Membrany dachowe - technologie produkcji

membrana paroprzepuszczalnaOd kilku lat obserwujemy bardzo gwałtowny wzrost rynku membran dachowych w Polsce. Rosnący popyt jest związany ze stopniowym przenoszeniem zainteresowania inwestorów tradycyjnymi membranami bitumicznymi na nowoczesne - paroprzepuszczalne.

Membrana z technicznego punktu widzenia jest warstwą materiału, charakteryzującą się niewielkim oporem, jeśli chodzi o przenikanie pary wodnej (opór ten powinien wynosić co najwyżej 0,25 MNs/g wg normy brytyjskiej BS3177). Materiały tego rodzaju wykorzystywane są w bardzo szerokim spektrum zastosowań ze względu na fakt, iż pozostając cały czas otwartymi na dyfuzję pary wodnej, są odporne na napór samej wody. Inaczej rzecz ujmując - umożliwiają przenikanie pary wodnej, pozostając jednocześnie materiałem wodoszczelnym.

Membrany paroprzepuszczalne do powszechnego stosowania w budownictwie zostały wprowadzone około 30 lat temu. Oprócz branży budowlanej znalazły szerokie zastosowanie również w produkcji odzieży ochronnej, gdzie z jednej strony dają ich użytkownikom ochronę przed wiatrem, deszczem oraz substancjami chemicznymi, z drugiej zaś dzięki właściwościom materiału gwarantowały możliwość "oddychania", a tym samym regulowania temperatury powierzchni ciała, czyniąc korzystanie z nich bardziej komfortowym dla użytkownika. Ze względu na te same czynniki membrany paroprzepuszczalne znalazły bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, gdzie służą do ochrony budynków zarówno przed zewnętrznymi czynnikami pogodowymi i kondensacją pary wodnej pomiędzy warstwami konstrukcyjnymi, jak również  pozwalają na swobodną ucieczkę pary wodnej do atmosfery redukując ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez jej kondensację.
Budynki muszą "oddychać" w celu kontrolowania poziomu wilgoci w poszyciu dachowym oraz przegrodach ściennych, a tym samym ochrony przed zawiązywaniem się procesów gnilnych i będących ich wynikiem uszkodzeń konstrukcji.
 
budowa membrany FSPETechnologia produkcji membran FSPE polega na wielopunktowym wtryskiwaniu włókien z polietylenu o wysokiej gęstości, które następnie są scalane ze sobą za pomocą wysokiej temperatury i ciśnienia, a w efekcie tworzą elastyczny materiał, który jest wodoszczelny, wiatroszczelny, odporny na rozciąganie i co najważniejsze paroprzepuszczalny. Jest to idealna kombinacja cech fizycznych i funkcjonalnych istotnych z punktu widzenia membrany dachowej. Grubość polietylenowej warstwy wynosi ok. 220 mikronów, co oznacza ,że może być ona stosowana bezpośrednio jako folia dachowa, bez konieczności zapewniania dodatkowych warstw zabezpieczających.

budowa membrany MPW przypadku technologii MP warstwa funkcjonalna, którą stanowi polietylenowa lub polipropylenowa włóknina (dalej: film) ma grubość średnio około 30 mikronów i jako zbyt podatna na czynniki zewnętrzne (np. możliwość uszkodzenia lub rozerwania) wymaga warstwy zabezpieczającej co najmniej po jednej stronie warstwy aktywnej (membrana dwuwarstwowa) lub w coraz bardziej popularnych rozwiązaniach - po obu stronach tej warstwy (membrana trzywarstwowa).

Okres żywotności membran dachowych FSPE wynosi nawet 50 lat, czyli porównywalnie z okresem żywotności samego pokrycia dachowego. Jedna z głównych różnic pomiędzy technologią FSPE i technologią MP polega na tym, że w przypadku membran FSPE warstwa polietylenowa, która zarazem jest w całości warstwą aktywną (funkcjonalną), jest widoczna gołym okiem, a jej grubość może zostać łatwo zweryfikowana. W przeciwieństwie do tego, w przypadku membran z filmem mikroporowatym, warstwa aktywna nie jest widoczna, lecz osłonięta (częściowo lub całkowicie) przez warstwy wzmacniające i ochraniające film, a to właśnie w zależności od charakterystyki (ilość, grubość, jakość) tych warstw zależy żywotność membran MP.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: DuPont

Polecamy Ci również

Zobacz także