Mnich-mniszka

Mnich-mniszka

Mnich-mniszka - zdjęcie 1

To jeden z najstarszych typów dachówki, stosowany już przez Rzymian. Obecnie nadal spotykany w oryginalnej postaci, lub w formie dachówek imitujących tradycyjne pokrycie mnichem-mniszką.

Pod tą charakterystyczną nazwą nie kryje nic mistycznego. To jedyny rodzaj dachówki ceramicznej, którą układa się parami: parę tworzą układana na podłożu wklęsła mniszka, oraz układany na mniszce wypukły mnich. Dachówki mnich-mniszka mogą być zaopatrzone we wpusty i wypusty na krawędziach, które ułatwiają układanie i umożliwiają ułożenie dachówek na dachach o zmiennym kącie nachylenia połaci. Dachówkę mnich-mniszka tradycyjnie układa się na zaprawę, jednak w nowoczesnych systemach pokryć stosuje się już wyłącznie montaż „na sucho”. Mnich-mniszka to dachówki długie - od 40 do 46 cm. Rozstaw łat może być większy niż w innych typach dachówek, może wynosić nawet 37 cm. Jeden metr kwadratowy pokrycia waży od 47 do 61 kg.

Dzisiejsze rozwiązania

Pokrycia typu mnich-mniszka stosowali już starożytni Rzymianie. Obecnie rzadko się spotyka tę dachówkę w oryginalnej postaci - głównie na zabytkach sakralnych oraz świeckich. Stosuje się ją przy renowacjach tych obiektów. Produkowane są natomiast dachówki imitujące ten styl; nie tylko ceramiczne, także cementowe.E92

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Zdjęcia: Koramic

Polecamy Ci również

Zobacz także