Na dachach naszych domów może pojawić się nieproszony gość, czyli mech. Podpowiadamy, jak pozbyć się z dachu mchów i porostów.
Dom wśród strzelistych drzew ma niewątpliwie swoje uroki. Jednak dla samego budynku, a zwłaszcza dachu, towarzystwo dorodnych drzew nie jest sprzyjające.
Dachy budynków wzniesionych w bliskim sąsiedztwie drzew są zdecydowanie bardziej podatne na porastanie mchem i porostami, przez co szybciej tracą walory estetyczne, a następnie użytkowe. W przeważającej części te problemy spędzają sen z powiek właścicielom budynków.
Wprawdzie w dachach porośniętych mchem można dopatrywać się swoistego uroku, jednak mech i porosty nie wpływają korzystnie na pokrycie dachowe. Lepiej więc usunąć je z dachu. Warto też zastosować środki, które zapobiegną rozwojowi mchu.
Dowiedz się: Jak pozbyć się szkodników drewna z więźby dachowej
Pokrycia dachowe podatne na porastanie mchem
W zasadzie żaden rodzaj pokrycia nie jest w stanie oprzeć się mchom i porostom – to tylko kwestia czasu. Na porastanie mchem szczególnie podatne są pokrycia z dachówek ceramicznych bez polewy oraz cementowych bez warstw ochronnych. Jednak mech może wystąpić również – choć po dłuższym czasie – na dachówkach glazurowanych, odznaczających się zupełnie gładką powierzchnią.
Zazielenienie na ogół pojawia się od strony północnej lub północno-zachodniej budynku, gdzie dociera najmniejsza ilość promieni słonecznych, a także na dachach znajdujących się pod drzewami puszczającymi soki (lipy, klony). Jeśli sprzyjają warunki: występuje duża wilgotność podłoża, niewielkie nasłonecznienie, kwaśne środowisko – zielenieją także blachodachówki i gonty bitumiczne.
Orientacyjnie dach będzie wymagał pierwszego czyszczenia w przypadku:
- dachówki naturalnej ceramicznej po upływie około siedmiu lat,
- dachówki ceramicznej angobowanej i cementowej malowanej po upływie około dziesięciu lat,
- ceramicznej glazurowanej i cementowej malowanej i lakierowanej po upływie około piętnastu lat.
Walka z mchem na dachu – ważna profilaktyka
Aby dach dłużej pozostał w nienaruszonym stanie, należy go zaimpregnować tuż po położeniu. Specjalne preparaty, nadające się niemal do każdego rodzaju pokrycia, są w stanie skutecznie chronić przed mchem i pleśnią oraz skutecznie chronią określone rodzaje dachówek przed działaniem promieni UV.
Dzięki impregnatowi silikonowemu zmniejsza się wnikanie wody w pokrycie, dach mniej się brudzi, a jego ewentualne czyszczenie jest znacznie łatwiejsze. Przed położeniem impregnatu dach należy dokładnie oczyścić.
Dowiedz się: Jakie zalety mają dachówki ceramiczne angobowane i glazurowane
Elementy miedziane zapobiegają rozwojowi mchu na dachu
Sposobem chroniącym dachówkę przed porostami i glonami jest zamontowanie w kalenicy dachu specjalnych miedzianych taśm lub drutów. Wówczas woda opadowa w połączeniu z miedzią wytwarza jony, które są szkodliwe dla mchu i niszczą go. Podobne działanie ma również cynk.
W ramach zabezpieczenia dachu przed porastaniem stosuje się też rękawy polipropylenowe, przeplatane miedzianą nitką. W Polsce jednak metoda ta nie jest jeszcze powszechnie stosowana.
Jak usunąć mech z dachu
Nie w każdym przypadku zabiegi profilaktyczne i zabezpieczające dają gwarancję, że pokrycie dachu pozostanie czyste i nieporośnięte przez długie lata. Nie jest to bynajmniej związane z jakością zastosowanej dachówki. Jeżeli mech ma sprzyjające warunki rozwojowe – porośnie nawet tę najdroższą. Jest to proces naturalny i niekiedy nieunikniony. Wówczas konieczne jest czyszczenie dachu.
Dachówki o powierzchni gładkiej czyści się pod wysokim ciśnieniem – wodą z dodatkiem detergentu. Do profesjonalnego czyszczenia warto zamówić ekipę, która wyposażona jest specjalistyczny sprzęt myjący. Gładkich dachówek nie należy szorować, ponieważ doprowadzi to do zniszczenia ich powłoki ochronnej.
Dachówki o powierzchni porowatej (np. naturalne cementowe) należy czyścić przy użyciu wody ze specjalnym środkiem myjącym, szorując ich powierzchnię drucianą szczotką. Prace wykonuje się ręcznie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać je samodzielnie. Należy jedynie zachować wszelkie środki ostrożności, związane z pracą na wysokości.
Podpowiadamy: Jak zadbać o rynny wiosną. Konserwacja, czyszczenie, naprawy rynien
Samo mycie dachu to za mało
Jeżeli dachówka nie jest pokryta żadną warstwą zabezpieczającą – mchy, porosty, grzyby i glony potrafią zapuścić w nią dość długie korzenie. Wówczas mycie i szorowanie przyniesie oczekiwany efekt jedynie na pierwszy rzut oka, a niechciana zieleń szybko pojawi się ponownie.
W takim przypadku pokrycie dachu trzeba pomalować środkiem biobójczym. Specjalistyczne firmy wykonują to przeważnie za pomocą pistoletu natryskowego. Udowodniono jednak, że nakładanie ręczne (za pomocą pędzla lub wałka) jest skuteczniejsze, ponieważ preparat jest w stanie lepiej wsiąknąć w malowaną powierzchnię. Należy jednak zaznaczyć, że do malowania ręcznego wykorzysta się go znacznie więcej.
Przy samodzielnym stosowaniu silnych, trujących chemikaliów nie wolno zapomnieć o koniecznych środkach ostrożności. Prace należy wykonywać w rękawicach i okularach ochronnych, jak również warto zadbać o zabezpieczenie dróg oddechowych. Trzeba też dopilnować, aby woda, którą spłuczemy dach nie spłynęła bezpośrednio do przydomowego ogrodu, ponieważ najprawdopodobniej zniszczy w nim zieleń.
Sprawdź też: Jak usunąć glony z elewacji domu
Preparaty do mycia i czyszczenia dachów z mchu
W przypadku zlecenia mycia i czyszczenia dachu profesjonalnej firmie nie musimy martwić się o zdobycie dobrego środka. Każda z nich stosuje preparaty, które sama uważa za najlepsze i sprawdzone.
Jeżeli dach zamierzamy wyczyścić sami, warto wiedzieć, że do zwykłego mycia wystarczy dodanie do wody dobrego płynu do naczyń lub innych powierzchni. Jednak już w przypadku usuwania mchu z dachówek naturalnych konieczne jest zastosowanie środków specjalistycznych - jest ich kilka na rynku.
Można również zastosować domowy środek czyli ocet (nie da on tak spektakularnych efektów, ale na pewno jest bardziej ekologiczny; sprawdźmy tylko najpierw na mniej widocznym fragmencie dachu, jak reaguje pokrycie dachu).
krystof
IMHO wszystko zależy od jakości pokrycia dachowego i od "śliskości" powłoki. Dachówki ceramiczne z warstwą angoby albo glazury praktycznie nie mają problemu z zarastaniem mchami. Dach po prostu sam się oczyszcza przy okazji deszczów. U mnie pokrycie dachowe to właśnie angobowana dachówka ceramiczna Alegra i po każdym deszczu jest praktycznie spłukana do zera. Byłem na dachu wielokrotnie (montaż radiówki, naprawa okna połaciowego itp), więc miałem okazję stwierdzić to z bliska
kont77
Angoba jest gładka i jak jest dobrze zrobiona to ładnie z niej wszystko spływa. Ale glazura wypada jeszcze lepiej. Do tego moim zdaniem płaska dachówka wypada jeszcze lepiej. Mam Simple od Creatona (oczywiście glazura) i podczas deszczu zauważam, że powierzchnia jest bardziej równo spłukiwana niż w klasycznych formach. Na przeciwko mnie widzę właśnie tradycyjna formę dachówki (esówka?) gdzie "doły" są mocniej spłukane niż "góry".
JoachimKon
Można dach wyczyścić, jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję zakupową to sprawdź propozycje od Braas, czyli dachówki ceramiczne oraz cementowe które dodatkowo pokryte są powłoką glazurowaną bądź angobą.
TomekŚmialek
Ja mam dachówkę ceramiczną Roben, jeszcze nie miałem potrzeby jej czyścić. Zanim jednak położyłem dach, zorientowałem się w temacie - podobno myjka ciśnieniowa da radę.
mihau
Na głównym zdjęciu dachówka betonowa - świetnie tam widać bolączki tego materiału - płowienie powłoki i naturalną porowatość betonu. To jest właśnie powód, dla którego zamiast trochę tańszego betonu zdecydowaliśmy się na marsylkę ceramiczną (Koramic). Po sześciu latach powłoka ciągle jest śliska i dachu nie trzeba nawet traktować myjką ciśnieniową - myje się sam razem z deszczówką.
SebastianKrol
Akurat w zakresie wyboru porządnego pokrycia dachowego to jestem zdecydowanie za Braas. Ze względu na ilość propozycji, zakres cen i do tego odpowiednie zabezpieczenie przed zabrudzeniami i porastaniem.
ezechiel
Ja u ojca rozrobiłem randap, spryskiwacz ogrodowy i gotowe, mech wysechł deszcz popadał i wszystko ładnie zmył.
Borysek11
Myjka pod ciśnieniem sobie poradzi, natomiast rzeczywiście warto stawiać na porządne propozycje pokryć dachowych i tutaj myślę, że w przypadku lekkich pokryć to blachodachówka jest jak najbardziej ciekawą propozycją, jeżeli szukasz porządnego pokrycia to ze swojej strony zdecydowanie mogę polecić Ci abyś również zajrzał do Braas gdzie znajdziesz m.in piękną płaską blachodachówkę Quadro.
ArekWoj
Jak piękny dach na lata to warto, abyś w wolnej chwili odwiedziła ofertę Braas który przygotował szeroki wybór modeli jeżeli chodzi o dachówki a do tego również blachodachówki wraz z możliwością doboru potrzebnych akcesoriów dachowych.
Azamag
Prawda jest taka, że im gładsza powierzchnia tym mniejsze szanse na porastanie. Ale też im prostsza powierzchnia i większy spadek tym większe szanse na to, by deszcz spłukał pyłki zanim puszczą korzenie. Mając to na uwadze położyliśmy glazurowaną Simplę. Woda ładnie spływa z niej.
OlekPin
Wiesz co Braas przygotował dość szeroki wybór pięknych dachówek ceramicznych które moim zdaniem są jedna z najlepszych opcji jeżeli chodzi o porządny dach na lata, a do tego dostępne są w szerokim wyborze najmodniejszych i cenionych kolorów.
MartynAAAA
Dzięki za porady
Antoni_N
Witam wszystkich! Znajomi w Szwecji używają do czyszczenia i impregnacji preparatu Benac. Podobno jest to znany produkt w Skandynawii. Czy ktoś już testował???