Montaż okna dachowego w Anglii

Montaż okna dachowego w Anglii

Kierownica w samochodzie po prawej stronie, dwa krany w łazience, herbata z mlekiem… i wiele innych. Czy Anglicy naprawdę tak bardzo różnią się od nas? Ponieważ pasją Dakea są okna dachowe, postanowiliśmy sprawdzić, jak pracują dekarze na Wyspach.*

Mieliśmy okazję uczestniczyć w montażu pierwszego okna dachowego Dakea w Anglii. Zadanie polegało na wymianie wiekowego okna na nowe okno Dakea. Na pierwszy rzut oka wszystko wyglądało zwyczajnie. Dom w północnej części Londynu, w zabudowie bliźniaczej z lat 30‑tych, dach o nachyleniu około 50 stopni, kryty płaską dachówką ceramiczną. Konstrukcja dachu wykonana z krokwi sosnowych. Właściciel domu szukał okna, które zapewni mu spokojne użytkowanie przez wiele lat. Nie dziwi nas zatem, że zdecydował się na okno Dakea objęte 20‑letnią gwarancją
Next 20 Guarantee.

miejsce montażu oknaekipa dekarska

Zadaniem wymiany okna zajęła się firma Mike’a Moriarty, Moriarty Roofing. Dwuosobowa ekipa, która ceni profesjonalizm i stara się wykonywać dobrą robotę w rozsądnej cenie. Mike został dekarzem idąc w ślady swojego ojca. Od 8 lat z powodzeniem prowadzi własną firmę, opierając się na doskonałej reputacji i referencjach swoich klientów.

Jakiej firmy okna dachowe wybrać?

Velux
wynik głosowania
24,7%
Fakro
wynik głosowania
31,4%
Dakea
wynik głosowania
27,9%
RoofLITE
wynik głosowania
9,3%
Roto
wynik głosowania
6,8%

Ilość oddanych głosów: 948


Tego dnia pogoda nas nie rozpieszczała, chociaż dla Anglików to nic nowego. Na szczęście skończyło się na kilku kroplach deszczu. Mike sprawnie zabrał się do pracy. Zaczął od wymontowania istniejącego okna i usunięcia zbutwiałych elementów konstrukcji, przygotowując otwór do montażu nowego okna. W przypadku wymiany okna i wyboru nowego, warto zwrócić uwagę na gamę dostępnych rozmiarów, aby możliwie najlepiej dopasować okno do istniejącego otworu i ograniczyć ilość przeróbek. W tym przypadku idealnym wymiarem okazał się 118cm x 114cm. Z oferty Dakea klient wybrał okno o podwyższonej osi obrotu Dakea Best, z powłoką samoczyszczącą Titan Glass, oszczędzającą czas i kłopot związany z myciem okna.
Po przykręceniu kątowników montażowych, Mike założył kołnierz termoizolacyjny (IFC), który znalazł dołączony w zestawie z oknem. Była to miła niespodzianka, która pozwoliła Mike’owi skrócić czas montażu i wykonać poprawną termoizolację – wystarczyło wyjąć kołnierz z opakowania, odkleić taśmę i przykleić go do ramy okna.
Kolejną niespodzianką okazał się kołnierz z folii paroprzepuszczalnej (RUC), również dołączony bezpłatnie do okna. Z rozmowy z Mike’m dowiedzieliśmy się, że bardzo istotne jest dla niego wykonanie wodoszczelnego montażu. Dlatego zwykle poświęca sporo czasu, żeby przygotować elementy z folii i połączyć je wokół okna Dzięki gotowemu kołnierzowi Dakea RUC, dopasowanemu do rozmiaru okna, znowu udało mu się zaoszczędzić sporo czasu.

Jakie są najważniejsze zalety zastosowania gotowego kołnierza z folii paroprzepuszczalnej, takiego jak Dakea RUC?
Na pewno skraca czas montażu okna, ponieważ łatwiej i szybciej się go montuje. Poza tym, jako element pozbawiony łączeń, zapewnia pełną wodoszczelność łączenia konstrukcji dachu z oknem, co jest trudne do osiągnięcia przy składaniu folii z kilku elementów.

Po zamontowaniu ramy okna i kołnierza, nadszedł czas na założenie skrzydła. Tak jak wspomnieliśmy, w tym przypadku mieliśmy do czynienia z oknem wysokoosiowym Dakea Best, które zapewnia lepszy widok i wygodniejsze otwieranie. Dwoma kliknięciami Mike połączył ponownie ramę okna ze skrzydłem, a następnie przymocował siłowniki, aby okno mogło pozostawać w dowolnej pozycji otwarcia.

montaż kołnierza termoizolacyjnego Dakeamocowanie siłowników do skrzydła okna

Po zakończeniu montażu, ostatnim etapem zarówno dla Mike’a, jak i właściciela domu, było zarejestrowanie okna na Dakea.net. Dzięki temu w ramach Next 20 Gurantee, właściciel domu wydłużył okres gwarancyjny ze standardowego 10‑letniego do 20‑letniego z możliwością przeniesienia na nowego właściciela w przypadku sprzedaży domu. Natomiast Mike zarejestrował swoje pierwsze okno na koncie Dakea Cash Club.

pierwsze okno dachowe Dakea Best zamontowane w angielskim dachu

Czy zatem, w tych odmiennych warunkach montaż okna dachowego Dakea przebiega inaczej niż w Polsce? Nasze doświadczenie pokazuje, że pomimo wielu różnic między naszymi krajami, okna Dakea montuje się tak samo łatwo w polskim dachu, jak i w angielskim. A dekarze również przywiązują wagę do tych samych aspektów swojej pracy i tych samych korzyści

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem montażu?
Należy uważnie przeczytać instrukcję montażu, żeby odpowiednio się do niego przygotować. Bardzo istotne jest na przykład, pozostawienie odpowiedniej przestrzeni między ramą okna a krokwiami.

okna Dakea

więcej na dakea.pl

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dakea

Polecamy Ci również

Zobacz także