Markowe akcesoria

Podczas budowy domu, na etapie wznoszenia ścian czy więźby dachowej nie przeliczamy na bieżąco kosztów. Kiedy jednak czas kończyć dach, wszystko zaczyna wydawać się bardzo drogie i gorączkowo szukamy oszczędności. Wybór pada często na akcesoria dachowe.Powszechne jest przekonanie, że najważniejsza jest dachówka i na nią nie żałujemy nawet dużych sum. Wydaje nam się, że całą resztę – folie, obróbki, kosze, uszczelnienia możemy zastąpić tańszymi odpowiednikami. Czy rzeczywiście? Niska cena produktów – często niewiadomego pochodzenia – wiąże się najczęściej z ich niską jakością i brakiem koniecznych badań. Niektóre z tych tańszych akcesoriów, np. taśma do obróbki komina, nawet z wyglądu budzi nieufność, a przy zginaniu po prostu się łamie. Inny problem, to ich dopasowanie do wybranych modeli i kolorów dachówek.

Dach powinien być przede wszystkim trwały i szczelny – co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jednak fakt, że odpowiadają za to głównie akcesoria – to już nie dla wszystkich jest oczywiste. A przecież każde miejsce załamania dachu, każde miejsce jego cięcia to potencjalne zagrożenie dla szczelności. Właśnie od jakości użytych akcesoriów zależy, jak długi będzie żywot naszego dachu.
Akcesoria dachowe mają decydujący wpływ na wiele innych funkcji dachu - np. dojście do komina, zabezpieczenie przed zsuwaniem się śniegu, prawidłową wentylację itp. Błędna decyzja w wyborze materiałów będzie miała konsekwencje.

Braas, jako jedyny producent na rynku, oferuje kompletny system dachowy, a więc dachówki podstawowe i kształtowe, folie wstępnego krycia, rynny Braas StabiCor® i dopasowane pod każdym względem akcesoria. O ich jakości, trwałości i bezpieczeństwie świadczą wieloletnie badania przeprowadzane w zakładowych laboratoriach. Jest to kompleksowa oferta sprawdzonych, markowych produktów o udokumentowanych zaletach, pasujących do siebie pod każdym względem. Pozwala to uniknąć niezgodności technologicznych, architektonicznych czy estetycznych.

Kalenica i grzbiet dachutaśma braas
Trwałość pokrycia dachowego, bez względu na to czy jest to dachówka cementowa czy ceramiczna, w dużej mierze zależy od prawidłowej wentylacji pokrycia. Odpowiednia cyrkulacja powietrza pod powierzchnią dachu to nie tylko zapewnienie właściwego wlotu powietrza do części okapowej. Należy pamiętać również o zapewnieniu dobrej wentylacji grzbietów i kalenic przy jednoczesnej ochronie przed deszczem i śniegiem.
To zadanie spełniają taśmy uszczelniająco-wentylacyjne Figaroll Plus, Metalroll 2 oraz Braas Vent i Rupp Vent –zabezpieczają pokrycie grzbietów i kalenic przed wnikaniem pyłu śnieżnego i wodnego pod połać dachową. Ich duży przekrój wentylacyjny zapewni skuteczną wentylację połaci dachu od okapu do kalenicy czy grzbietu. Taśmy stosuje się do wszystkich profilowanych pokryć dachowych, a Figaroll Plus i Metalroll 2 również do pokryć płaskich. 

Obróbka kominów i ścian
Jednym z trudniejszych elementów przy wykonywaniu połaci dachowej jest prawidłowa obróbka miejsc, w których elementy konstrukcji dachu przecinają jego połać. Najczęściej są to miejsca, w których dachówka styka się ze ścianą komina czy lukarny. Są one szczególnie narażone na powstawanie nieszczelności, przez które deszcz czy śnieg może przedostać się pod połać dachu. Ich niewłaściwa obróbka oraz zastosowanie materiału wątpliwej jakości mogą być powodem wielu problemów późniejszych użytkowników. Tylko zastosowanie najwyższej jakości materiałów pozwoli mieć pewność, że zabezpieczyliśmy dach jak należy.

taśma wakaflexRozwiązaniem łączącym trwałość, szczelność, a także estetykę i łatwość montażu jest sprawdzony od lat, nie tylko na polskim rynku, system Wakaflex firmy Braas. Taśma Wakaflex 2, jest produktem najwyższej jakości, służącym do obróbki kominów, ścian i innych elementów przechodzących przez połać dachu. Z powodzeniem zastępuje tradycyjne obróbki blacharskie. Dużą wytrzymałość taśmy osiągnięto dzięki zastosowaniu na całej jej szerokości siatki z aluminium. Siatka zatopiona jest w poliizobutylenie, tworzywie odpornym na działanie temperatur w zakresie od –40 do +100 °C oraz na działanie promieniowania UV, dzięki czemu Wakaflex 2 nie odkształca się i zachowuje raz nadany mu kształt. Taśmę można układać zarówno w upalne jak i chłodne dni, jednak tylko na suchym i czystym podłożu. Przy montażu, poza rolką dociskającą, nożycami i miarką, nie są potrzebne żadne inne narzędzia. Dwa pasy kleju butylowego, umieszczone na brzegach, służą do mocowania taśmy, a także zabezpieczają przed wnikaniem śniegu i wody pod pokrycie. Powierzchnia taśmy, która jest gładka i nie zatrzymuje zanieczyszczeń, szybko zespala się z podłożem. Wakaflex 2 dzięki swym elastycznym właściwościom, w odróżnieniu od obróbek z blachy, przenosi wzajemne przemieszczenia więźby dachowej względem nieruchomego komina czy lukarny. Górna krawędź taśmy (przy elementach przechodzących przez połać dachową) zabezpieczona jest listwą wykańczającą. Wykonana z aluminium listwa jest dopasowana kolorem do taśmy Wakaflex 2.
System Wakaflex dzięki swym uniwersalnym właściwościom znajduje zastosowanie jako rozwiązanie wszystkich obróbek i uszczelnień na dachach pochyłych, zarówno przy płaskich, jak i profilowanych materiałach pokryciowych. Dzięki bardzo wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych jest gwarancją trwałości i szczelności.   

Koszekosz na dachu
Kosze czyli elementy systemu dachowego służące do odprowadzania wody w miejscach gdzie połacie przecinają się pod kątem wklęsłym, wykonane są z wysokiej jakości aluminium, dzięki czemu można je bardzo łatwo formować. Poprzeczne ryflowanie zapewnia im odpowiednią sztywność i spowalnia spływ wody wchodzącej do rynny. Dzięki wstępnej obróbce linii gięcia jest możliwe wyginanie kosza bezpośrednio na dachu, bez konieczności zastosowania dodatkowych narzędzi. Montaż kosza jest możliwy na łatach, przy odpowiednim ich zagęszczeniu lub na oszalowaniu. Dzięki specjalnym klamrom mocujemy kosz, nie dziurawiąc jego powierzchni wkrętami czy gwoździami, eliminując tym samym miejsca, przez które mogłaby przedostać się woda. Połączenie kosza z połacią dachową uszczelniamy przy pomocy samoprzylepnej, impregnowanej gąbki. Natomiast miejsca przeciętych krawędzi schodzących się koszy (np. nad lukarną) uszczelniamy przy pomocy taśmy do łączenia koszy (taśma, wykonana jest z tego samego materiału co Wakaflex).
System koszy aluminiowych Braas jest rozwiązaniem zapewniającym szczelność, które można dopasować kolorystycznie do każdej połaci dachowej. Łatwość montażu i trwałość materiału to jego kolejne zalety. Kosze są zabezpieczone specjalną folią, chroniącą przed mechanicznymi uszkodzeniami podczas transportu czy montażu.

Zapytaj eksperta o rolę akcesoriów dachowych

Oceń artykuł
3,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także