MOOSFree SOLAR - czyszczące taśmy na dachu

Wydajność systemów fotowoltaicznych obniża się wskutek działania różnego rodzaju organizmów żywych: glonów, alg, porostów. Zastosowanie taśmy miedzianej może służyć do ochrony systemów solarnych, kolektorów słonecznych, ogrodów zimowych i oranżerii.

MOOSFree SOLAR - czyszczące taśmy na dachu - zdjęcie 1Powierzchnie dachu, przeznaczone do produkcji energii, zwykle położone są od strony południowej, którą słońce oświetla w zasadzie przez cały dzień. Jednak coraz częściej wykorzystuje się w tym celu również czasowo zacienione części dachu: południowo – wschodnią i południowo - zachodnią. Ich kąt nachylenia powoduje często pojawianie się (nawet na nowych elementach) starego problemu, który znają już dobrze właściciele ogrodów zimowych, oranżerii czy szklarni: pojawianie się mikroskopijnych glonów, porostów i alg. Niemiecka firma CoTexx prezentuje rozwiązanie służące zapobieganiu tego procesu.

MOOSFree SOLAR - czyszczące taśmy na dachu - zdjęcie 2Badania wydajności różnych systemów fotowoltaicznych wskazują, że efektywność może być obniżona nawet do 10% poprzez porastanie glonami, a co za tym idzie zacienianie modułów. Innowacyjne rozwiązanie tego problemu możliwe jest dzięki taśmie MOOSFree SOLAR, wyprodukowanej z cieniutkich drutów miedzianych utkanych w taśmie o szerokości 2,5 cm. Wypłukiwane z deszczem jony miedzi uniemożliwiają porastanie powierzchni szklanej glonami, algami i mikroporostami. Dzięki wielowarstwowej taśmie z tkaniny miedzianej, występuje oddziaływanie miedzi z 1 mb taśmy MOOSFree SOLAR porównywalne z blachą miedzianą o wymiarach 100 x 45 cm. Zintegrowana taśma samoklejąca z klejem butylowym gwarantuje prosty montaż na górnej krawędzi modułów lub elementów szklanych. Powierzchnie oczyszcza się na obszarze do 2 metrów wzdłuż spadku powierzchni szkła.

Obszary zastosowania:
  • instalacje solarne,
  • kolektory słoneczne,
  • ogrody zimowe,
  • oranżerie,
  • szklarnie.
Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: CoTexx GmbH

Polecamy Ci również

Zobacz także