Łatwe i praktyczne sposoby na wykorzystanie deszczówki

Łatwe i praktyczne sposoby na wykorzystanie deszczówki

Woda deszczowa ma wiele zalet. Z powodzeniem możemy ją wykorzystywać do niektórych prac domowych oraz – do nawadniania ogrodu.

Pozyskiwanie i wykorzystanie deszczówki

Deszczowe dni rzadko nas zachwycają. Jednak warto zmienić swoje nastawienie i zacząć korzystać z darmowej wody, która nam dosłownie spada z nieba. Deszczówka jest wodą miękką i doskonale nadaje się do wielu prac. Można ją wykorzystywać do prania, sprzątania, spłukiwania toalet. W oczywisty sposób jest także doskonała do podlewania ogrodu, czy uzupełniania zasobów w oczkach wodnych. Żeby wykorzystać deszczówkę, musimy ją zmagazynować – do tego służą zbiorniki – nadziemne lub podziemne. Pozyskiwanie i magazynowanie wody deszczowej nie jest skomplikowane, a całość jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga żmudnych konserwacji. Najprostszą metodą pozyskiwania deszczówki jest zamontowanie na rurze spustowej wyłapywacza wody.
- Zbieracz wyłapuje wodę opadową. Montuje się go bezpośrednio do rury spustowej. Dzięki specjalnemu łączeniu deszczówka przepływa do podstawionego zbiornika. Tam może się pomieścić nawet kilka tysięcy litrów – dodaje ekspert.
Żeby wykorzystać taką wodę do podlewania ogródka wystarczy pompa i… wąż ogrodowy.

Dowiedz się więcej o tym: Jak wykorzystać wodę deszczową w gospodarstwie domowym

System rozsączający wodę deszczową

Innym sposobem wykorzystania deszczówki do nawodnienia gruntu jest montaż podziemnych skrzynek rozsączających. Gromadzą one wodą, a potem stopniowo „oddają” ją do gleby. W ten sposób nie powstają zalania, a ziemia jest odpowiednio nawodniona.

Osadnik deszczowy
Osadnik deszczowy łączy system orynnowania z kanalizacją deszczową.
- Kiedy woda opadowa z rury spustowej jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji deszczowej należy pamiętać, aby u jej ujścia zamontować osadnik z koszyczkiem. To powstrzyma wszystkie zanieczyszczenia spływające z opadami np. liście czy igliwie – dodaje Magdalena Gardyła z Galeco.
Pozyskiwanie i wykorzystanie wody deszczowej doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy, a przy tym – pozwala zaoszczędzić nawet do 50% wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym.

Polecamy: Zbiornik na deszczówkę do podlewania ogrodu

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galeco

Polecamy Ci również

Zobacz także