Podejście do przewodów kominowych to miernik naszej niefrasobliwości. Próbujemy oszczędzać na wkładach kominowych czy (na marginesie wymaganych przez prawo) corocznych kontrolach kominów. Tymczasem nieszczelności komina, powodowane często niestarannym wykonaniem, mogą być przyczyną tragedii...
Na zdjęciu komin, który rozszczelnił się i popękał po pożarze sadzy. Powiedzmy wprost - przyczyną pożaru było zaniedbanie użytkownika - nieusuwane sadze zapaliły się w wysokiej temperaturze panującej w kominie... Komin ten nie nadaje się już do użytkowania - podobnie jak kominy nieszczelne z powodu błędów wykonawczych.
W przypadku kominów wykonanych z ceramiki najczęstszym błędem są niestarannie lub błędnie wykonane spoiny. Takie wykonanie może spowodować zakłócenie ciągu kominowego, co ma szczególne znaczenie przy przewodach wentylacyjnych. Powietrze lub produkty spalania będą oziębiać się w kominie - zimniejsze powietrze będzie więc wdmuchiwane przez komin, zamiast przez niego uciekać.
Nieszczelny przewód dymowy może prowadzić do nieszczęścia. Przez takie nieszczelności mogą wydostawać się produkty spalania (sadza), także iskry, które mogą spowodować pożar.
Nieszczelny przewód spalinowy oznacza, że będą się wydostawały gazowe, niebezpieczne produkty spalania. Najbardziej niebezpieczny jest czad, który może spowodować wręcz śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców. Czad (tlenek węgla) jest bezbarwny i bezzapachowy, jest więc tym groźniejszy - nie odbieramy żadnego sygnału o zagrożeniu. Błąd, który często popełnia się w przypadku przewodów spalinowych w imię fałszywej oszczędności, to brak wkładu kominowego ze stali kwasoodpornej. Ściany przewodów wyposażonych we wkład są chronione przed niszczeniem przez produkty spalania, a także uniemożliwia szkodliwym spalinom wydostanie się do pomieszczeń, przez które biegnie komin. Błąd polegający na braku wkładu stalowego kwasoodpornego można naprawić "po fakcie", instalując wkład w już istniejącym kominie. Jednak i tu czyhają kłopoty wynikłe z błędów wykonawczych. Nieszczelny wkład kwasoodporny to wyrzucone pieniądze i fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Oglądając zdjęcie 4. można naocznie przekonać się o niebezpieczeństwie wydostawania się spalin do pomieszczeń - na liniach nieszczelności, na chłodnej powierzchni stali spaliny osadzają się w postaci "malownicznego" kondensatu.
druzka
bezpieczeństwo najważniejsze, ja wolę wezwać kominiarza np. http://www.kominiarz.biz.pl/ i być spokojniejsza, niż martwić się czy kominy na pewno są szczelne..
KTH
na pewno to Kopernik nie była kobietą .. a kominiarz potrafi zrobić przegląd w knajpie przy piwku z prezesem administracji lub zarządcą ...
michlak
U mnie był podobny problem, po wymianie pieca okazało się, że miał on zbyt dużą moc a komin za małą średnicę, więc zgodnie z informacjami w tym artykule: http://komino.net.pl/uszczelnianie-kominow/ zamówiłem frezowanie i szlamowanie co pozwoliło uniknąć nieszczęścia. Ważne jest żeby pamiętać o okresowych przeglądach systemów kominowych, nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie.
doroti82
najlepiej zlecić to fachowcom i zrobić wszystko co można aby zabezpieczyć dokładnie komin, ponieważ akurat to musi być zrobione pożądnie
raf_ci_ik
Dobre elementy do naprawy komina i przewodów mają tu http://www.checz.pl/oferta.html sami niedawno wyminialismy wszystko i jesteśmy zadowoloni.
tyga33
Osobiście to nie mam przekonania to zapraw typu SKD, czy bast ceramic. Używam głównie Cerkom ? www.cermaspolska.pl/index.php/masa-uszc ... aca-cerkom i jeszcze nie miałem z tym uszczelnieniem problemów. Solidna jakość, przystępna cena.