Montaż systemu rynnowego

W skład systemu wchodzą rynny, rury spustowe, haki, narożniki oraz inne elementy, bez których orynnowanie nie będzie funkcjonować prawidłowo. Ważny jest także właściwy montaż.

Zanim przystąpimy do montażu systemu rynnowego należy określić, jaka ma mieć wielkość. W tym celu obliczamy powierzchnię dachu i określamy ilość linii spustowych. To pozwoli ustalić liczbę odpływów, łączników, zaślepek, haków, rynien oraz rur i kształtek do rur.
Montaż systemu rynnowego - zdjęcie 1
Maksymalną powierzchnię dachu oblicza się wg wzoru: 

Powierzchnia dachu w m²= (C/2 + B) x długość dachu.
Jeżeli projekt uwzględnia zastosowanie narożników, należy zwiększyć EPD o następujący procent:
a) 10% - przy montażu narożnika do 2 m od odpływu
b) 5% - powyżej 2 m

Po tym wyliczeniu łatwiej dobrać odpowiedni rozmiar systemu rynnowego. Galeco stworzyło dla każdego z systemów tabelę wydajności odprowadzania wody deszczowej.  Powierzchnię dachu można również obliczyć za pomocą interaktywnego kalkulatora doboru systemu.

W swojej ofercie firma Galeco posiada systemy z dwóch materiałów: Galeco PVC i Galeco STAL w następujących rozmiarach (średnica rynny/średnica rury spustowej [mm]): PVC - 90/50, 110/80, 130/80, 130/100, 150/100, STAL - 110/87, 130/87, 130/100.

Haki, łączniki i narożniki
By w pełni wykorzystać funkcjonalność rynien należy je montować z zalecanym spadkiem 28 mm na 10 m (1:350) w kierunku odpływu. Istotne znaczenie dla montażu orynnowania ma ustalenie miejsca odpływu będącego najniższym punktem systemu. Odpływy można montować skrajnie lub centralnie. Haki powinny być mocowane w odstępach nie większych niż 0,5-0,6 m od siebie. Najpierw montuje się najdalszy hak na przeciwległym końcu odpływu tak, aby zapewnić zalecany spadek. Napięty mocno sznurek między odpływem a hakiem wskaże wysokość montażu pozostałych haków oraz łączników.

Montaż systemu rynnowego - zdjęcie 2 Montaż systemu rynnowego - zdjęcie 3

Przy montażu Galeco STAL mamy do wyboru dwa sposoby łączenia: klamrowe oraz kluczykowe (docisk przy zastosowaniu dźwigni). Wybierając drugi sposób łączenia należy zwrócić uwagę na to, że łącznik jest mocowany na sztywno na haku do deski doczołowej lub krokwi (łaty nakrokwiowej), co stabilizuje system. Wymaga to dokładnego zaplanowania miejsc przykręcenia haków podtrzymujących łącznik (co 305 cm). Pomiędzy łącznikami zaleca się zamontowanie minimum trzech haków. Na terenach obfitujących w opady śnieżne zaleca się montaż 4 haków między łącznikami. 

Montaż systemu rynnowego - zdjęcie 4Narożniki 90° Galeco STAL wyposażono w uszczelki. Dzięki temu rozwiązaniu, do łączenia narożnika z rynną nie jest konieczne stosowanie łącznika. W ten sposób obniżono koszt zakup całego systemu. Również narożniki mocowane są z rynną za pomocą blaszanych „uszu”. W odległości maksymalnie 15 cm od narożnika zalecany jest montaż haka. W 2010 r. w celu ułatwienia i przyspieszenia montażu systemu rynnowego na skomplikowanych architektonicznie konstrukcjach dachowych, firma wprowadziła w systemie STAL innowacyjny produkt – narożnik zewnętrzny regulowany w kącie 105° - 135°. Produkt składa się z dwóch części (regulowanej i bazowej), przeciętych symetrycznie pod kątem 45˚. Wsunięcie połówki regulowanej w bazową pozawala nam uzyskać kąt od 105˚ do 135˚. Narożnik regulowany możemy ręcznie dociąć, dzięki czemu pożądany kąt zwiększy się aż do 165˚. Dotychczas każdy wykonawca, chcąc uzyskać na dachu nietypowy kąt montażu, musiał zdejmować miarę na placu budowy, a następnie poprzez firmę handlową czekać na wykonany u producenta produkt. Czas oczekiwania na rynku tego typu elementu wynosi zazwyczaj ok. dwóch tygodni; przy zastosowaniu narożnika firmy Galeco pożądany kąt uzyskamy natychmiastowo.

Cechą wspólną systemów Galeco jest możliwość ich montażu dopiero po założeniu pokrycia dachowego. Unika się w ten sposób uszkodzenia rynny np. przez spadające z dachu narzędzia czy dachówki. Na koniec zakładane są zaślepki.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

, , , ,

Polecamy Ci również

Zobacz także