Nietypowe okna dachowe - ciekawe rozwiązania na poddasze

0
Nietypowe okno dachowe
Producenci okien dachowych oferują różne, nietypowe rozwiązania.

Oprócz standardowych okien dachowych można też zastosować nietypowe rozwiązania – okna kolankowe, panoramiczne czy balkon dachowy – w zależności od upodobań i potrzeb mieszkańców.

Wybierając okna na poddasze, warto dobrze poznać ofertę producentów i dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania.

Okna dachowe kolankowe

Stosuje się je w ścianach kolankowo-pionowych, w dachach o kącie nachylenia od 20° do 55°. Okno kolankowe jest połączone ze standardowym oknem dachowym za pomocą specjalnego kołnierza kolankowego. Doświetla pomieszczenie i zwiększa pole widzenia przez okno, na dodatek dolne przeszklenie doświetla podłogę. Dostępne jest w wersji otwieranej, z blokadą zabezpieczającą przed pełnym otwarciem, oraz nieotwieranej.

Zobacz zdjęcia

Okna kolankowe

Okna kolankowe składają się z pionowego okna, montowanego w ścianie oraz połączonego z nim - okna dachowego.

Velux
Okno kolebkowe

Okna kolebkowe są przeznaczone do dachów o łukowato wygiętej połaci.

Fakro
Okno panoramiczne

Okno dachowe panoramiczne wyróżnia się dużymi wymiarami.

Roto
Balkon dachowy

Balkon dachowy to ciekawe i praktyczne rozwiązanie.

Velux
Świetlik tunelowy

Świetliki tunelowe mogą oświetlać nawet te pomieszczenia, które nie są położone bezpośrednio pod dachem.

Fakro

Okno dachowe kolebkowe

To specjalna konstrukcja okna dachowego z odpowiednio uformowaną ościeżnicą, skrzydłem i pakietem szybowym. Łuk wygięcia okna jest dopasowany do łuku dachu, przez co wkomponowuje się w połać. Okno kolebkowe jest oknem otwieranym obrotowo z klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła. Jest to nietypowe okno dachowe, wykonywane na indywidualne zamówienie klienta.

Dowiedz się więcej o: Budowie i pokryciu dachu kolebkowego

Okno dachowe panoramiczne

Panoramiczne okno dachowe charakteryzuje się dużymi rozmiarami oraz dużym kątem uchylenia skrzydła, co umożliwia swobodne wyjście na dach. Zapewnia dobre doświetlenie i wietrzenie pomieszczenia. Zwykle otwiera się w sposób uchylny lub obrotowy. Na rynku są też dostępne modele, w których skrzydła w prowadnicach przesuwają się na boki, chowając się w specjalnym panelu umieszczonym na zewnątrz. Uwalniają w ten sposób całą powierzchnię okna – dzięki temu w pomieszczeniu możemy poczuć się jak na słonecznym tarasie.

Okno dachowe balkonowe

Na poddaszu oprócz zwykłego okna balkonowego (z dwoma pionowymi skrzydłami drzwiowymi), można też zamontować specjalne okno balkonowe. Górna część – standardowe okno dachowe – otwiera się uchylnie do góry do 45°, dolna część z barierkami po bokach wysuwa się. Niestety, jest to dość kosztowne rozwiązanie. Okna mogą też być połączone w system, przez co tworzą szeroki balkon. Takie rozwiązanie zapewnia nieograniczony widok na zewnątrz.

Świetliki dachowe

Dobrym rozwiązaniem w położonych na poddaszu pomieszczeniach, w których nie można umieścić okna, np. w łazience, garderobie lub korytarzu, będą świetliki tunelowe. Można je montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno w dachach płaskich, jak i stromych (niektórzy producenci oferują także montaż na powierzchniach pionowych). Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie znajduje się na poddaszu, czy na parterze – jednak musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do 15 m, ale najlepsze doświetlenie daje krótszy tunel światłonośny.
Zasada działania – część zewnętrzna świetlika (widoczna na dachu) skupia światło słoneczne i następnie specjalnym tunelem kieruje je – na zasadzie odbić lustrzanych – do pomieszczenia, na pryzmatyczny rozpraszacz. W pomieszczeniu na suficie widoczny jest tylko estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon.

Dowiedz się więcej o: Świetlikach tunelowych oraz oknach do dachów płaskich

Nadstawki do okien dachowych

Są to okna o niedużych wymiarach, które uzupełniają typowe okna dachowe (znajdują się nad nimi). Mogą mieć kształt prostokąta, trójkąta lub wycinka koła. Nie można ich otworzyć, podobnie jak świetlików.

Wybierając konkretne rozwiązanie, należy pamiętać o zachowaniu spójności między projektem wnętrza a wyglądem zewnętrznym budynku. Okna powinny wpuszczać odpowiednią ilość naturalnego światła i być wygodne w użytkowaniu.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także