Nie zawsze da się pogodzić współżycie człowieka ze światem roślin i zwierząt. To człowiek jest dominatem i podporządkowuje sobie faunę i florę.
Niestety nie da się funkcjonować w zgodzie z rojem komarów, much, pcheł czy szczurów. Środowisko życia człowieka wymaga innych warunków i póki co będzie robił wszystko, by jego świat był sterylny od większości „szkodników".
Stosowane są różne metody walki ze szkodnikami tj.:
- biologiczna (zwalczanie szkodników z udziałem organizmów, zwykle będących naturalnymi wrogami),
- chemiczna (stosowanie różnorodnych związków pochodzenia organicznego lub nieorganicznego, w formie stałej, płynnej lub gazowej),
- termiczna (niszczenie organizmów żywych wysoką temperaturą),
- kompleksowa (łączy kilka różnych metod).
Szkodniki drewna atakują meble i całe budynki. Do ich niszczenia najczęściej stosuje się metody chemiczną i termiczną. W zasadzie przy olbrzymiej różnorodności działania nowoczesnych środków chemicznych oraz zastosowaniu sprawnej aparatury do ich rozprzestrzeniania, trudno byłoby dzisiaj znaleźć szkodnika, którego nie dałoby się zlikwidować.
Nadmierna chemizacja może jednak prowadzić do:
- uodpornienia się szkodnika na działanie insektycydu,
- negatywny wpływ na rośliny,
- może spowodować zatrucie gleby,bywa toksyczna dla ludzi i zwierząt stałocieplnych.
W przypadku całych budynków niezwykle trudne jest stosowanie metody termicznej, gdyż polega na uciążliwości otrzymania wysokich temperatur (56ºC) w każdych warunkach i we wszystkich częściach budynku. Jest to technicznie niemożliwe do zrealizowania standardowymi, dostępnymi obecnie na rynku sposobami.
Wymienione wcześniej metody nie zawsze są skuteczne. Dezynsekcja metodą gazową wymaga czasu, a miejsce poddawane zabiegowi starannie przygotowane i zabezpieczone. Niezbędna jest ewakuacja ludzi i zwierząt. Kolejnym nieudogodnieniem przy stosowaniu tej metody jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, co jest nie możliwe w zimnych porach roku i w słabo ogrzewanych obiektach.
Ingerencja człowieka w naturę i jej nieodwracalne skutki wymuszają potrzebę tworzenia „ekologicznych" metod wpływania na faunę i florę. Oddziaływanie na środowisko jest tematem budzącym coraz większe zainteresowanie, nie tylko w odniesieniu do zakazu używania bromku metylu, wprowadzonego przez Komisję Europejską, ale również ze względu na rosnącą osobistą i zbiorową wrażliwość na kwestie ochrony naszego środowiska i zdrowia.
Mikrofale
We włoskim mieście Crotone 21 maja 2008 roku odbyła się konferencja zatytułowana „Ekologiczne zwalczanie szkodników drewna w konstrukcjach drewnianych" na której firma MBL Solutions, współpracująca z naukowcami z Uniwersytetu w Bari, zaprezentowała nowatorskie urządzenie wykorzystujące siłę mikrofal, pozwalającej na ekologiczne zwalczanie szkodników. SAURUS, bo tak się nazywa to urządzenie, zrewolucjonizowało walkę ze szkodnikami w Europie Zachodniej. Produkt bardzo szybko zdobył uznanie w takich państwach jak Włochy, Hiszpania, Belgia i Anglia. Profesjonalne firmy z tych krajów, wyspecjalizowane w zwalczaniu szkodników drewna i innych pasożytów w elementach drewnianych budynków oraz zajmujących się renowacją mebli i zabytków natychmiast zapragnęły mieć to urządzenie dla siebie.
Nowa technologia mikrofalowa pozwala na zwalczanie szkodników drewna, grzybów, bakterii bez używania żadnych środków chemicznych, w każdych warunkach bez względu na porę roku. Spełnia potrzeby rynku zaspokajane dotąd tylko tradycyjnymi technologiami, jednak w odróżnieniu od nich, jest produktem na miarę XXI wieku.
Na czym polega nowa technologia
Wiadomo, że ksylofagiczne owady giną wewnątrz drewna w temperaturze z przedziału 55-56ºC. Działanie innowacyjnej metody mikrofalowej polega na ogrzewaniu masy drewna, prowadząc do śmierci szkodnika w hipertermii, nie wpływając przy tym na drewno i otoczenie. W przeciwieństwie do standardowej obróbki termicznej, metoda mikrofalowa działa bezpośrednio w leczonym materiale i nie ogrzewa powietrza. Urządzenie emitujące fale elektromagnetyczne, pobudza do drgań cząsteczki wody znajdujące się w drewnie. Tarcie spowodowane ruchem cząsteczek przekształca energię elektryczną w ciepło w całym przekroju drewna. Ukierunkowanie działań, ich kontrola, mobilność oraz monitorowanie procesu leczenia, zapewniają 100% skuteczność, zachowując przy tym wszystkie normy bezpieczeństwa na poziomie europejskim. Mikrofale są nieszkodliwe dla środowiska, a dzięki temu czas kwarantanny został zminimalizowany; użytkownicy mogą wracać do obiektów, domów, zaraz po przerwaniu zabiegu, gdyż są one bezpieczne i wolne od substancji chemicznych. Dzięki urządzeniu SAURUS pojęcie „eco-line" wchodzi na stałe w tą dziedzinę ludzkiego życia.
Podstawowe zalety technologii mikrofalowej
- bezinwazyjna,
- brak pozostałości chemicznych,
- brak wpływu na środowisko i otoczenie,
- w pełni ekologiczna.skuteczna,
- spełnia wszystkie warunki konieczne do przeprowadzenia modelowego procesu leczenia, a przy tym marginalizuje „warunki poboczne" uniemożliwiające często zastosowanie innych metod,
- pełna kontrola procesu leczenia, dzięki technologicznemu zaawansowaniu,
- całoroczna, nieuzależniona od temperatury i warunków atmosferycznych,
- bezpieczna, spełnia europejskie normy bezpieczeństwa.
Wprowadzenie nowej technologii na rynek wiąże się z kilkuletnimi badaniami, próbami skuteczności oraz certyfikacją przez instytucje państwowe, podnosi to bardzo wyraźnie koszty. Żadna nowa metoda nie jest tania, ale mając na uwadze zalety wprowadzenia mikrofal jako ekologicznego narzędzia w walce ze szkodnikami drewna jest to wręcz rewolucja.
iza26
wreszcie w pełni bezpieczna metoda zwalczania szkodników w Polsce.
KrzysztofG
mhm slyszalem kiedys o tej metodzie. W Niemczech probowano probowano to tworzyc na skale przemyslowa no ale Wlosi jak zwykle pierwsi. Kiedys firma przeprowadzala nam dezynsekcje gazem na gospodarczym pamietam, skuteczne to bylo ale nie bylo problemu, ze ktos mieszkal, ze kwarantanna.
Ta technologia zapowiada sie ciekawie, pewnie czasochlonna to i droga, ale bezpieczna i bez chemii..mhm ciekawe czy do nas dotrze
KrzysztofG
znalazlem www.saurus.com.pl
Jacenty53
ma jak byk autor skad zdjecia to szuka po necie heh
pLewy
Nono wreszcie coś skutecznego i bezpiecznego w naszym kraju!!!Czytałem o tej metodzie!!
Tomasz Sobolewski
Jako specjalista ds. zwalczania korozji biologicznej obiektów, jednym z pierwszych pytań na które jestem zmuszany odpowiedzieć brzmi: ,,.. ile to kosztuje? " Drodzy Państwo! Każdy obiekt może być zainfekowany w różnym stopniu, przez różne owady. Na samym wstępie należy dotrzeć do przyczyny powstania zagrożenia, określić zakres zainfekowania, stopień destrukcji elementów, dobrać odpowiednią technologie, zebrać informację o historii obiektu i jego otoczenia a także informacje o konstrukcji i dostępności do wszystkich drewnianych elementów drewnianych. Na każdy problem znajdzie się skuteczne rozwiązanie, jednak w celu skutecznego rozwiązania problemu niezbędne jest uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań. Dla porównania zapytam: ile kosztuje samochód? ile kosztuje dom, mieszkanie? - proszę odpowiedzieć nie znając szczegółów.... - niemożliwe?? oczywiście, więc zadając pytanie ile kosztuje zwalczenie szkodnika w domu proszę być przygotowanym na wiele pytań. Pozdrawiam. Tomasz Sobolewski. Specjalista ds. korozji biologicznej budynków i budowli.
Marcinoz0
Bardzo ekologiczna metoda. http://www.corneco.pl/mikrofale.html