Lukarny są bardziej efektowne od okien połaciowych i chociaż wpada przez nie mniej światła niż przez okna połaciowe, nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter. Lukarny mają rozmaite kształty. Mogą mieć dachy dwu- lub wielopołaciowe, typem lukarny jest bawole oczko i okno w dachu mansardowym.
Mimo że budowa lukarny jest trudniejsza i droższa od montażu okien połaciowych, ten sposób doświetlenia poddasza znajduje wielu zwolenników. Często spotykaną konstrukcją są tak zwane bawole oczka z oknem wbudowanym w ścianie frontowej (pionowej lub prostopadłej do połaci dachu). Przykrywa się je daszkiem walcowym lub stożkowym - układanym na narzynanych lub giętych, po uprzednim namoczeniu, łatach. Do tego celu można także użyć giętych kształtowników metalowych.
Można również połączyć lukarnę z niewielkim balkonem. Jednak projektując takie okno, trzeba pamiętać o ułożeniu izolacji termicznej i zabezpieczającej taras przed wilgocią oraz odprowadzaniu z niego wody opadowej. Często spotyka się lukarny w budynkach zabytkowych z dachem mansardowym (inaczej dachem łamanym). Wówczas daszek lukarny ma spadek zbliżony do nachylenia dachu.
jks
Swietna sprawa. by zmienic swoje poddasze w pełni użytkowe pomieszczenie. Można zrobic to szybko i fachowo decydując się na lukarny gotowe. Innym rownie ciekawym rozwiązaniem są wykuszo-lukarny.
aliceinchains
Cóż, wykuszo-lukarny to jest wymysł speców od blachodachówek... Nimi po prostu technicznie nie da się przykryć lukarn, więc wymyślili gotowe moduły. Niestety nie wygląda to ładnie. Lukarny fajnie komponują się tylko na dachu z dachówek ceramicznych. Tu przecież nie chodzi tylko o kształt okienka, ale o grę świateł na połaci dachu...