Łupek dachowy - dzikie krycie na Podhalu

1
Łupek dachowy - dzikie krycie na Podhalu

W zacisznym miejscu z dala od zgiełku zatłoczonych ulic powstaje dom na pozór charakterystyczny dla architektury góralskiej. Różni się jednak bardzo od innych domów budowanych w technologii bala drewnianego. Dbałość o detale architektoniczne, ręczne rzeźbienia w balach, odpowiednio utkane sznury, składają się na pożądany efekt końcowy. Wykonanie konstrukcji z bala inwestorzy powierzyli lokalnej firmie Pana Andrzeja Stopki.*

dom z bali kryty łupkiem

Inwestorzy od początku szukali dobrych i sprawdzonych materiałów, tzw. z „najwyższej półki”.  Łupkiem dachowym zainteresowali się przez przypadek. Spacerując uliczkami Zakopanego zauważyli ciekawy dach, wyglądający inaczej niż wszystkie. Ciemny kolor przykuł ich uwagę jak i niepowtarzalne walory wizualne dachu wykonanego z materiału naturalnego. Jednak na tym nie koniec. Czegoś brakowało. Stopień dzikości dachu nie do końca odpowiadał gustom inwestorów. Chcieli dzikie krycie, ale bardziej poskromione jak dzisiaj mówią. Akurat ten sposób układania łupka daje taką możliwość. O wielkości płytek jak i sposobie ich docinania i układania decyduje dekarz. Należy jednak pamiętać, że minimalne nachylenie dachu to 25 stopni. Ułożenie łupka w stylu na dziko wykonywane było na życzenie klienta z łupka prostokątnego firmy Rathscheck o różnych wymiarach, docinanych na miejscu budowy. Unikatowy sposób obróbki kamienia pozwolił na uzyskanie efektu ułożenia, który w 100% zaspokoił oczekiwania. Nie jest to pierwszy dach z tym ułożeniem łupka i dzisiaj możemy spokojnie mówić o nowym sposobie układania w stylu dzikim mówiąc żartobliwie – „krycie stawowczykowe”.

łaupek kamienny - dzikie krycie

Kosze dachowe wyłożone zostały również łupkiem naturalnym, po wcześniejszym przygotowaniu konstrukcji dachowej. Tutaj również płytki łupka wymagały docinania bezpośrednio na miejscu budowy.

kosz dachowy z łupka

Dzikie krycie wymaga od dekarza dbałości o zachowanie wszystkich zasad rzemiosła łupkowego. Zaniedbanie minimalnych zakładów kamienia na kamień może skutkować nieszczelnością dachu. Krycie łupkiem dachowym często budzi obawy inwestorów i architektów o szczelność. Zainteresowani często zadają pytania czy przypadkiem łupek nie przemaka i czy woda lub śnieg nie nawiewają pod pokrycie. Otóż wszystko zależy od rzemieślnika. Dbałość o szczegóły, jakość wykonanych prac i ich kolejność, jak i odpowiednie planowanie gwarantują szczelność dachu. Dekarz bardzo profesjonalnie wykonał pokrycie jak i obróbki blacharskie, które zawsze towarzyszą dachom z łupka. Blacha płaska i rynny dobrane były kolorystycznie do łupka. Mały kontrast do koloru łupka – dobra jakość, takie były wytyczne inwestora. Wybór padł na blachę tytanowo-cynkową patynowaną w kolorze łupka.

pokrycie z łupka i rynny z tytan-cynku

Realizacja dachu to około 6 miesięcy, biorąc pod uwagę przerwę zimową, jak i nieplanowane przerwy związane ze złą pogodą. Wykonawca Marcin Stawowczyk firma ROOFER z Witkowic koło Kęt www.roofer-lupek.pl , obsługa techniczna Dawid Koziołek SKN Sp. z o.o. łupek dachowy firmy Rathscheck www.rathscheck.pl.

dom kryty łupkiem
łupek na domu w stylu góralskim
dom na Podhalu
okap dachu
dom z bali drewnianych
wykończenie domu
rzeźbienia
budowa domu
krycie dachu łupkiem
dach z łupka kamiennego

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Rathscheck

Polecamy Ci również

Zobacz także