Łupek naturalny na dach i elewację

Łupek naturalny na dach i elewację

Przygoda z łupkiem dla inwestorów rozpoczęła się przypadkiem. Podczas wizyty u jednej z krakowskich hurtowni pokryć dachowych uwagę inwestorów przyciągnęła wystawka. Krycie podwójne prostokątne z łupka naturalnego. Może nie była to miłość od pierwszego wejrzenia ale „zaiskrzyło”.*

łupek naturalny na dachu i elewacji

Budowany dom w okolicach Wadowic z pracowni projektowej Z500 przewidywał pokrycie dachowe i okładzinę elewacyjną z płyt włókno-cementowych. Całkowite koszty były wyższe, ale mimo to inwestorzy zdecydowali się na łupek naturalny.

nowoczesny dom kryty łupkiem

Wykonawcą dachu był członek małopolskiego PSD Wojciech Buczek. Praca z łupkiem wymaga pewnej wiedzy teoretycznej, predyspozycji i umiejętności. Wsparcie techniczne i szkolenie realizowane było przez firmę Rathscheck i SKN na każdym etapie wykonywanych prac.

wykończenie elewacji i pokrycie dachu - łupek kamienny

Podczas realizacji bryła domu, na pozór prosta, okazała się dużym wyzwaniem. Opracowanie detali wykonawczych, połączenia łupka z tynkiem i innymi materiałami, wymagało zastanowienia. Przy łupku słabo sprawdza się powiedzenie „….będzie pan zadowolony…”, a popełnione błędy mogą skończyć się - mówiąc delikatnie - źle. Skłamałbym pisząc, że na budowa poszła jak po przysłowiowym sznurku. Kilka rozwiązań technicznych wymagało kompromisu, ale ostatecznie po wykonaniu całości inwestycji widać było uśmiech na twarzach inwestorów.

krycie podwójne prostokątne z łupka naturalnego

Kilka danych technicznych: pokrycie dachowe łupek w formacie 40/25 6-8 mm, pokrycie elewacji - łupek 35/25 6-8mm. Łupek montowany mechanicznie do wentylowanej konstrukcji drewnianej. Obróbki blacharskie z blachy aluminiowej.
Roboty ciesielskie i dekarskie trwały 6 miesięcy przerwami wymuszonymi przez inne prace budowlane.

elewacja z łupka kamiennegoelewacja z łupka

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Rathscheck

Polecamy Ci również

Zobacz także