Membrany termoizolacyjne - komfort i oszczędność

Membrany termoizolacyjne - komfort i oszczędność

Energooszczędność to jedna z najgorętszych kwestii towarzyszących projektowaniu budynków, a dla sprostania związanym z nią wyzwaniom decydujące znaczenie ma stosowanie systemów termoizolacyjnych o wysokiej skuteczności.

Chociaż jakość produktów wykorzystywanych w tych systemach jest ważna, to jednak w uzyskaniu optymalnych korzyści istotną rolę odgrywają również właściwe rozplanowanie i technika układania materiałów.

Membrany termoizolacyjne DuPont Climate Systems stanowią przełomowe rozwiązanie na drodze do opanowania problemów związanych z oszczędnością ciepła i wilgotnością – pozwalają one obniżyć o 15% koszty energii, dzięki czemu zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery, a ponadto zapewniają przez wszystkie pory roku zwiększony komfort cieplny w pomieszczeniach. Bez względu na to, czy budynek wzniesiono z cegły, czy drewna, cieplne charakterystyki dachu mają zasadnicze znaczenie dla kontrolowania temperatury i wilgotności. Należy jednak wiedzieć, że tę nowatorską technologię można stosować w odniesieniu do całej otuliny i w wielu „ukrytych” miejscach podatnych na wady w zakresie energooszczędności.

termoizolacja domu

Membrany DuPont Climate Systems obejmują dwa nowe, zaawansowane technologicznie rodzaje materiałów – oddychające metalizowane membrany Tyvek Enercor dla dachów i ścian, łączące wysoki współczynnik odbicia promieniowania z wysokim współczynnikiem przenikalności wilgoci, oraz metalizowaną folię DuPont AirGuard o dużej zdolności odbijania promieniowania i bardzo niskiej emisyjności nie przekraczającej 5%, która dodatkowo pozwala skutecznie kontrolować przepływ pary wodnej z wnętrza budynku. Materiały te przeznaczone są do stosowania razem z tradycyjnymi termoizolacjami, co pozwala uzyskać nieprzepuszczającą powietrza otulinę, stanowiącą znakomitą ochronę przed zewnętrznymi warunkami pogodowymi i zabezpieczającą przed stratami ciepła na skutek przewodzenia, konwekcji i promieniowania. Jednoczesne zastosowanie membran Tyvek Enercor i DuPont AirGuard może zwiększyć skuteczność izolacji nawet o 20%.

membrana termoizolacyjnaProdukty te działają skutecznie nie tylko w trudnych warunkach pogodowych – membrana Tyvek Enercor zatrzymuje do 85% ciepła promieniowania słonecznego, dzięki czemu przyczynia się do utrzymania także latem komfortu cieplnego wewnątrz budynku na właściwym poziomie. Zdolność kontrolowania wilgoci w warstwie termoizolacji przez opisywany system przejawia się dwojako. Po pierwsze, paroprzepuszczalna i „oddychająco-izolująca” membrana Tyvek Enercor pomaga zapobiegać kondensacji wilgoci w obrębie przestrzeni dachowej, a po drugie warstwa DuPont AirGuard ochrania konstrukcję przed wilgotnością panującą wewnątrz. Metoda układania membran DuPont Climate Systems – mimo iż są to produkty bardzo zaawansowane technologicznie – jest prosta i polega jedynie na utworzeniu przy powierzchniach refleksyjnych pustki powietrznej, która stanowi naturalną izolację i gwarantuje funkcjonalną trwałość rozwiązania.

Niezależnie od tego, czy membran tych używa się tylko w obrębie dachu, czy „owija” nimi cały budynek, inwestycja uzasadniona jest zarówno od strony finansowej, jak i w aspekcie zrównoważonego zarządzania energią, ponieważ w dłuższym okresie czasu rekompensują ją mniejsze koszty zużywanej energii i skuteczność ochronnej termoizolacyjnej otuliny budynku, a także brak obaw o trwałość techniczną rozwiązania.

1. Od zewnątrz -Tyvek Enercor Dach układany powierzchnią metalizowaną w stronę warstwy izolacji cieplnej z zachowaniem 25 mm szczeliny powietrznej.
2. Od wewnątrz - DuPont AirGuard układany pod warstwą izolacji cieplnej, powierzchnią metalizowaną od strony pomieszczeń ogrzewanych.
3. Szczelina powietrzna 25 mm

*DuPontTM, Tyvek®, Enercor®, AirGuardTM - są zatrzeżonymi znakami handlowymi lub znakami handlowymi firmy DuPont bądź jej spółek zależnych.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: DuPont

Polecamy Ci również

Zobacz także