Kuchnia na poddaszu

0
Kuchnia na poddaszu. (fot. Velux)
Aranżacja kuchni na poddaszu to spore wyzwanie. Ale jak się postaramy, to efekt końcowy urządzania kuchni pod skosami dachu może nas pozytywnie zaskoczyć.

Urządzenie wygodnej i funkcjonalnej kuchni na poddaszu jest często prawdziwym wyzwaniem. Utrudniają to skosy oraz zróżnicowanie wysokości.

Każde poddasze jest inne, zatem projekt musi być w pełni indywidualny i wynikać ze sposobu postrzegania wnętrza, ukierunkowanego na konkretne rozwiązania. W trakcie projektowania i tak mogą pojawić się kłopoty, choćby z wymogami dotyczącymi wentylacji. Nie należy się nimi jednak zrażać, a szukać rozwiązań – kreatywność to podstawa. Jej efektem będzie kuchnia na poddaszu na pewno niebanalna pod względem stylistycznym.

Światło dzienne w kuchni na poddaszu

Jednym z podstawowych problemów podczas projektowania kuchni na ­poddaszu jest oświetlenie niezbędne do wygodnej pracy. Nie zapominajmy bowiem, że kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie użytkowe – miejsce pracy. O ile światłem sztucznym, po zmroku, można odpowiednio doświetlić każdą przestrzeń, o tyle na poddaszu powstaje problem doświetlenia światłem dziennym. Bezpośrednie światło słoneczne, wpadające przez okna, zazwyczaj przeszkadza w pracy, a dodatkowo, w przypadku poddasza, bezpośrednie nasłonecznienie powoduje zbytnie nagrzewanie się pomieszczenia. Dlatego najlepiej jest, gdy kuchnia na poddaszu umieszczona jest od strony północnej (skąd dociera jedynie światło rozproszone) lub wschodniej, gdzie słońce świeci na tyle krótko, by pomieszczenie nie zdążyło się nagrzać.

Niezbędne jest równocześnie zapewnienie takiego dopływu światła, by można było gotować w ciągu dnia bez włączania sztucznego oświetlenia. Rozwiązaniem są duże okna połaciowe umieszczone w skosach. Duża ilość wpadającego przez nie światła, oprócz zapewnienia komfortu pracy w ciągu dnia, sprawia dodatkowo wrażenie przestronności.

...potem kłopoty z wentylacją

Pomijając problemy z doświetleniem i umieszczeniem pod skosami ścian ­niezbędnego wyposażenia, Prawo budowlane wymaga, by wnętrza były odpowiednio wentylowane. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń „mokrych”: kuchni i łazienki. Zgodnie z przepisami efektywna długość przewodów wentylacyjnych nie może być w nich mniejsza niż 2 metry, liczona od wlotu do wylotu powietrza. W praktyce – stosowanie na poddaszach wentylacji grawitacyjnej jest utrudnione i trzeba instalować droższe systemy wymuszające obieg powietrza za pomocą wentylatorów.
Jeśli poddasze pozwala na zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, najprostszym sposobem na jej usprawnienie są nawiewniki montowane w ramach okiennych.

Wyposażenie kuchni na poddaszu

Po uporaniu się z oświetleniem słonecznym i wentylacją można ­pomyśleć o wykończeniu oraz funkcjonalnej aranżacji kuchni na poddaszu. Trzeba włączyć logiczne myślenie – przestrzeń jest ograniczona przez skosy, a dodatkowo zostanie zredukowana niezbędnymi sprzętami. Najlepiej zatem wykańczać kuchnię materiałami w jasnych kolorach, poszerzającymi optycznie wnętrze.

Ilość urządzeń i mebli trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum, a także układać je w uporządkowane i funkcjonalne użytkowo ciągi robocze. Trzeba przy tym pamiętać, że tylko na niezbędne urządzenia potrzeba 180–240 cm długości. Do tego dochodzą blaty robocze pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką i lodówką, która często powinna być ponadto ­wstawiona w najwyższym punkcie ­kuchni, ze względu na swoją wysokość. Jeśli kuchnia ma być wyposażona w zmywarkę, co obecnie jest standardowym wyposażeniem, potrzeba ­będzie jeszcze dodatkowych 45 lub 60 cm (w zależności od modelu).

Pamiętajmy jednocześnie, że w miarę wygodna kuchnia na ­poddaszu wymaga dość stromego dachu. Inaczej osoby stojące przy blacie o standardowej szerokości 60 cm będą narażone na uderzenia głową w skos ściany. Dlatego najwygodniej lokalizować ciąg kuchenny na wprost lub ­prostopadle do ściany skośnej. Na ścianie w wyższej części pomieszczenia można wówczas umieścić szafki, a ­niższą część wnętrza zagospodarować schowkami lub meblami przesuwnymi. W przypadku dachów o małym nachyleniu niezbędna będzie rezygnacja z szafek nad blatami i znalezienie ­alternatywnego miejsca dla kuchenki, gdyż zabraknie przestrzeni na okap.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Malinowska

Zdjęcia: Fakro, fotolia, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także