Montaż blachodachówki modułowej - prace wstępne

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Blachodachówka modułowa ma wiele zalet. Jednak trzeba zadbać o jej właściwe ułożenie już od etapu wykonania podkonstrukcji.
Blachodachówka modułowa ma wiele zalet. Jednak trzeba zadbać o jej właściwe ułożenie już od etapu wykonania podkonstrukcji. Blachy Pruszyński
Blachodachówka modułowa,dzięki specjalnemu profilowaniu, tworzy bardzo efektowne pokrycie, a jednocześnie jest lekka i szybka w montażu. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku konstrukcji niektórych budynków.

Przygotowanie podkonstrukcji pod blachówkę modułową

Z uwagi na charakter blachodachówki modułowej - przygotowanie więźby dachowej zdecydowanie różni się od podkonstrukcji dedykowanych dla tradycyjnych blachodachówek. Podstawowe różnice to wymiary łat, które wynoszą 30x100 lub 40x100 mm. Istotne jest również przygotowanie pasa nadrynnowego, do którego mocowane są listwy startowe. Łaty mocujemy co 350 mm, należy jednak pamiętać że na górnych zakładkach „tracimy” po około 2 mm (grubość łączonych arkuszy). Należy wziąć ten fakt pod uwagę i korygować rozmieszczenie łat co pewien czas. Konstrukcja, która została wykorzystana przy montażu blachodachówki modułowej składa się z membrany dachowej 170, kontrłaty i łaty o wymiarach 30x100 mm.

Pierwszy pas nadrynnowy

  • Pracę rozpoczynamy od nabicia deski czołowej. Następnie wykonujemy obróbki pasa podrynnowego i zakładamy rynny. Kolejność taką wymusza odpowiednie przygotowanie pasa nadrynnowego, na którym zostanie zamocowana listwa startowa do montażu blachodachówki modułowej.
  • Warto zaznaczyć, że membrana dachowa będzie ułożona na pierwszym pasie nadrynnowym w związku z czym pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie obróbki. W tym celu ustalamy odpowiedni kąt pod jakim pas będzie ułożony w stosunku do rynny.
  • Następnie przygotowujemy obróbkę pierwszego pasa nadrynnowego. Musimy pamiętać aby odpowiednio zagiąć jego krawędzie boczne. Boki dolnego zagięcia należy dociąć lekko z ukosa i zawinąć do góry. Długość pasa ustalamy tak by jego dolna krawędź zmieściła się w zamontowanej rynnie. Odległość od krawędzi obróbki i denka rynnowego powinna wynosić ok. 10 mm. Następnie pas mocujemy gwoździami bezpośrednio do krokwi. Jeżeli niemożliwe jest wykonanie obróbki z jednego odcinka blachy lub połączenie znajduje się poza krokwią, miejsce łączenia dwóch obróbek musimy zabezpieczyć przed przesuwaniem. W tym celu nacinamy zamontowane pasy i za pomocą kleszczy zaginamy powstały klips pod spód. Chcąc uniknąć przerwania membrany o ostre krawędzie wykonanego wcześniej połączenia zaginamy je do dołu.

Membrana pod blachodachówkę modułową

  • Kolejną czynnością jest zamontowanie membrany, którą układamy na przygotowanym pasie nadrynnowym, po czym za pomocą zszywek mocujemy do krokwi.
  • Montaż pierwszego pasa nadrynnowego i membrany dachowej to pierwszy i jeden z najważniejszych etapów montażu blachodachówki modułowej. Już tutaj powinniśmy skorygować wszelkie niedoskonałości dachu, które mogą rzutować na prawidłowe układanie pokrycia.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl