Modne i trwałe pokrycia dachowe – płaskie dachówki ceramiczne

2
Dachówki płaskie na dachu
Dachówki płaskie, szczególnie o prostych kształtach, zdobywają coraz większą popularność.

Dachówki ceramiczne wykorzystywane są w budownictwie od tysięcy lat i cieszą się niekwestionowanym uznaniem i to mimo wysokich kosztów ich zakupu i ułożenia.

Dachówki ceramiczne, wśród których rosnącą popularność wykazują dachówki płaskie, są bowiem nie tylko eleganckie i estetyczne, pozwalają na niemal dowolny wybór kolorystyki, ale dzięki swoim właściwościom osiągają stuletnią i dłuższą trwałość. Są odporne na mrozo- i wodoodporne. Jeśli dach jest prawidłowo ułożony, płaskie dachówki ceramiczne przez lata nie wymagają interwencji – wystarczy okresowe ich mycie wodą pod ciśnieniem, by zachować je w dobrej kondycji.

Produkcja i kolorystyka dachówek ceramicznych

Płaskie dachówki ceramiczne produkowane są z dobrej jakościowo gliny, ułożonej w specjalnych formach i wypalanych w piecach w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Do większości dachówek dodaje się materiały wzmacniające i uszlachetniające, a po wypaleniu pokrywa glazurą lub glinką ceramiczną. Technologia produkcji płaskich dachówek ceramicznych pozwala na nadawanie im właściwie dowolnej kolorystyki. By uzyskać naturalne kolory dachówek, a za takie uznaje się odcienie ceglane, nie trzeba ich barwić. Ich kolor zależy wprost od składu chemicznego masy glinianej, która trafia do pieca. Niektórym dachówkom kolor nadaje się poprzez glazurowanie, czyli pokrywanie szkliwem odpowiedniego koloru powierzchni dachówki. Na rynku licznie występują również dachówki angobowane. Angoba to rozcieńczona glina z odpowiednimi domieszkami minerałów, która po wypaleniu zyskuje określony kolor.

Przeczytaj też: Jakie dachówki ceramiczne wybrać - angobowane, czy glazurowane

Zastosowanie płaskich dachówek ceramicznych

Płaskie dachówki są tylko elementem oferty wielu producentów, ale nie ma co ukrywać – to one zdobywają rynek i zaczynają dominować na polskich dachach. Wszystko przez to, że płaskie dachówki, na przykład w formie prostokątów, idealnie pasują do nowych domów jednorodzinnych, jakich tysiące powstaje w podmiejskich gminach. Nowoczesny design tych budynków współgra z minimalistycznymi, a jednocześnie bardzo praktycznymi, płaskimi dachówkami. Ich popularność wynika także z tego, że większość inwestorów decydując się na budowę domu zakłada od razu, że dom będzie miał kształt dwuspadowy (bo taki dach kosztuje mniej). Płaskie dachówki ceramiczne na tego typu dachach sprawdzają się najlepiej. Dodatkowo płaskie dachówki glazurowane i angobowane znajdują zastosowanie na terenach sąsiadujących z lasami – znacznie trudniej poddają się atakom mchów i porostów, które na tradycyjnych dachówkach pojawiają się bardzo szybko.

Płaskie dachówki ceramiczne to jednak nie tylko nowoczesność, ale również klasyka. Do niej zaliczyć można dachówki karpiówki, które są popularne wszędzie tam, gdzie dominuje zabudowa wiejska, albo inwestor chce nawiązać do klasycznego budownictwa z tradycyjnym dachem. Karpiówka to pewnego rodzaju standard, któremu zmiana mód i trendów nie zagraża, cieszy się nieustająca popularnością. Jako że karpiówki w porównaniu do prostokątnych dachówek płaskich są dużo mniejsze, lepiej sprawdzają się tam, gdzie ekipa dekarska będzie musiała poradzić sobie z ułożeniem dachu, na którym sporo jest kominów, wykuszy, lukarn, czy „wolich oczek”.

Poznaj: Zalety i ograniczenia dachówki karpiówki

Dachówki do wyboru, do koloru

Bogata kolorystyka płaskich dachówek pozwala dobrać je zgodnie z gustem inwestora. W wielu projektach nowoczesnych domów zakłada się, że dach będzie miał kolor ciemny – popularne są odcienie grafitów, antracytu i wielu innych. Na rynku sporo jest dachówek płaskich w takich właśnie barwach, dotyczy to także dachówek karpiówek, które – choć tradycyjnie występują w kolorach ceglanych – to można im również nadać jeden z ciemniejszych kolorów.
Niektóre płaskie dachówki ceramiczne zawierają specjalne pigmenty, które pozwalają na odbijanie promieniowania podczerwonego w zdecydowanie szerszym zakresie niż klasyczne dachówki. Jest to istotne, bo pozwala na utrzymanie niższej temperatur na spodniej stronie, co z kolei powoduje, że latem dach i pomieszczenia tak bardziej się nie nagrzewają.

Montaż dachówek płaskich

Niektóre płaskie dachówki ceramiczne charakteryzują się sporym ciężarem, w niektórych wypadkach sięgających nawet 70 kilogramów na metr kwadratowy. Korzystanie z tego rodzaju dachówek wymaga przygotowań już na etapie konstrukcji więźby dachowej, która w takim wypadku musi być naprawdę solidna. Sam montaż płaskich dachówek ceramicznych doświadczonej ekipie dekarskiej nie powinien nastręczać większych trudności. Tym bardziej, że wiele firm sprzedaje niejako gotowe systemy dachowe, których elementy – od izolacji po płotki przeciwśniegowe czy ławy kominiarskie - idealnie ze sobą współgrają.

Sposób układania dachówek ceramicznych zależy od kąta nachylenia dachu jak i jego wielkości, a także typu dachówki - zawsze zaleca się postępowanie zgodnie z sugestiami producentów. Prace zaczyna się od okapu, układając dachówki  poziomami. Od wielkości dachu zależy też liczba dachówek wentylacyjnych i przelotowych. Już na etapie projektu trzeba wyznaczyć miejsce pod wsporniki pod stopnie, a także ławy kominiarskie. Te ostatnie muszą wieść do każdego z kominów.
Tradycyjne dachówki karpiówki układać można na dwa sposoby – w łuskę lub. tzw. koronkę. Koronka to dwa rzędy dachówek na każdej łacie, przy czym dachówki są przesunięte w rzędach o połowę, a rzędy układane na kolejnych łatach zachodzą siebie. Układanie karpiówki na łuskę polega z kolei na układanie tylko jednego rzędu dachówek na łacie, ale każdy rząd zachodzi na niższą warstwę dachówek na połowę długości. Taki sposób układania dachówek wymaga jednak dwukrotnie większej liczby łat niż przy układaniu w koronkę.

Dowiedz się więcej o: Zasadach montażu płaskich dachówek ceramicznych

Dachówki płaskie są również oferowane jako dachówki zakładkowe (najczęściej są to dachówki o prostokątnym kształcie, ale mogą także naśladować formę tradycyjnej karpiówki). Tego typu dachówki mają na brzegach specjalnie wyprofilowane zaczepy (zamki) - dachówki są "zahaczane" jedna o drugą, tworząc szczelne pokrycie. Dodatkowo dachówki zakładkowe dają możliwość pewnych przesunięć w pionie i poziomie, przez co łatwiej dopasować ich układ do łat dachowych.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także