Model domu Lumina na Budmie

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG podczas tegorocznej edycji Budmy, przygotowała wykład dotyczący nowoczesnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym na przykładzie wysoko energooszczędnego domu LUMINA, zaś na stoisku wystawienniczym Pracowni zaprezentowano model domu LUMINA – makietę w skali 1:20.

W wykładzie zorganizowanym przez Pracownię ARCHIPELAG pt. "Nowoczesne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym na przykładzie wysoko energooszczędnego domu LUMINA, udział wzięli eksperci - Partnerzy nowoczesności. Przybyłych gości przywitała dyrektor ds. marketingu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG - Hanna Krzyżosiak, która omówiła również idee przyświecające powstaniu projektu nowoczesnego domu energooszczędnego LUMINA oraz przedstawiła założenia towarzyszącej mu akcji promocyjno-edukacyjnej. O koncepcji projektu domu oraz założeniach projektowych opowiadał jeden z pomysłodawców, arch. Henrik Norlander Smith z firmy Velux, zaś wystąpienie na temat certyfikacji energetycznej w kontekście LUMINY wygłosił Szymon Firląg z Narodowej Agencji Poszanowania Energii. Na kolejną część wykładu poprowadzona przez arch. Annę Marcjasz złożyła się prezentacja projektu oraz omówienie zastosowanych technologii i materiałów. Systemy i rozwiązania wykorzystane w domu LUMINA przedstawili reprezentujący Partnerów akcji: Artur Karczmarczyk (Stiebel Eltron), Andrzej Durda (TECE), Maciej Kosowski (Rekuperatory), Grzegorz Janiczek (Velux), Agnieszka Bujnowska (Schüco), Jerzy Mikulski (Polska Woda Deszczowa), Harald Kallinich (Siedle) oraz Jarosław Kołcun (Microtech). O nowoczesnym inwestorstwie zastępczym mówił Marek Wełeszczuk z firmy MULTI, wchodzącej w skład Grupy Archipelag, która poprowadzi budowę domu LUMINA.

prezentacja domu Luminamakieta domu Lumina

Przypomnijmy, że dom LUMINA jest początkiem większej akcji prowadzonej przez ARCHIPELAG pod nazwą DOMY XXI. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG przygotowała kolekcję DOMÓW XXI jako odpowiedź na potrzeby współczesności i aby zwrócić szczególną uwagę na korzystanie z odnawialnych źródeł energii i poszanowanie środowiska naturalnego przy tworzeniu nowej architektury. Projekt LUMINA powstał z myślą o ludziach o wysokich wymaganiach i świadomych konieczności realizacji określonych przemian właściwych naszym czasom. O oszczędzaniu energii i ekologii należy myśleć już w fazie tworzenia założeń projektowych, aby powstała w pełni przemyślana dokumentacja projektowa domu, który spełnia warunki budynku energooszczędnego, a jednocześnie zaplanowanego optymalnie na rzecz komfortu jego mieszkańców. Dzięki zastosowanym pompom ciepła, rekuperatorom, kolektorom słonecznym, ogniwom fotowoltaicznym, systemowi odzyskiwania wody deszczowej i zintegrowaniu wszystkich systemów z inteligentnym sterowaniem poniesione podczas budowy LUMINY nakłady finansowe, wyższe niż przy budowie domu tradycyjnego, zwrócą się już po kilkunastu latach. Na podstawie obliczeń przeprowadzonych przez Narodową Agencję Poszanowania Energii wystawione zostało świadectwo energetyczne stwierdzające, że w domu LUMINA wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową (ciepło) do ogrzewania w standardowym sezonie grzewczym wynosi: EH = 43,9 kWh/(m²/rok), wskaźnik sezonowego zapotrzebowana na energię końcową do ogrzewania i przygotowania cieplej wody użytkowej EK,H+W = 24,3 kWh/(m²/rok), zaś wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię pierwotną EP wynosi EP = 92,9 kWh/(m²/rok).

Więcej informacji o LUMINIE i DOMACH XXI: www.domy21.pl

 

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Polecamy Ci również

Zobacz także