Montowanie rynien

0
Montowanie rynien

system rynnowyBy w pełni wykorzystać funkcjonalność rynien, należy je montować z zalecanym spadkiem 28 mm na 10 m (1:350)
w kierunku odpływu.

Istotne znaczenie dla montażu orynnowania ma ustalenie miejsca odpływu będącego najniższym punktem systemu. Odpływy można montować skrajnie lub centralnie. Haki powinny być mocowane w odstępach nie większych niż 0,5-0,6 metra od siebie. Najpierw montuje się najdalszy hak na przeciwległym końcu odpływu tak, aby zapewnić zalecany spadek. Napięty mocno sznurek między odpływem a hakiem, wskaże wysokość montażu pozostałych haków oraz łączników.
Przy montażu systemów stalowych  mamy najczęściej do wyboru dwa sposoby łączenia: klamrowe oraz kluczykowe (docisk przy zastosowaniu dźwigni).

Wybierając drugi sposób łączenia należy zwrócić uwagę na to, że łącznik jest mocowany na sztywno na haku do deski doczołowej lub krokwi (łaty nakrokwiowej), co stabilizuje system. Wymaga to dokładnego zaplanowania miejsc przykręcenia haków podtrzymujących łącznik (co 304-305 cm).rynna plastikowaPomiędzy łącznikami zaleca się zamontowanie minimum trzech haków. Na terenach obfitujących w opady śnieżne zaleca się montaż 4 haków między łącznikami.
Montaż elementów spustowych systemów rynnowych ze STALI lub PVC odbywa się w ten sam sposób. Przy montażu odpływu ważne jest czy dach posiada okap czy nie. W pierwszym przypadku połączenie odpływu z rurą spustową odbywa się dzięki dwóm kolankom i odpowiednio przyciętej rurze. Kolanka pozwalają na poprowadzenie rury spustowej tuż przy elewacji budynku. W przypadku dachu bez okapu odpływ łączony jest z rurą za pomocą mufy. 
Rury spustowe łączymy ze sobą za pośrednictwem muf, następnie mocujemy je za pomocą obejm, które są rozmieszczone w odstępach nie większych niż 1,8 m. Należy pamiętać, że zadaniem obejm jest przytrzymywanie rur w pionie, nie powinno się więc skręcać ich zbyt mocno (obejma nie może ściskać rury).

Długość dybli dobieramy stosownie do  grubości ocieplenia ściany. Końcowym etapem montażu systemu rynnowego jest ustalenie gdzie dokładnie będzie odprowadzana woda deszczowa.

rynna dachowa

Możliwości są dwie:

  • Odprowadzenie na grunt – w takim przypadku na końcu rury spustowej należy zamocować kolano. Wskazane jest, by minimalna odległość wylewki/ kolana od gruntu wynosiła 20 cm. Powinno to zabezpieczyć końcówkę rury przed zalodzeniem w zimie.
  • Odprowadzenie do kanalizacji deszczowej lub zbiornika na deszczówkę. Ten sposób wymaga wprowadzenia końcówki rury w otwór przygotowanego wcześniej osadnika (rewizji), łączącego system orynnowania z kanalizacją deszczową.
Oceń artykuł
4,69 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Galeco

Polecamy Ci również

Zobacz także