Łańcuchy zamiast rur spustowych

Łańcuchy zamiast rur spustowych

Przyjęło się, że woda spływa z dachu wprost do rynien, a dalej – rurami spustowymi na dół. Nie jest to jednak jedyny sposób na odprowadzenie deszczówki.

Woda deszczowa musi być odprowadzona poza dom tak, by nie zalała ścian. Tą „mokrą robotę” załatwia najczęściej system rynnowy. Dach można też pozostawić bez żadnej instalacji odprowadzającej wodę, ale jego okap musi  wówczas wystawać na 50 cm poza lico ściany.

łańcuch zamiast rury spustowejdekoracyjny łańcuch


Zamiast rur spustowych do rynien można domontować łańcuchy,  po których będzie ściekać deszczówka.  Łańcuchy mocuje się do specjalnych wypustów w rynnie. Można też w rynnie wykonać otwór, przepleść przez niego łańcuch i zamocować go do jednej ze ścianek rynny.  Łańcuch musi być napięty. Jego dolny koniec zabetonowuje się w gruncie, w takim miejscu, by woda swobodnie mogła z niego spływać nie zalewając ścian fundamentowych i nie wymywając ziemi. Łańcuchy stosuje się najczęściej w domach parterowych. Decydują się na nie osoby, które nie chcą, by rury spustowe szpeciły budynek. Łańcuchy są znacznie mniej widoczne od nich i nie rzucają się w oczy.

Łańcuchy używane zamiast rur spustowych,  są to wyroby typowe, dostępne w większości sklepów żelaznych lub ogrodniczych. Mogą być stalowe (koniecznie ocynkowane, lub w inny sposób zabezpieczone przed rdzą), bądź wykonane z tworzywa sztucznego.
Oceń artykuł
2,97 / 30 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Kusari, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także