Pianka poliuretanowa jest zarówno materiałem termoizolacyjnym, jak i izolacją akustyczną. Nanosi się ją metodą bezpośredniego natrysku na dowolne powierzchnie. Pianką poliuretanowa może być aplikowana na blachę, dachówki, deskowanie, płyty drewnopochodne, styropian, papę oraz stal.
Natryskiwana pianka poliuretanowa natychmiast pęcznieje i utwardza się, ściśle przylegając do podłoża i wchodząc we wszystkie szczeliny, przy tym nie ulega zjawisku osuwania się/filcowania. Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji szkieletowej i poprawia izolacyjność akustyczną przegrody.Polecamy poradnik: Jak ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretanowej
Pianka PUR ma dużą ilość zamkniętych komórek, co oznacza, że nie nasiąka wodą, stanowi świetną izolację cieplną.
Kolejną zaletą jest to, że nie ma potrzeby stosowania folii izolacyjnych, gdyż nie występuje tu zjawisko wkraplania się wody – termo- i hydroizolacja następuje podczas jednego procesu aplikacji. Dzięki tej technologii uzyskuje się wymagany współczynnik przenikania ciepła (U) przy minimalnej grubości warstwy izolacyjnej, co oznacza oszczędność przestrzeni.
Piankę poliuretanową nakłada się warstwowo pomiędzy elementami konstrukcji szkieletowej, aby wszystkie elementy zostały uszczelnione – dotyczy to szczególnie połączeń (ścian) murłaty z konstrukcją dachu i wszelkich załamań dachowych.
Współczynnik przewodzenia cieplnego pianki PUR wynosi 0,023–0,020 W/(m·K), zaś wełny mineralnej – 0,034-0,040 W/(m·K). Przykładowo warstwa grubości 5 cm pianki PUR odpowiada 9 cm wełny mineralnej (pianka o gęstości 35 kg/metr sześcienny).
Porównanie grubości różnych warstw materiałów potrzebnych do uzyskania tego samego stopnia izolacji:
Materiał | Grubość warstwy [cm] |
Pianka PUR (gęstość 35 kg/m³) | 1 |
Styropian | 1,6 |
Wełna mineralna | 1,8 |
Drewno | 6 |
Beton komórkowy | 15 |
Zalety pianki poliuretanowej:
- jednorodna warstwa, bez spoin i połączeń technologicznych,
- likwidacja mostków termicznych,
- bardzo dobra przyczepność do różnych podłoży (nie osuwa się, nie ulega filcowaniu),
- odporna na wysokie i niskie temperatury (od -50°C do +110°C),
- trwała i bezzapachowa,
- naniesiona na drewno nie powoduje butwienia i gnicia tego materiału,
- odporna na grzyby i bakterie,
- dodatkowe wzmocnienie i wygłuszenie konstrukcji szkieletowej.
Pianka poliuretanowa w przykładowym rozwiązaniu
Wykonanie izolacji termo-akustycznej od wewnątrz budynku:
1. Izolacja hydrotermiczna i akustyczna ściany zewnętrznej - średnia grubość powłoki 15 cm proponowane rozwiązanie:
- natrysk powłoki PUR o średniej grubości 4-5 cm - gęstość objętościowa 35 kg/m³ (powyżej 3 cm grubości doskonała powłoka hydroizolacyjna, 90% zamkniętych komórek - termo- i hydroizolacja następuje podczas jednego procesu aplikacji),
- natrysk powłoki PUR o średniej grubości 10-11 cm - gęstość objętościowa 12 kg/m³.
2. Izolacja termiczno-akustyczna ściany wewnętrznej (grubość ścian 7 cm lub 9,5 cm):
- grubość powłoki 7 cm - natrysk powłoki PUR o średniej grubości 7 cm - gęstość objętościowa 12 kg/m³,
- grubość powłoki 9,5 cm - natrysk powłoki PUR o średniej grubości 9,5 cm - gęstość objętościowa 12 kg/m³.
3. Izolacja termiczno-akustyczna stropu w domu piętrowym - grubość powłoki 10 cm (pianka lekka idealna izolacja termo-akustyczna):
- natrysk powłoki PUR o średniej grubości 10 cm - gęstość objętościowa 12 kg/m³.
4. Izolacja hydrotermiczna i akustyczna stropodachu (poddasze użytkowe):
- natrysk powłoki PUR o średniej grubości 11 cm - gęstość objętościowa 35 kg/m³ (odpowiada wełnie mineralnej grubości 20 cm) - termo- i hydroizolacja następuje podczas jednego procesu aplikacji.
Wykonanie natrysku pianki poliuretanowej
Realizacja usługi polega na bezszwowym wielowarstwowym natrysku pianki poliuretanowej na uprzednio przygotowaną powierzchnię. Technologia oparta jest na zastosowaniu komponentów, które uzyskały Aprobaty Techniczne Instytutu Techniki Budowlanej (ITB).
Dane techniczne
System lekki o niskiej gęstości około 12 kg/m³: izolacja termo-akustyczna ze współczynnikiem 0,5 skutecznie izolująca budynek oraz poszczególne pomieszczenia od szkodliwych i uciążliwych dźwięków zewnętrznych. Może być stosowany przy modernizacji budynku w sposób nie wymagający naniesienia istotnych zmian w prawnej dokumentacji budynku. Najbardziej ekologiczny produkt na rynku. Trwały system bez mostków termicznych i akustycznych. Szybkość aplikacji niewymagająca przechowywania materiałów zajmujących duże przestrzenie magazynowe. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,035-0,040 W/(m·K). Współczynnik akustyczny EN 20354:1993 0.5.
System o średniej gęstości około 35 kg/m³: jest systemem natryskowym przeznaczonym do izolowania ścian oraz pokryć dachowych od wewnątrz. Zastosowanie: termoizolacja ścian i dachów od wewnątrz, przechowanie owoców i warzyw; obory, kurniki - budynki inwentarskie. Charakteryzuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi: przewodnictwo cieplne wynosi 0,020-0,023 W/(m·K). Powyżej 3 cm grubości doskonała powłoka hydroizolacyjna, 90% zamkniętych komórek - termo- i hydroizolacja następuje podczas jednego procesu aplikacji.Pianka z tego systemu klasyfikowana jest jako samogasnąca (PN-88/C-89297), i jest klasy E wg PNEN 13501-1-2007 (klasa B-2 wg normy DIN4102).
System o dużej gęstości około 60 kg/m³: jest przeznaczony do ciężkiego natrysku dachowego. System ma wysokie parametry wytrzymałościowe. Zastosowanie: termo- i hydroizolacje stropodachów od zewnątrz. Pianka ta klasyfikowana jest jako samogasnąca (PN-88/C-89297), i jest klasy E wg PN-EN 13501-1-2007 (klasa B-2 wg normy DIN4102).
Kasiulka
Nie wiem, czy już słyszeliście o Skutecznej IZOLACJI Icynene. Jest to system ocieplania budynków oparty na piance poliuretanowej ICYNENE LD-C 50. Właśnie przy jej wykorzystaniu firma Magda z Suwałk ociepla domy i poddasza. Jak sami zapewniają, jest to najlepszy materiał izolacyjny w kraju.
Łukasz30.1.11
Witam, potwierdzam zastosowanie pianki poliuretanowej to świetny, ale również trwały i bezpieczny sposób na docieplenie różnych powierzchni. Zalet pianki jest wiele, po jej zastosowaniu we własnym domu (docieplenie poddasza) koszty energetyczne zdecydowanie zmalały. Bardzo solidną i godną polecenia jest firma ze śląska, pomogą z każdym problemem i fachowo doradzą. Dla zainteresowanych proponuję zajrzeć na http://www.favore.pl/409254_natrysk-pia ... askie.html znajdziecie tutaj dokładny opis ich firmy oraz aktualny cennik.
Michał00
Na http://www.doskonalaizolacja.pl widziałem dobrą ofertę izolacji natryskowych za pomocą pianki poliuretanowej. Warto sprawdzić.
jasiu bor
Najczęściej pianki poliuretanowe stosuje się do montowania okien i drzwi, izolowania i klejenia paneli ściennych, blach falistych jak również dachówek, łączenia elementów drewnianych i wiele innych. Zaś wykonane z pianki płyty stosuje się do izolacji ścian zewnętrznych budynku. Pianki są najlepszym termoizolatorem, maja duża wytrzymałość mechaniczną i dobrze izolują akustycznie. Są naprawdę godne polecenia.
fortas201
A może piana PUR byłaby niegłupim pomysłem? Podobno bardzo dobrze się spisuje, więc może warto ją przemyśleć
Mercedesik
Jak robiłem docieplenie poddasza to wybrałem właśnie izolacja pianką PUR. Rzeczywiście dobrze się spisuje. Skuteczna izolacja pianką została wykonana przez firmę izolacenatryskowe.eu. Generalnie są z Łodzi, ale działają też na terenie całego kraju.
zmarzlak
U mnie izolacją pianką PUR dobrze sprawdza się na poddaszu już od dwóch zimowych sezonów. A jeśli sami nie jesteście jeszcze zdecydowani to tu znajdziecie zestawienie parametrów pianki poliuretanowej z wełną mineralną: http://www.izolpiana.pl/izolacja-pianka
tyga33
Świetne parametry mają izolacje natryskowe jakie wykonuje ekipa z Woj Tom z Tomaszowa (mają swoją stronkę -www.izolacja-natryskowa.eu). Ochrona przed wilgocią, przed brudem z zewnątrz, ekologiczna, bez trującej chemii w składzie. Dla mnie to ostatnie miało znaczenie zwłaszcza, bo ocieplałem tak poddasze gdzie są pokoje dzieciaków.
tyga33
Polecałbym skontaktować się z panami z Woj Tom -www.izolacja-natryskowa.eu. Stosują ekologiczną piankę poliuretanową, robią takie izolacje bardzo dokładnie, także nie ma problemów z mostkami cieplnymi itp.
Dorothy
Wykonawcy, których zatrudniliśmy do budowy domu upierają się przy ociepleniu dachu wełną mineralną. Nie jesteśmy znawcami tematu ale nawet w sklepie z asortymentem dla branży budowlanej, sprzedawca zdziwił się, że nie wykorzystujemy pianki PUR.
Czy ktoś mógłby przybliżyć nam te dwie metody, jakie są różnice i co ostatecznie wybrać? Jesteśmy na bieżąco na budowie i staramy się wszelkie działania jeszcze konsultować. Wiadomo jak jest teraz z firmami wykonawczymi... można się zdziwić jak niskiej jakości materiały były użyte.
ewamichalska
Witam, ja muszę się podzielić swoimi doświadczeniami, zastanawiałam się czy wybrać konwencjonalne metody ocieplania czy raczej coś nowocześniejszego. Wybrałem piankę poliuretanową i jestem MEGA zadowolona! Szczerze polecam moich wykonawców http://izolacje-denex.pl/
merkury
Zdecydowałem się na piankę. Mam dom w strykowie, izolację pianką pur robił izoplast. Duże poddasze zrobili w jeden dzień. Pianka jest o wiele lepsza bo wypełnia w 100% wypełnia powierzchnię no i ma też lepsze właścicwości. Podobno myszy tego nie gryzą. W tym artykule świetnie to opisali.
slgrto
Także się zdecydowałem na wybór takich pianek, to był na prawdę dobry wybór.
Ola Maj
Też polecam taką izolacje. Parę lat temu z mężem postanowiliśmy ocieplić dach pianką poliuretanową i nie żałujemy tej decyzji do dnia dzisiejszego. Nam docieplała firma MULTI-FINISH pianką z USA. http://piana-izolacja-kujawsko-pomorskie.pl/
Marek112
Ja mam ocieplany dom wlasnie ta metoda, korzystalem z kadri (pianasystemowa.pl) Przyznam, ze nie spodziewalem sie takiej termoizolacji, dobra robota. Mieszkam w otwartej przestrzeni gdzie jest silny wiatr i nizsze temperatury, ale material bardzo solidny.
Mifi85
Także mam pianę, zdecydowanie widać różnicę bo wcześniej miałem wełnę. No i teraz święty spokój , mnie akurat robiła firma Ekopur System i polecam. Wszystko jak należy, da się dogadać, wszystko wyjaśnią i wykonanie super.
Polecam wszystkim, którzy się jeszcze zastanawiają nad pianą.
Kamilxxx
I tak najlepsza jest firma FastPromotion, najtańsze ceny, a najlepsze jakość na rynku. Jedyny problem to trafić u nich na wolny termin, bo tyle ludzie korzysta z ich usług. Na ich stronie http://fastpromotion.pl/2017/04/03/sie-przygotowac-wykonywania-izolacji-pianka-poliuretanowa można znaleźć wiele cennych wskazówek.
Cels
Wybierając ofertę najlepiej mieć wybór. Ja osobiście polecam CELS największą firmę w Polsce z największym doświadczeniem w ocieplaniu pianką i pięcioma niezależnymi ekipami wykonującymi natryski - więcej na http://www.cels.pl/ocieplanie-piana/oci ... -poddaszy/
Firma zbiera bardzo dobre opinie zadowolonych klientów. Cały czas się rozwija i rozszerza zasięg działania.
aleks.niz
Mogę podpowiedzieć tę izolację co na stronie http://doskonalaizolacja.pl mają.W przypadku mojego nowego energooszczędnego domu bardzo fajnie się ich pianka sprawdza.
Weter
Ja mam izolację natryskową za pomocą pianki poliuretanowej. Dla mnie największym zaskoczeniem był czas montażu. Jeden dzień i miałem wykonaną izolację ( wykonała mi firma www.ewapur.pl). Z samej izolacji też jestem bardzo zadowolony, jest cieplej i ciszej w naszym domu. Polecam
menuet
Moim zdaniem, dostępne powłoki natryskowe to bardzo duży sukces, wiele lat temu nie było takich rozwiązań a teraz można spotkac solidne firmy takiej jak https://www.facebook.com/cepochronpl , które maja coś takiego w swojej ofercie. Fajnie, bo jest to dość szybkie ale bardzo skuteczne rozwiązanie.
robertkrajcarz
Bezproblemowo mi zaizolowali budynek w starym budownictwie fachowcy z http://doskonalaizolacja.pl. Piankę mają dedykowaną, nowoczesną, z dobrą adhezją, oryginalną z Ameryki w Polsce z tego co wiem nikt inny takiego materiału nie wykłada.
Moniki
Piana PUR ma sporą przewagę nad wełną wystarczy poczytać a się przekonasz jak teściu ocieplał to też się zastanawiał czym ocieplić i zdecydował się na piankę, fachowcy przyjechali dwa dni i po robocie mogę ich polecić http://hermetiksystem.pl 660-719-208
marekkru
Sprawdziła mi się pianka i firma ze strony doskonalaizolacja.pl. Żadnych problemów, przyjechali na termin, nie było ciągłego przesuwania daty godziny i tak dalej na później, dobry kontakt, z góry wiedziałem jak mi to cenowo wyjdzie.
MichalBudowniczy
Także zdecydowałem się na piankę poliuretanową oferowaną przez firmę sin-pur.pl. W odróżnieniu od wełny mineralnej nie wydziela żadnych pyłów, zapachów oraz gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną na poziomie α = 0.5.
Mariusz Włodecki
Jeżeli jesteśmy w temacie pianki to polecam zapoznać się z ofertą firmy "Jag" która oferuję elastyczne poliuretanowe pianki wtórnie spieniane (Typ R). Warto zaznaczyć, ze firma oferuję również możliwość dosłania próbek pianki.