Mieszkać pod skosami

Strychy starych kamienic. Do niedawna rupieciarnie i składowiska rzeczy dziwnych, teraz coraz częściej zostają adaptowane do celów mieszkalnych przez miłośników oryginalnych i niecodziennych rozwiązań z zakresu aranżacji wnętrz.

Właściwe zagospodarowanie poddasza to nie lada wyzwanie. Decydując się na jego podjęcie, możemy być pewni wielu przeszkód i problemów, z którymi będziemy się musieli borykać. Jednak efekt, jaki możemy osiągnąć powinien przesądzić o opłacalności przedsięwzięcia. Uzyskamy bowiem przestrzeń całkowicie unikalną i niepowtarzalną, którą dostosować możemy do indywidualnych potrzeb i upodobań.

Uwarunkowania techniczne
Przystępując do adaptacji strychu przede wszystkim zastanówmy się nad układem funkcjonalnym. Częściowo wymusza go kształt i konstrukcja dachu – rozmieszczenie elementów więźby, kominów i ścian nośnych. Oczywiście, niektóre niedogodności można zlikwidować, modyfikując nieco konstrukcję. Pamiętajmy jednak, że tak poważnych zmian nie można wykonywać bez zgody uprawnionego konstruktora, który musi sprawdzić, czy przewidywane modyfikacje nie zagrożą stabilności budynku.

Ważna jest także ocena stanu technicznego więźby – konieczna może się bowiem okazać wymiana niektórych elementów. Jeśli natomiast konstrukcja prezentuje się korzystnie, warto pomyśleć o jej wyeksponowaniu. Poddane lekkim kosmetycznym zabiegom drewniane belki będą się doskonale prezentować zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym wnętrzu. Natomiast słupy dobrze jest „schować” wewnątrz ścian tak, by nie utrudniały zagospodarowania przestrzeni. Wyjątkiem może tu być sytuacja, kiedy zaaranżujemy dane pomieszczenie tak, że słup stanie się jego dominantą, atrakcyjną dla oka i spełniającą surowe warunki, jakie stawia ergonomia.

Musimy się także zorientować, jakie są możliwości doprowadzenia wszystkich niezbędnych mediów. O tyle, o ile nie będziemy mieć zapewne problemów z podłączeniem się do sieci elektrycznej, bardziej kłopotliwe mogą się okazać instalacje grzewcze, wodno-kanalizacyjne i gazowe. Może się zatem okazać, że nie mamy zbyt dużego wyboru w zakresie usytuowania kuchni, czy łazienki.

Światło

Niezwykle ważne jest także odpowiednie doświetlenie poddasza. Strychy, które w założeniu nie miały pełnić funkcji mieszkalnej, nie są z reguły wyposażone w okna. Dlatego też musimy zastanowić się, w których miejscach możemy wykonać otwory okienne. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie ich między istniejącymi krokwiami, możliwe jest także, przy zastosowaniu dodatkowego usztywnienia konstrukcji, wycięcie części krokwi tak, by planowany otwór okienny był szerszy. Montaż okien połaciowych będzie najprostszym sposobem na uzyskanie odpowiedniego doświetlenia mieszkania – budowa lukarny to już poważniejsza inwestycja, ingerująca w kształt bryły budynku (co może wymagać uzyskania odpowiednich zezwoleń).

Planowanie
Znając już wszystkie uwarunkowania techniczne zastanówmy  się nad ergonomią. Zaplanowanie funkcjonalnego mieszkania na przestrzeni pierwotnie przeznaczonej do pełnienia zupełnie innej roli może się okazać trudne. Z drugiej strony, ta swoista carte blanche daje możliwość swobodnej kreacji. Dobrze jest zaaranżować przestrzeń tak, by w jak największym stopniu pozostawić wrażenie przestrzenności, jaką z reguły wyróżniają się strychy. Dlatego też do niezbędnego minimum ograniczmy ilość przegród. Wystarczy wydzielić łazienkę i kąt sypialny, reszta natomiast może pozostać jednoprzestrzenna, z symbolicznymi, (wyznaczonymi np. przez rysunek podłogi lub odpowiednio ustawione meble) granicami między pomieszczeniami. Jeśli poddasze jest wystarczająco wysokie, warto zastanowić się nad możliwością wygospodarowania antresoli, na której urządzić możemy biblioteczkę, kąt do pracy lub sypialnię.

Planując umeblowanie poddasza nie wolno zapominać o tym, że z racji występujących skosów dachu bardzo trudno będzie nam kupić gotowe meble. Przy wstępnym planowaniu kosztów musimy więc uwzględnić konieczność wykonania mebli na zamówienie. Nie próbujmy ukrywać skosów, a wręcz przeciwnie – wyeksponujmy je i uwydatnijmy, gdyż tylko w ten sposób uzyskamy przestrzeń całkowicie niepowtarzalną. Poza tymi dopasowanymi na wymiar, wybierzmy także niskie meble, których miejsce w każdym momencie będziemy mogli zmienić – mobilne ławy, stoliki i szafki stworzą różnorodne możliwości aranżacji.

Łazienka
Szczególną uwagę zwrócić trzeba na właściwe rozplanowanie łazienki. By wygodnie stanąć przy wannie potrzebujemy 2 m wysokości. Dlatego też unikajmy ustawiania wanny równolegle pod ścianką kolankową (chyba, że jej wysokość oraz kąt nachylenia dachu pozwolą na swobodne poruszanie się pod skosami). Lepszym rozwiązaniem jest ustawienie wanny prostopadle do ścianki tak, by przynajmniej nad 1/3 jej długości pomieszczenie miało pełną wysokość. Jeszcze trudniej zaaranżować pod skosami kabinę prysznicową – tutaj 2 m wysokości to minimum. Nieregularne kształty łazienki mogą wymusić także konieczność zamówienia drzwi do kabiny na wymiar. Z kolei umywalka wymaga umieszczenia przy prostej ścianie – będziemy mogli zawiesić nad nią lustro. Przewidując miejsce dla miski ustępowej oraz bidetu zwróćmy uwagę na to, by podczas wstawania nie uderzać się w głowę.

Estetyka
Po zaprojektowaniu łazienki, reszta pomieszczeń nie powinna sprawić kłopotu. Musimy tylko zapewnić wygodny dostęp do mebli i urządzeń z zachowaniem podstawowych zasad ergonomii, a potem skoncentrujmy się na estetyce. Pamiętajmy, że nowe mieszkanie jest długofalową inwestycją, nie będziemy w nim mieszkać kilka miesięcy, ale kilka, a czasem nawet kilkanaście lat. Dlatego też nie podążajmy za wszelką cenę za aktualnymi trendami w sztuce aranżacji wnętrz tylko dlatego, że pewne rozwiązania są w danej chwili modne. Wybierzmy po prostu stylistykę, w której będziemy czuć się dobrze, a życie w nowym mieszkaniu na starym poddaszu będzie prawdziwą przyjemnością.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: Maciej Janeczek, Roto, freshome.com, homedit.com, decoist.com, homedesigning.com

Polecamy Ci również

Zobacz także