Blachodachówka to pokrycie dachu, które zdobywa coraz większą popularność. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, wybierając ten rodzaj pokrycia dachowego.
Wybierając blachodachówkę trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, takich jak trwałość (na którą wpływa budowa pokrycia), forma (arkusze czy moduły). Warto również uwzględnić doświadczenie i zakres usług oraz akcesoriów oferowanych przez producenta.
Trwałość blachodachówki czyli zwróć uwagę na budowę
Blachodachówkę tworzą stalowy rdzeń pokryty powłokami zabezpieczającymi i wykończeniowymi. Grubość rdzenia stalowego nie powinna być mniejsza niż 0,5 mm, natomiast powłok poliestrowych jest to 25-35 μm, a powłok poliuretanowych - 50 μm. Producenci oferują swoim klientom szeroką paletę powłok – różnią się one rodzajem zastosowanego lakieru, grubością oraz fakturą (połysk, mat), a także ceną. Od czego zależy wybór powłoki? Ponieważ powłoki zabezpieczają pokrycie przed wpływami atmosferycznymi, powinniśmy zwrócić uwagę na cechy środowiska, w których ma powstać nasz dom.
Powłoki poliestrowe bardzo dobrze sprawdzają się w środowisku o bardzo niskiej, niskiej i średniej korozyjności (C1, C2, C3). Takimi cechami charakteryzują się tereny wiejskie, miejskie o niskim stężeniu dwutlenku siarki oraz nadmorskie o niskim zasoleniu. Natomiast jeśli nasz dom znajduje się na terenie o: dużym zanieczyszczeniu, przemysłowym o umiarkowanym stężeniu SO2 albo nadmorskim o umiarkowanym zasoleniu, lepiej pomyśleć już o nieco bardziej wytrzymałych powłokach. Do takich należą powłoki poliuretanowe (np. PURMAT i PURLAK). Zastosowanie w nich grubej, bo aż 50-mikronowej warstwy lakieru poliuretanowego chroni pokrycie nie tylko przed korozją ale również przed szkodliwym działaniem promieniowania UV (dzięki temu kolor pokrycia jest bardziej trwały).
Sprawdź też: Co jeszcze wpływa na trwałość blachodachówki
Blachodachówka cięta na wymiar czy modułowa?
Blachodachówka do niedawna była oferowana tylko w wersji ciętej na wymiar. Taki typ pokrycia dobrze sprawdza się w przypadku dachów o prostej formie, zapewniając ich szybkie i łatwe pokrycie. Jednak na dachy o bardziej skomplikowane budowie polecana jest blachodachówka w modułach (panelach). Ponieważ poszczególne moduły mają stosunkowo niewielkie wymiary, przy skomplikowanym dachu ilość odpadów jest ograniczona do minimum. Łatwy jest też transport i składowanie tego typu blachodachówki.
Przeczytaj też: Jakie są zalety i wady blachodachówki z posypką
Wybór producenta pokrycia dachowego
Wybór producenta to nie tylko kwestia „metki”. To jak długo producent działa na rynku i czy ma np. odpowiednie zaplecze serwisowe to kwestie o bardzo dużym znaczeniu praktycznym. Zastanówmy się na ile pewna jest 50 letnia gwarancja w przypadku firmy istniejącej od roku, albo co zrobimy, jeśli po ułożeniu dachówki pojawią się jakieś problemy i będzie trzeba złożyć reklamację.
Weźmy też pod uwagę jakiej gwarancji udzielają producenci na dane pokrycie – i zapoznajmy się dokładniej z jej warunkami. Zdarza się bowiem, że wyjątkowo długa gwarancja jest udzielana pod pewnymi warunkami, np. okresowej konserwacji pokrycia.
Wybierając producenta zwróćmy uwagę czy oferuje on kompletny system dachowy, a więc nie tylko samo pokrycie, ale również akcesoria uzupełniające. To znacznie ułatwia dobór elementów i daje pewność, że będą one do siebie pasować.
ostrow
na ekipe ktora bedzie ukladac ta dachowke dobry montaz to podstawa
Tomko43
Warto zwrocić uwagę na ceny dachówek etonowych i wtedy sobie porównać w kosztorysie ile to będzie nas więcej kosztowało. Można się zdziwić, bo różnica jakiejś tam markowej blachodachóki w porównaniu do dachówki wykonanej w technologii CISAR, która jest jedną z najlepszych jeżeli chodzi o dachówki betonowe będzie bardzo mała. A trwałość to już inny poziom
MaciekGD
Mnie niedługo czeka wymiana całego pokrycia dachowego + stropy. Dom ma ponad 30 lat, ceramiczna dachówka zaczyna się już powoli sypać. Zastanawiałem się nad ponownym położeniem dachówki ceramicznej jako ,że jest (podobno) najodporniejsza. Jednak cena trochę odstrasza... Zastanawiam się czy nie wybrać blacho-dachówki np.; http://www.borga.pl/ . Czy może jednak zostać przy dachówce? Jaki jest przewidywany okres żywotności, czy różnica jest wielka ?
m_rybka
Najlepiej zrobić dachówkę ceramiczną. Trwałość będzie na pewno lepsza (biorąc pod uwagę bardziej nowoczesne metody wykonawstwa dachówek), a cena... no cóż, za jakość trzeba zapłacić Proponuję wycenić sobie tanie dachówki ceramiczne (tanie, czyli duże), np. Alegra 9. To jest dachówka cenowo porównywalna z blachodachówką średniej klasy.
anna_klew
Jeśli chodzi o blacho dachówkę proponuję sprawdzoną firmę BTH IMPORT STAL
z Krakowa. Posiada najnowocześniejsze maszyny ze stali nierdzewnej do obróbki blachy.
Jestem pełna uznania dla jej profesjonalizmu
wwwbph.pl
Tomko43
Możesz przecież wykorzystac dachówkę betonową jak pisałem, która jest 15-10% tańsza od ceramiki. Ale odpornością wcale od niej nie odstaje, bo sa porównywalne pod tym względem. Braas na oba rodzaje daje aż 30 lat gwarancji. Polecam, więc zwrócić uwagę na te wykonane w technologii CISAR