachem dwuspadowym - ma on wiele "zalet ukrytych", dobrze wpisuje się w każde otoczenie i nie budzi kontrowersji.

Dom kryty dachem dwuspadowym może być jednocześnie bardzo ciekawy, nowoczesny i niepowtarzalny oraz funkcjonalny. Skromne z pozoru dwie połacie kryją w sobie bardzo duży potencjał.

Przeczytaj też: Jaki dach wybrać - płaski czy stromy

dom drewniany z dachem dwuspadowymEstetyka dachu dwuspadowego
Dach dwuspadowy wrósł w Polska tradycję i mocno się w niej zakorzenił. Kiedyś ten styl narzucała rzeczywistość - prosta forma oznaczała oszczędność środków i solidną realizację - w myśl zasady, że im coś jest bardziej skomplikowane, tym szybciej się zepsuje. Dwie dosyć strome połacie były receptą na niewielki wybór materiałów pokryciowych i nienajlepszą ich jakość. Duży kąt nachylenia oznaczał skuteczne odprowadzanie wody i bezproblemowe zsuwanie się śniegu. Płaszczyzna dachu bez załamań był także dodatkowym plusem - na dachu nie było słabych punktów (nie licząc komina), które szybciej mogły zacząć przeciekać, a prosty okap znacznie ułatwiał blacharzowi wykonanie rynien. Dziś problemy z jakością i dostępnością pokryć odeszły w niepamięć. Na rynku dostępne są też doskonałej jakości akcesoria dachowe, możliwe stało się więc budowanie dachów o najbardziej nawet wymyślnych kształtach - czegokolwiek nie wymyśliłby architekt, znajda się materiały, żeby jego pomysł ubrać w beton, drewno lub stal. W kilka lat fascynacji nowymi możliwościami, które dały sposobność odereagowania inwestorom i architektom czasu spędzonego w otoczeniu komunistycznych domów - kostek, powstało wiele przykładów na to, jak dziwna i niesmaczna może być architektura, w której wyobraźnia nie idzie w parze z rozsądkiem. Być może w takich właśnie warunkach umocniła się koncepcja, która zakłada, że dobra architektura i styl nierozerwalnie idą w parze z oszczędnością formy, funkcjonalnością i dbałością o jak najwyższą jakość wykonania. Dom kryty dachem dwuspadowym może być najlepszym tego przykładem.

Dachówka czy blachodachówka?

Wyniki

Oszczędna geometria domu krytego dwoma połaciami wpisuje się idealnie w każde niemal otoczenie. Dom taki wygląda tak samo dobrze, jeśli na działce ustawimy go w stronę drogi kalenicą czy szczytem. Nie ma także znaczenia, czy w bezpośrednim sąsiedztwie budynku parterowego powstaje budynek z wysokim poddaszem użytkowym - jeśli obydwa pokryte będą dwoma połaciami, nawet ustawionymi inaczej w stosunku do stron świata, w odmiennych kolorach i przełamane lukarnami, otoczenie będzie sprawiało wrażenie zharmonizowanego i spokojnego. Nie musimy obawiać się także tego, że dom nasz wyglądać będzie zbyt skromnie. Na temat dachu dwuspadowego istnieje wiele wariacji. Dzięki kilku niewielkim modernizacjom podstawowego modelu można uzyskać bardzo ciekawe i oryginalne efekty, które dodatkowo poprawią walory użytkowe domu. Z drugiej strony - mówi się, że nic nie robi takiego wrażenia, jak odpowiednio dobrane dodatki. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie więc dom niewielki, na pierwszy rzut oka skromny, jednak nowoczesny i komfortowy, otoczony pomysłowo zaprojektowanym, pięknym ogrodem?

Dowiedz się też: Pod jakim dachem najwygodniej urządzić poddasze użytkowe

lukarna na dachu dwuspadowymDach dwuspadowy, ale nie do końca
Dach dwuspadowy w wersji podstawowej to dwie prostokątne płaszczyzny łączące się w kalenicy. Urozmaicić je możemy na kilka sposobów. Jeśli dom ma stosunkowo dużą płaszczyznę dachu i chcemy rozbić jej monotonię, możemy zamontować w niej okna połaciowe. Inny sposób, dzięki któremu dodatkowo doświetlimy poddasze to budowa lukarny. Wykusz w elewacji równoległej do kalenicy to kolejny sprytny zabieg, który zwiększy powierzchnię użytkową domu. Jego ściany możemy podnieść na tyle wysoko, żeby przenieść go także na poddasze i przykryć małym daszkiem ustawionym prostopadle do połaci głównej. Wykusz w ścianie szczytowej także zupełnie zmieni oblicze domu. Dach wykusza możemy przeznaczyć na balkon, a nad nim zbudować jednospadowy lub dwuspadowy dach, który uchroni go przed deszczem i śniegiem. Zamiast wykusza w tym samym miejscu może zostać zaprojektowany garaż lub wiata na samochód. Inne praktyczne rozwiązanie urozmaicające wygląd dachu dwuspadowego, to daszek nad głównym wejściem do budynku - sposobów na jego wykonanie jest wiele. Charakter domu kształtować możemy samą już tylko długością okapów.

Nowoczesne domy energooszczędne projektowane są jako zwarte geometryczne bryły. Bardzo często budynki te, uzbrojone w solidne izolacje termiczne i mechaniczną wentylację, kryte są prostymi dachami dwuspadowymi zupełnie pozbawionymi okapów. W prostym dachu mniej będzie miejsc, przez które budynek traciłby energię cieplną. Brak okapu gwarantuje także większe zyski energii słonecznej przez duże okna elewacji południowej. Na prostej połaci łatwiej także zamontować kolektory słoneczne i czerpać więcej korzyści z ich instalacji.

Czasem pojawia się jednak potrzeba przedłużenia okapu. Bardzo często chcąc zwiększyć wysokość pomieszczeń poddasza, inwestor decyduje się podnieść ściankę kolankową o kilka pustaków. W efekcie może to doprowadzić do sytuacji, w której proporcje budynku zostaną mocno zachwiane - budynek staje się za wysoki, a dach za krotki, już na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak i bryła domu wygląda nieciekawie. Przedłużenie okapu powinno poprawić optycznie proporcje domu.

dom jednorodzinny z dachem dwuspadowymEkonomia dachu dwuspadowego
Z ekonomicznego punktu widzenia dach dwupołaciowy jest rozwiązaniem idealnym, bez względu na to, jakiego materiału pokryciowego chcielibyśmy użyć. Za rozwiązaniem takim przemawiają takie fakty jak: łatwość i szybkość wykonania więźby i pokrycia, znikoma ilość odpadów podczas budowy, brak wrażliwych miejsc, które najprędzej ulęgają uszkodzeniom (załamania połaci), niewielka ilość obróbek blacharskich, bezproblemowa adaptacja poddasza na cele mieszkalne i większa przestrzeń pod dachem do wykorzystania, niż w przypadku innych typów konstrukcji. Dach taki łatwiej także doświetlić niż każdy inny. Wystarczy ściany szczytowe zaopatrzyć w klasyczne okna elewacyjne. Bez "przebijania" płaszczyzny dachu wpuścimy słońce do pokoi pod skosami, a w razie potrzeby możemy jeszcze zastosować doświetlenie lukarną. W szczycie możemy także zażyczyć sobie balkon, który otworzy dom na otoczenie i zwiększy powierzchnię użytkową poddasza.

Dowiedz się też: Jakie elementy wpływają na koszt dachu

Jak widać, dach dwuspadowy wcale nie musi oznaczać budynku nudnego, monotonnego i "takiego jak tysiące innych", z pewnością za to będzie tańszy w budowie, poddasze komfortowe w użytkowaniu, a sam obiekt doskonale wpisze się w otoczenie, stając się dobrą wizytówką swojego właściciela.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Braas

Data publikacji: 19.12.2008

Polecamy Ci również

Zobacz także