Mieszkanie dla Młodych – jakie niesie korzyści?

1
Mieszkanie dla Młodych – jakie niesie korzyści?

Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego i nowymi zapisami Rekomendacji S od początku 2014 roku osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny muszą wnosić wkład własny w wysokości co najmniej 5 procent (zatem w przypadku np. kredytu w wysokości 300 tys. zł wkład ma wynieść 15 tys. zł).

Jednakże, z roku na rok wysokość wymaganego przez banki wkładu własnego ma wzrastać, aż osiągnie w 2017 r. wartość 20 procent (przy kredycie 300 tys. zł to aż 60 tys. zł). Z jednej strony wprowadzenie tego przepisu w życie ma na celu zmniejszenie ryzyka, jakie ponoszą zarówno banki, jak i kredytobiorcy (chodzi o zmniejszenie ilości niespłacanych zadłużeń), z drugiej jednak strony – osoby, które nie posiadają oszczędności mają znacznie ograniczoną możliwość zakupu mieszkania, mimo, że mogłoby sobie poradzić z ratalną spłatą kredytu. Właśnie dla tych, którzy nie mają żadnych finansowych rezerw, a spełniają określone warunki, kierowany jest program Mieszkanie dla Młodych, który ruszył z początkiem tego roku i który podobnie, jak zamknięty już program Rodzina na Swoim, ma pomóc młodym ludziom spełnić swoje marzenia o zakupie własnej nieruchomości.

rodzina na swoim

Nowy program różni się od starego przede wszystkim sposobem wypłaty dofinansowania – jest ono bowiem wypłacane jednorazowo, a nie rozbite na kilka lat jako dopłata do raty (w programie Rodzina na Swoim kredytobiorca przez 8 lat otrzymuje dopłatę od comiesięcznej raty kredytu, w MdM korzyść rozkłada się natomiast na cały okres kredytowania). Zatem dzięki MdM osoby nie posiadające oszczędności i w związku z tym nie mające szans na otrzymanie kredytu hipotecznego, uzyskają potrzebny do jego zdobycia wkład, a tym samym zyskają wymaganą zdolność kredytową. Oznacza to, iż ów program pozwoli wielu młodym ludziom, których nie stać na zakup własnego mieszkania i którzy do tej pory nie mieli możliwości otrzymania jakiegokolwiek wsparcia, spełnić marzenia i zamieszkać we własnym lokum.

Podobnie jak w przypadku Rodziny na Swoim, nowy program zakłada również pewne kryteria, które dotyczą samego przedmiotu kredytowania. Przede wszystkim, brany pod uwagę jest tylko rynek pierwotny - co akurat ma wiele plusów. Dzięki temu młodzi ludzie po zakupie nieruchomości nie będą musieli przeznaczać dodatkowych środków pieniężnych na jej remont, czy też przystosowanie budynku do zamieszkania. Poza tym, zamieszkają na nowoczesnych, czystych osiedlach, które dostosowane są do warunków życia dzisiejszych rodzin. Plusem programu jest również maksymalna dopuszczalna powierzchnia mieszkania zakupionego w ramach MdM wynosząca 75 m²– biorąc pod uwagę fakt, iż współczesne gospodarstwa domowe nie są zbyt liczne – zazwyczaj liczą 3 do 4 osób, metraż taki jest zdecydowanie wystarczający. Tym, bardziej, że jeśli o udział w programie ubiega się rodzina posiadająca przynajmniej trójkę dzieci to limit powiększa się do 85 m². W przypadku domu jednorodzinnego powierzchnia mieszkalna może wynosić do 100 m² – i tu podobnie, jeśli rodzina liczy przynajmniej troje potomstwa limit zwiększa się o dodatkowe 10 m².

            W tym miejscu warto zaznaczyć, że Mieszkanie dla Młodych to zdaje się pierwszy program dopłat rządowych wspierający rodziny z dziećmi i umożliwiający skorzystanie z większych dopłat osobom, posiadającym potomstwo. Świadczy o tym, nie tylko zwiększenie metrażu nieruchomości w przypadku rodzin wielodzietnych, ale również wysokość dopłaty, jaką mogą one uzyskać. Wartość pomocy uzależniona jest bowiem od liczby posiadanych dzieci - osoby bezdzietne, nieważne czy to single, czy małżeństwa, mogą otrzymać 10 % tzw. wartości odtworzeniowej nieruchomości (jest to najniższy pułap). Osoby posiadające dwójkę dzieci mogą otrzymać 15%, natomiast te osoby, którym w okresie pięciu lat od nabycia nieruchomości urodzi się trzecie, lub kolejne dziecko mogą ubiegać się o kolejną dopłatę w wysokości 5 %, zatem łącznie maksymalna dopłata wynosi aż 20%. Można więc powiedzieć, iż obok zmian w kwestii długości urlopów macierzyńskich i programu „Przedszkola za złotówkę” Mieszkanie dla Młodych to trzeci element prorodzinnej polityki rządu.

             Bardzo ważnym aspektem programu Mieszkanie dla Młodych, który trzeba uwzględnić są limity cenowe. Z punktu widzenia osób zainteresowanych ubieganiem się o dofinansowanie, to może być najsłabszy punkt programu, jednak warto dobrze rozejrzeć się na rynku nieruchomości. W pierwszej połowie stycznia w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze oferowane na sprzedaż mieszkania o powierzchni do 75 m2 bez problemu spełniały warunki MdM (limity cenowe określone dla tych miast przekraczały aż o kilkanaście procent standardową cenę metra kwadratowego). Bardzo dobrze wygląda również sytuacja w Łodzi i Kielcach, gdzie limity niemal pokrywały się z cenami mieszkań, co oznacza, że odnalezienie nieruchomości kwalifikującej się do programu nie przysporzy tutaj żadnego problemu. W niektórych miastach, jak np. w Opolu czy Szczecinie limity nieznacznie przekraczają ustaloną przez dewelopera cenę, dlatego warto by się było w tych miejscach pokusić o negocjowanie cen ze sprzedawcą, co w większości przypadków może przynieść pozytywne rezultaty.


Miasto


Średnia cena nowych mieszkań do 75 mkw


Limity cenowe dla MdM I kw 2014


Różnica


Zielona Góra


3 591


4 252


18,39 %


Gorzów Wielkopolski


3 657


4 252


16,26 %


Łódź


5 021 


5 031


0,21 %


Kielce


4 577


4 538


- 0,86 %


Opole


4 370


4 207


- 3,73 %


Szczecin


4 510


4 340


- 3,78 %

Źródło: Serwis mieszkaniedm.pl

Poszukując zatem nieruchomości, która będzie się kwalifikować do rządowego programu dopłat, należy na bieżąco porównywać cenę metra kwadratowego z aktualnie obowiązującym limitem. Trzeba też wiedzieć, że limity ulegają zmianom, dlatego osoby mieszkające w miejscowościach, gdzie są one obecnie wysokie i utrudniają znalezienie mieszkania, nie powinny dawać za wygraną. Warto stale analizować zmiany na rynku, negocjować ceny ze sprzedającymi i przeglądać znane portale dotyczące sprzedaży nieruchomości, gdzie oferty spełniające wymogi programu są wyróżnione, dzięki czemu łatwiej je odnaleźć.

         Reasumując, nowy program dopłat rządowych to szansa, dla wielu młodych ludzi – zarówno singli, jak również – a nawet przede wszystkim rodzin, na realizację marzeń o własnym mieszkaniu. Pomoc finansowa udzielana w jego ramach pozwala zdobyć kredyt na preferencyjnych warunkach i sfinansować kupno nieruchomości tym, którzy bez programu nie mieliby na to w zasadzie żadnych szans.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: mieszkaniedm.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także