Montaż okna dachowego

Montowanie okna dachowego w połaci dachu to przedsięwzięcie niezbyt trudne, lecz wymagające wprawy i umiejętności manualnych. Nie tylko profesjonaliści, ale również majsterkowicze mogą pokusić się o samodzielne wykonanie takiej pracy. Aby okno dachowe optymalnie spełniało swoją funkcję musi być odpowiednio zamontowane na poddaszu.

Usytuowanie okna w dachu

W domach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem, odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi, powinna wynosić min. 0,85 m. Natomiast na wyższych kondygnacjach, odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 1,1 m (zgodnie z rozp. MSWiA).
Należy jednak podkreślić, że im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepsze będzie doświetlenie pomieszczenia, dlatego też okna wyposażone są w klamkę u dołu, która pozwala na wygodną obsługę okna.
Zalecana wysokość montażu okien na poziomie 120 cm od podłogi (przy przeciętnej wysokości pomieszczeń wynoszącej około 250 cm), zapewnia bardzo dobre doświetlenie i jednocześnie gwarantuje optymalny kontakt wzrokowy z otoczeniem. Zamontowanie okna na tej wysokości pozwala również na montaż standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet. Dzięki temu jest zapewniona prawidłowa cyrkulacja powietrza we wnęce okiennej i ograniczone ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej na oknie.

Montaż okna dachowego - zdjęcie 1Okno i kołnierz

Wraz z oknem dachowym dostajemy zestaw kątowników montażowych, profile maskujące, plastikowe kliny i metalowe wkręty. Do okna musimy dokupić tak zwany kołnierz, czyli jego metalowe obramowanie, które szczelnie połączy okno z pokryciem dachowym. Dobieramy go w zależności od rodzaju pokrycia dachowego i od głębokości na jakiej zamocujemy okno w stosunku do płaszczyzny połaci dachowej.

Potrzebne narzędzia

Narzędzia potrzebne do montażu okna na pewno znajdą się w schowku każdego prawdziwego majsterkowicza. Używać będziemy: piły do drewna, wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, noża z wymiennymi ostrzami, zszywacza budowlanego (tak zwanego tackera), młotka, metalowej przykładnicy, miarki, poziomnicy i ołówka stolarskiego. Nie możemy przy tym zapomnieć o wygodnej i stabilnej drabinie składanej. To w dużej mierze od niej zależeć będzie bezpieczeństwo naszej pracy.

Wycinamy dziurę w dachu

Wszelkie prace prowadzimy od wewnętrznej strony dachu. Przy wycinaniu otworu pamiętajmy, że odległość okna od pokrycia w przypadku dachówek i blachy profilowanej powinna wynosić – pod oknem 8-12 cm, na bokach około 3-6 cm i nad oknem 6-15 cm. W przypadku pap, gontów bitumicznych i blachy płaskiej, odległości te wynoszą 0-4 cm pod oknem, na bokach około 3-6 cm i nad oknem 6-15 cm.

Gdy okno mieści się między krokwiami – na folii wstępnego krycia rysujemy kontur otworu okiennego. Powinien on być z każdej strony powiększony o około 4-6 cm. Rozcinamy folię po przekątnych i wywijamy ją do wewnątrz. Gdy dostaniemy się do dachówek – podważamy ręką dwie z nich i odczepiamy dachówkę z pasa poniższego. Następnie po kolei demontujemy wszystkie dachówki znajdujące się w miejscu otworu. Na koniec wycinamy przegradzające otwór łaty drewniane.
Gdy okno jest szersze niż rozstaw krokwi – przed zamontowaniem takiego okna konieczne będzie wycięcie fragmentu jednej z krokwi. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się o pomoc do konstruktora. Oceni on, czy taka ingerencja w konstrukcję dachu nie osłabi jej i nie spowoduje jakichś uszkodzeń. Jeśli jego opinia będzie pozytywna, możemy dokonać wycięcia w krokwi, a poniżej i powyżej przybić prostopadłe do niej deski tak zwane „wymiany".
Gdy okno jest znacznie węższe niż rozstaw krokwi – trzeba z jednej lub z obu stron okna domontować krokwie pomocnicze. Przykręca się je do krokwi właściwych – bezpośrednio, lub przez drewniane podkładki. Można je też zamocować do poprzecznych łat łączących krokwie.
Gdy jest sztywne poszycie z desek – a na nim blachodachówka lub pokrycie bitumiczne to wycinamy otwór i w poszyciu i w pokryciu dachowym. Najlepiej posłużyć się wówczas elektryczną piłą tarczową. Blachodachówkę lepiej jest ciąć zwykłą piłą, gdyż rozgrzane opiłki metalu mogłyby uszkodzić jej warstwę ochronną.


Montaż okna dachowego - zdjęcie 2Montujemy okno na łatach

W dolnej i górnej części otworu przykręcamy drewniane łaty równe jego szerokości (nie dotyczy to dachów ze sztywnym poszyciem – tam ramę montujemy bezpośrednio do deskowania). Najlepiej by miały one szerokość około 3-4 cm. Łaty muszą być dobrze wypoziomowane. Nad górną łatą musimy pozostawić około 15 cm luzu, by zmieściła się tam rynienka odprowadzająca wodę płynącą z dachu. Trzeba też wyciąć kawałki kontrłat, ponieważ rynienka jest dosyć długa. Rynienkę mocujemy tak, by brzeg folii wstępnego krycia skierowany był do jej wnętrza. Przed montażem okna wyjmujemy jego skrzydło (część ruchomą). Musimy to robić ostrożnie, by nie wyłamać trzpieni zawiasów. Na dole i na górze, do zewnętrznej krawędzi ościeżnicy przykręcamy po dwa kątowniki montażowe. Każdy z nich powinien się znajdować w odległości 5-6 cm od rogu. Niekiedy kątowniki montuje się także w narożach ościeżnicy. Na wielu oknach dachowych zaznaczone są z boku poziomy zamocowania. Wyznaczają je podłużne linie. Okno może więc być zamocowane na równi z dachem, lub na dwóch niższych poziomach. W zależności od tego, który poziom zamocowania wybierzemy kątowniki montujemy na wysokości jednej z wyznaczających go linii. Następnie okno ustawiamy w otworze. Folię wstępnego krycia wywijamy na zewnątrz dachu. Kątowniki opieramy na zamocowanych łatach. Sprawdzamy wypoziomowanie okna. W tym celu wstawiamy na chwilę skrzydło i lekko je uchylamy. Ustalamy wtedy, czy szczelina między dolną częścią ościeżnicy i skrzydłem jest na całej długości jednakowo szeroka. Po zamknięciu skrzydła sprawdzamy szerokość szczelin na bokach okna. Ewentualne nierówności niwelujemy podkładając pod kątowniki plastikowe kliny. Gdy okno jest ustawione – przykręcamy kątowniki do górnej i dolnej łaty. Wystające na zewnątrz płaty folii przymocowujemy do ościeżnicy zszywkami, a jej nadmiar odcinamy nożem. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie kołnierza paroprzepuszczalnego, który służy do łatwego uszczelnienia ościeżnicy w konstrukcji dachu. Wraz z kołnierzem jest materiał izolacyjny, który  służy jako izolacja termiczna wokół okna. 

Montaż okna dachowego - zdjęcie 3Montaż okna dachowego - zdjęcie 4
montaż na łatach                                   montaż na krokwiach

Oceń artykuł
2,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także