Materiały dachowe - jak wybrać?

Materiały dachowe - jak wybrać?

Zakup materiałów na dach to poważna sprawa. Czym kierujemy się, wybierając pokrycia
i czego możemy oczekiwać w dobrych składach dachowych? Z Pawłem Zwalińskim, właścicielem hurtowni pokryć dachowych Dobry Dach rozmawia Katarzyna Laszczak.

dach wielospadowy

Katarzyna Laszczak: Czym kierujemy się przy wyborze pokryć dachowych?
Paweł Zwaliński: Cena nie jest już najważniejszym wyznacznikiem przy zakupie materiałów. Coraz ważniejsze jest pojęcie relacji ceny do jakości, czyli to, jakie korzyści możemy uzyskać. Jakość przekłada się na trwałość, gwarancję. W przypadku materiałów budowlanych, ważna jest jakość surowca. Trudno znaleźć produkt jednocześnie tani i dobry. Można też powiedzieć, że rośnie świadomość konsumentów. Kupowanie materiałów na dom to duży wydatek, więc zakupy muszą być przemyślane. Widać, że klienci szukają informacji – często radzą się rodziny, ale szukają też informacji w internecie, radzą się fachowców i odwiedzają składy dachowe. Wybierają materiały wiedząc, że dom to inwestycja na lata.

K.L.: Jakie informacje powinien mieć klient, który chce kupić materiały na dach?
P.Z.: Podstawą do szacunków i rozmów jest projekt. Oczywiście, zanim klient zdecyduje się na projekt musi wiedzieć jaki chce mieć dom. Chodzi tu o wielkość domu i potrzeby klienta. Ważna też jest technologia – czy ma to być dom tradycyjny, murowany, czy może drewniany. Większość ludzi buduje dom raz w życiu i dlatego mało kto ma doświadczenie. Dlatego ważne jest, by zgromadzić informacje.

K.L.: A jakie informacje można uzyskać w hurtowni pokryć?
P.Z.: W składzie dachowym można uzyskać fachowe porady i bezpłatną wycenę dachu. Najczęściej robimy 2-3 wyceny dachu, z różnych materiałów. Uwzględniamy różne opcje cenowe, od wersji najtańszych, do najdroższych.

K.L.: Jaki jest czas oczekiwania na materiały?
P.Z.: Każdy dach jest szyty na miarę i każdy ma trochę inne elementy. W przypadku prostych, dwuspadowych dachów, zgromadzenie wszystkich elementów trwa 2-3 dni. Przy bardziej skomplikowanych dachach, gdzie występuje więcej elementów dodatkowych, może to być od 7 do 10 dni. Oczywiście większe stany magazynowe gwarantują szybszą realizację zamówienia.

K.L.: Czy widoczne są jakieś „mody dachowe”?
P.Z.: Ostatnio wraca moda na ceramikę – i do budowy ścian, i do krycia dachów. Dachówka ceramiczna to szerokie pojęcie, w jej ramach mamy duży wybór kształtów i kolorów. Ostatnio bardzo popularne są szarości, coraz częściej klienci wybierają też dachówki płaskie. Takie pokrycia bardzo dobrze pasują do nowoczesnej, modernistycznej architektury.

K.L.: Czy poza sprzedażą materiałów, oferujecie także usługi? Czy macie jakąś konkretną specjalizację?
P.Z.: Tak, jesteśmy też firmą usługową. Domu od A do Z jeszcze nie budowaliśmy, ale od stanu surowego – już tak. To rynek wymusza sytuację, żeby zajmować się również wykonawstwem – chodzi tu o składki VAT, bo usługi są inaczej opodatkowane, niż materiały budowlane.
Nie specjalizujemy się w jakimś konkretnych dachach – robimy dosłownie wszystkie – dachy płaskie, kryte papą, dachy membranowe, kryte blachodachówką, blachą trapezową, dachówką.

K.L.: Jaki jest czas realizacji dachu?
P.Z.: Czas realizacji dachu zależy od budynku, nie ma jednego, standardowego terminu. Są dachy, które można wykonać w tydzień, a czasem musi to potrwać i dwa miesiące. Moment wejścia na dach i zakres prac też jest różny. Czas realizacji zależy również od sposobu finansowania budowy – czasem klienci, którzy nie biorą kredytu muszą zgromadzić pieniądze i ustalają termin rozpoczęcia prac na 3-4 miesiące od podpisania umowy.

K.L.: Z jakim wyprzedzeniem trzeba planować prace?
P.Z.: Współpracujemy z dużą liczbą firm wykonawczych. Przed sezonem, rozpoczęcie prac jest możliwe 3-4 dni od podpisania umowy i wpłacenia zaliczki. Tyle czasu zajmuje zgromadzenie materiałów. Ale w sezonie prace najczęściej rozpoczynają się po ok. 3 tygodniach. W sezonie, na dobrych fachowców trzeba trochę poczekać, więc inwestorzy powinni planować wykonanie dachu z 3-4 tygodniowym wyprzedzeniem.

K.L.: W jaki sposób sprawdzić firmę wykonawczą?
P.Z.: Firmy wykonawcze, z którymi współpracujemy oceniamy na podstawie ich poprzednich prac. Jakość firmy wykonawczej da się sprawdzić tylko na konkretnych dachach.

K.L.: Kiedy najlepiej kupować materiały dachowe?
P.Z.: Materiały na dach najlepiej kupować zimą. Wtedy są najtańsze. Często jest też tak, że klienci płacą za materiał, ale może on być zmagazynowany w hurtowni. Mamy duży plac magazynowy, na którym możemy przechować nawet 60-80 dachów. Dla klientów to bardzo wygodne, bo materiały są dostarczane wtedy, kiedy harmonogram prac tego wymaga.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Paweł Zwaliński

Polecamy Ci również

Zobacz także