Łazienka na poddaszu

Ceramika sanitarna
Wszystkie elementy ceramiki sanitarnej instalowane w łazience, wymagają odpowiedniej wysokości mocowania i wolnej przestrzeni wokół. Warunkuje to swobodne z nich korzystanie. Jeden błąd może przekreślić naszą szansę na stworzenie funkcjonalnego wnętrza.

Kabina prysznicowa
Zaaranżowanie kabiny prysznicowej na poddaszu wymaga sporej powierzchni. Najmniejsze mają wymiary 80 x 80 cm, wygodniejsze są jednak te o wielkości 90 x 90 cm. Wysokość to minimum 170 cm. Przed kabiną potrzebna jest ponadto wolna przestrzeń około 90 x 100 cm, która umożliwia swobodne korzystanie z niej. Zainstalowanie natrysku w łazience pod dachem, z uwzględnieniem wszystkich tych parametrów może okazać się więc trudne. Nie poddawajmy się jednak zbyt łatwo. Jeśli na poddaszu występuje wnęka – wstawmy tam brodzik i zamówmy drzwi do kabiny na wymiar. Pozwoli to rozsądnie wykorzystać specyficzne uwarunkowania naszej łazienki pod skosem.Wanna
Postawiona na nóżkach albo na stelażu ma wysokość 55-60 cm. Wanna z hydromasażem to około 67 cm. By swobodnie usiąść w kąpieli, wymagane jest minimum 95 cm, mierząc od posadzki do sufitu. Dwa metry potrzebne są z kolei, by bez przeszkód stanąć przy wannie. Wygodny dostęp do niej zapewni przestrzeń 70 x 100 cm.

Umywalka
Powinna być podwieszona na ścianie o wysokości minimum dwu metrów. Tak, by móc swobodnie zamocować nad nią lustro i bez przeszkód się w nim przeglądać. Górna krawędź umywalki powinna być usytuowana na wysokości minimum 85 cm od poziomu podłogi. Przed umywalką z kolei potrzebna jest przestrzeń dwu metrów. Umieszczenie jej tuż pod skosem to niewątpliwie trudne zadanie.

Sedes
W połączeniu ze spłuczką mierzy: 80 cm (stojący) lub 130 cm (podwieszany). Ściana, przy której planujemy zainstalować sedes powinna być przynajmniej równa jego wysokości. Górna krawędź miski klozetowej sytuuje się zwykle na wysokości 40 cm od poziomu podłogi. By swobodnie stanąć przy ubikacji potrzeba około dwu metrów przestrzeni.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: shelterness.com

Polecamy Ci również

Zobacz także