Nowa fabryka Euronitu w Chojnicach

Nowa fabryka Euronitu w Chojnicach

Firma Euronit, jeden z największych producentów dachówek cementowych w Polsce, otworzyła nowy zakład w Chojnicach na Kaszubach. W nowoczesnej fabryce są już produkowane 2 modele dachówek podstawowych oraz 7 modeli dachówek specjalistycznych. Łączny koszt inwestycji to ok. 60 milionów złotych. Powstanie nowego zakładu jest częścią szeroko zakrojonych planów rozwojowych właściciela Euronitu – międzynarodowego koncernu Etex Group.

Nowa fabryka Euronitu w Chojnicach - zdjęcie 1

Nowa inwestycja Euronitu została oficjalnie otwarta 5 czerwca 2009 roku, choć pierwsza dachówka została wyprodukowana już 12 lutego 2009. To druga fabryka firmy w Polsce (pierwsza znajduje się w Olkuszu w woj. małopolskim), a zarazem jeden z najnowocześniejszych zakładów Etex Group. W chojnickiej fabryce będą pracować dwie wydajne linie produkcyjne. Na pierwszej z nich, zdolnej produkować nawet 140 dachówek na minutę, będą powstawać dwa modele dachówek podstawowych: Euronit Profil S oraz Euronit Ekstra. Druga linia posłuży do produkcji 7 rodzajów dachówek kształtowych oraz kalenicowych dla obu profili – gąsiorów, półdachówek itp. Nowa inwestycja pozwala obecnie wyprodukować 10 milionów dachówek rocznie. Docelowo, moce produkcyjne wzrosną do 30 milionów dachówek rocznie. Lokalizacja fabryki w północnej Polsce ułatwi ekspansję w tej części kraju.

„Wierzymy w potencjał polskiego rynku. Mimo trudności, z jakimi boryka się nasza branża, nie zrezygnowaliśmy z inwestycji w Chojnicach. Zwiększamy moce produkcyjne i będziemy dalej, sukcesywnie poszerzać ofertę o produkty i rozwiązania z kolejnych segmentów rynku.” – mówi Waldemar Kantczak, dyrektor sprzedaży Euronit Sp. z o.o. „Dobre produkty zawsze znajdują swoich nabywców. Kryzys też nie będzie trwał wiecznie. Ciągle przecież potrzeba nowych domów, nie wspominając o azbestowych dachach, które trzeba wymienić. Branża budowlana znowu rozwinie skrzydła.” – dodaje Waldemar Kantczak.

Ambitne plany rozwojowe spółki zakładają powiększenie udziału w krajowym rynku dachówek cementowych, na którym obecnie Euronit zajmuje drugą pozycję. Planowany jest wzrost produkcji dachówek na potrzeby rynku krajowego oraz wzrost eksportu na rynki krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Obok wytwarzania dachówek, firma prowadzi także wzmożoną ekspansję na inne segmenty rynku, związaną z poszerzeniem oferty o nowe rozwiązania. Już teraz Euronit oferuje swoim klientom między innymi kompleksowe systemy z włóknocementu – dachowe i elewacyjne, jak również płyty konstrukcyjne o różnym zastosowaniu. W przyszłości oferta będzie ulegała dalszemu poszerzaniu, podążając za oczekiwaniami polskich i europejskich klientów.

Fabryka znajduje się na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w odległości 120 km od Gdańska oraz 80 km od Bydgoszczy. W planach lokalizacyjnych nowego zakładu branych było pod uwagę 30 miejscowości z północnej Polski. O wyborze Chojnic zadecydował łatwy dostęp do wysokiej jakości materiałów do produkcji dachówek oraz  wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a także pomoc i zaangażowanie lokalnych władz.

Prace na terenie budowy rozpoczęły się 10 marca 2008 roku. Roboty budowlane wykonała lokalna firma Dekpol, specjalizująca się w budownictwie przemysłowym. Maszyny zostały dostarczone przez szwedzką firmę ABeCe, światowego lidera w tej dziedzinie. Obecnie, chojnicka fabryka zatrudnia 26 osób, w ciągu roku liczba zatrudnionych ma wzrosnąć do 36 pracowników, pracujących w systemie dwuzmianowym.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Euronit

Polecamy Ci również

Zobacz także