Membrany na dach

folia o wysokiej paroprzepuszczalności - układana bez szczeliny wentylacyjnej

folia o niskiej paroprzepuszczalności - konieczność zachowania szczeliny wentylacyjnej

Uwaga!
1. Jeśli pokrycie układane będzie na pełnym deskowaniu krytym papą, musimy zachować między wełną a deskowaniem szczelinę wentylacyjną, tak samo jak w  przypadku zastosowania folii i niskim współczynniku paroprzepuszczalności. Deskowanie uszczelnione papą nie przepuści pary wodnej i wełna może zrobić się mokra.
2. Membranę zawsze układamy nadrukowanymi na niej napisami do góry, odwrotne ułożenie jest niedopuszczalne.

Podstawowe pojęcia

Paroprzepuszczalność – określa się ilością miligramów pary wodnej, jaka w ciągu doby jest w stanie przeniknąć przez 1 m² foli/membrany. Wartość współczynnika  paroprzepuszczalności zależy m.in. od temperatury, w której przeprowadza się jego badanie. Za membrany wysokoparoprzepuszczalne można uważać takie, których paroprzepuszczalność wynosi 1000/2000 g/m²/24 h i więcej. Im wyższa paroprzepuszczalność, tym lepiej. 
Współczynnik Sd – określa w metrach jak gruba musiałaby być warstwa powietrza, by  stawiać taki sam opór parze wodnej jak membrana, np. współczynnik Sd = 0,02m odpowiada warstwie powietrza o grubości 2 cm. Współczynnik na tym poziomie oznacza membranę wysokoparoprzepuszczalną.
Stabilizacja przeciw UV – Określa jak długo po ułożeniu na dachu membranę można pozostawić wystawiona na działanie promieniowania UV. Stabilizacje określa się w miesiącach.
Gramatura – im wyższa tym lepiej. Określa się ja w gramach na m². Wyższa gramatura oznacza membranę grubszą i mocniejszą, bardziej odporna na uszkodzenia podczas układania.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Corotop, Kloeber, Rockwool, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także