Markizy zewnętrzne – skuteczna ochrona przed nagrzewaniem

0
Markizy zewnętrzne – skuteczna ochrona przed nagrzewaniem

Okna dachowe to już nieodłączny element pomieszczeń na poddaszu. Są montowane zarówno w nowo budowanych obiektach, jak i adaptowanych na cele mieszkalne strychach i poddaszach. Okna umieszczone w dachu skośnym zapewniają optymalne doświetlenie pomieszczeń.

Dla komfortu użytkowania pomieszczeń znajdujących się na poddaszu, niezwykle ważna jest możliwość regulowania ilości światła słonecznego i jego ciepła, napływającego przez okna. Dlatego firma FAKRO wzbogaciła ofertę zewnętrznych osłon dachowych o nową generację markiz. Sterowane elektrycznie markizy łączą niezwykle skuteczną ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczeń z wygodą obsługi.

Markiza zewnętrzna – 8 razy skuteczniejsza ochrona przed nagrzewaniem

Podczas letnich, słonecznych dni do pomieszczeń poddasza napływa nie tylko światło słoneczne, ale również ciepło, które powoduje podwyższenie temperatury. Aby zapobiec temu zjawisku zaleca się montowanie akcesoriów zewnętrznych, takich jak markizy i rolety zewnętrzne. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń znajdujących się od strony południowej, która jest mocno nasłoneczniona.

Przepuszczalność energii słonecznej przez okno dachowe
okno bez osłon  okno z wewnętrzną roletą  okno z markizą

Skuteczność markiz zewnętrznych została przetestowana przez firmę FAKRO. Jak pokazują wyniki badań, markiza zewnętrzna chroni pomieszczenie przed nagrzewaniem do ośmiu razy skuteczniej niż wewnętrzna roleta zaciemniająca. Osłony wewnętrzne zapewniają przede wszystkim dekorację wnętrza i pozwalają regulować napływ światła, natomiast ich wpływ na nagrzewanie się pomieszczeń jest ograniczony. Inaczej jest w przypadku markiz zewnętrznych. Ponieważ zatrzymują one ciepło słoneczne jeszcze przed szybą, a więc zanim wniknie ono do wnętrza, ich wydajność jest niezwykle wysoka.

Ponadto markizy zewnętrzne zacieniają pomieszczenie, zapewniają równomierny rozkład natężenia światła (co jest bardzo komfortowe dla naszych oczu), chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, a przy tym – nie ograniczają widoku na zewnątrz. Dodatkowo zaciągnięta markiza w czasie deszczu redukuje hałas padających kropel.

Nowa generacja markiz do okien dachowych AMZ Solar i AMZ Z-Wave

Wszystkie zalety markiz zewnętrznych są już powszechnie znane i doceniane. W ofercie FAKRO znalazły się również innowacyjne markizy elektryczne, które są dostępne w dwóch wersjach sterowania:

  • AMZ Solar – to markiza działająca całkowicie samoczynnie i automatycznie. Jest wyposażona w panel fotowoltaiczny, który ładuje wewnętrzny akumulator. Dodatkowo panel solarny działa jako czujnik, zintegrowany z układem elektronicznym i reaguje na zmiany nasłonecznienia. Latem, przy silnym promieniowaniu słonecznym, markiza automatycznie rozsuwa się, chroniąc wnętrze przed nagrzewaniem. Kiedy pogoda jest pochmurna, markiza samoczynnie zwija się, by nie ograniczać dopływu światła. Markiza, poza trybem automatycznym, może też być sterowana pilotem.
  • AMZ Z-Wave – to markiza zasilana prądem z sieci elektrycznej. Sterowanie nią odbywa się za pomocą pilota lub przełącznika umieszczonego na ścianie (w bezprzewodowym systemie Z-Wave).

Markizy zewnętrzne do okien dachowych w znacznym stopniu ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń podczas słonecznych, letnich dni. Te w wersji elektrycznej zapewniają dodatkowo łatwość obsługi i podnoszą komfort korzystania z pomieszczeń na poddaszu.

Co decyduje o wyborze okna dachowego?

Wyniki

Okna dachowe FAKRO, które wyprzedzają przyszłość – zobacz więcej

Markizy AMZ - zobacz więcej

Oceń artykuł
4,43 / 21 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: FAKRO

Polecamy Ci również

Zobacz także