Montaż rynien

Montaż rynien

Prawdziwy test szczelności i funkcjonalności naszych dachów to jesienne deszcze i wiosenne roztopy. Jesienne deszcze, zimowe opady i wiosenne odwilże mogą wyrządzić duże szkody, dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości orynnowanie. Nie należy także zapominać o sezonowym przeglądzie...

system orynnowaniaSposób na mokrą polską jesień
Właściwe odprowadzenie wody opadowej z połaci zapewni prawidłowo zainstalowany do okapu system orynnowania. Od jego jakości i fachowej instalacji zależy skuteczność zbierania wód opadowych bez kontaktu z elewacją budynku. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie elementy nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. Gwarancję dają jedynie systemowe rozwiązania takie jak Braas StabiCor, montowane przez odpowiednio wyszkolone ekipy, gdyż nawet drobne błędy w doborze i montażu orynnowania wpłyną znacząco na jego funkcjonalność.

Elementy systemu orynnowania Braas StabiCor wyprodukowane są z wysokoudarowego polichlorku winylu – mówi Przemysław Spych, doradca techniczny Braas. - Materiał ten jest bardzo odporny na działanie promieni UV oraz innych czynników atmosferycznych. Dodatkowo elementy systemu posiadają zamknięte profile wzmacniające na krawędziach rynien, co zapewnia wyjątkową wytrzymałość i odporność na odkształcenia.

Gdy opadną liście...
siatka ochronna na rynnęSystem rynnowy Braas StabiCor wyposażony jest w siatki ochronne, które zatrzymują większe elementy, ale orynnowanie trzeba sprawdzać i oczyścić co najmniej dwa razy w roku z piasku, liści i igliwia. Prace konserwacyjne najlepiej zaplanować między innymi na późną jesień, tuż po opadnięciu liści z drzew, aby przygotować rynny na zimę.

- Wyspecjalizowana ekipa dekarska usunie zanieczyszczenia z wnętrza rynien za pomocą specjalnych narzędzi, jakie są dostępne w wyspecjalizowanych sklepach z wyposażeniem dekarskim. Specjalne łopatki do czyszczenia rynien można także spotkać w popularnych marketach z narzędziami i materiałami budowlanymi – tłumaczy Przemysław Spych, doradca techniczny Braas. – Po oczyszczeniu rynien warto przepłukać je wodą, aby usunąć resztki osadów. Przy okazji sprawdzić można prawidłowe spadki rynien, skontrolować można obróbki blacharskie w okapie i usunąć ewentualne usterki. Bardzo istotna jest także kontrola drożności rur spustowych i studzienek kanalizacyjnych.

Regularna konserwacja zapewni właściwy przepływ wody w rynnach, a skuteczność odprowadzania wody opadowej można zwiększyć także innymi elementami jak np. płotkami przeciwśnieżnymi. Warto zadbać o ochronę elewacji przez zaciekami, a fundamenty domu, stropy oraz okapy przed groźnym w skutkach zawilgoceniem.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Ryńska

Źródło: Braas

Polecamy Ci również

Zobacz także