Od kilku lat obserwujemy bardzo gwałtowny wzrost rynku membran dachowych w Polsce. Rosnący popyt jest związany ze stopniowym przenoszeniem zainteresowania inwestorów tradycyjnymi membranami bitumicznymi na nowoczesne - paroprzepuszczalne.
Membrany paroprzepuszczalne do powszechnego stosowania w budownictwie zostały wprowadzone około 30 lat temu. Oprócz branży budowlanej znalazły szerokie zastosowanie również w produkcji odzieży ochronnej, gdzie z jednej strony dają ich użytkownikom ochronę przed wiatrem, deszczem oraz substancjami chemicznymi, z drugiej zaś dzięki właściwościom materiału gwarantowały możliwość "oddychania", a tym samym regulowania temperatury powierzchni ciała, czyniąc korzystanie z nich bardziej komfortowym dla użytkownika. Ze względu na te same czynniki membrany paroprzepuszczalne znalazły bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, gdzie służą do ochrony budynków zarówno przed zewnętrznymi czynnikami pogodowymi i kondensacją pary wodnej pomiędzy warstwami konstrukcyjnymi, jak również pozwalają na swobodną ucieczkę pary wodnej do atmosfery redukując ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez jej kondensację.
Budynki muszą "oddychać" w celu kontrolowania poziomu wilgoci w poszyciu dachowym oraz przegrodach ściennych, a tym samym ochrony przed zawiązywaniem się procesów gnilnych i będących ich wynikiem uszkodzeń konstrukcji.

W przypadku technologii MP warstwa funkcjonalna, którą stanowi polietylenowa lub polipropylenowa włóknina (dalej: film) ma grubość średnio około 30 mikronów i jako zbyt podatna na czynniki zewnętrzne (np. możliwość uszkodzenia lub rozerwania) wymaga warstwy zabezpieczającej co najmniej po jednej stronie warstwy aktywnej (membrana dwuwarstwowa) lub w coraz bardziej popularnych rozwiązaniach - po obu stronach tej warstwy (membrana trzywarstwowa).
Okres żywotności membran dachowych FSPE wynosi nawet 50 lat, czyli porównywalnie z okresem żywotności samego pokrycia dachowego. Jedna z głównych różnic pomiędzy technologią FSPE i technologią MP polega na tym, że w przypadku membran FSPE warstwa polietylenowa, która zarazem jest w całości warstwą aktywną (funkcjonalną), jest widoczna gołym okiem, a jej grubość może zostać łatwo zweryfikowana. W przeciwieństwie do tego, w przypadku membran z filmem mikroporowatym, warstwa aktywna nie jest widoczna, lecz osłonięta (częściowo lub całkowicie) przez warstwy wzmacniające i ochraniające film, a to właśnie w zależności od charakterystyki (ilość, grubość, jakość) tych warstw zależy żywotność membran MP.